Sprawca bez ubezpieczenia OC. Jak dochodzić odszkodowania?

Regina Skibińska
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Jeżeli zostaliśmy poszkodowani w wypadku, którego sprawca nie ma ubezpieczenia OC albo uciekł z miejsca wypadku i jest nieznany, to możemy dochodzić odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

W pierwszym półroczu 2015 roku UFG wypłacił  ponad 52 mln złotych tytułem odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców.

Kto może zgłaszać się do UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie wtedy, gdy sprawca wypadku jest nieznany albo jeśli nie ma on polisy OC.

Nie otrzymamy jednak rekompensaty za wszystkie szkody. Mianowicie jeżeli nie uda się zidentyfikować sprawcy, to UFG wypłaci odszkodowanie tylko za szkody:

– na osobie, czyli dotyczące zdrowia i życia człowieka; tu w grę wchodzi np. zadośćuczynienie za cierpienie albo za śmierć bliskiej osoby, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji itp.,

– rzeczowe, takie jak np. uszkodzenie pojazdu lub innego mienia, ale tylko  pod warunkiem że u któregokolwiek z uczestników wypadku doszło do obrażeń ciała, a naruszenie czynności narządów lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni.

UFG natomiast nie wypłaca odszkodowań za kolizje spowodowane przez nieustalonych sprawców, jeśli nikt nie odniósł obrażeń. W takiej sytuacji właściciel auta musi skorzystać ze swojego autocasco, a jeżeli nie ma polisy AC, będzie musiał naprawić auto z własnej kieszeni.

Zobacz także: Hit! Ekstraklasa pośród pól - stadion Termaliki widziany z paralotni

Inaczej jest w sytuacji, gdy sprawca jest znany, ale nie miał on polisy OC. W takiej sytuacji poszkodowany dostanie odszkodowanie z funduszu zarówno za szkody na osobie, jak i szkody materialne. W dalszej kolejności UFG wyegzekwuje wypłacone odszkodowanie od sprawcy szkody.

Jak dochodzić odszkodowania?

Do UFG zgłaszamy swoje żądania za pośrednictwem jednego z zakładów ubezpieczeń, będącego członkiem UFG. Ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody.

W przypadku szkód rzeczowych, polegających na uszkodzeniu samochodu, poszkodowany składa oświadczenie, że nie posiada dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Jeżeli ma taką polisę, to z niej otrzyma odszkodowanie, a UFG zrekompensuje mu dodatkowe koszty, jak np. utracone zniżki.

Towarzystwo, za pośrednictwem którego zgłoszone zostało roszczenie do UFG, przeprowadza likwidację szkody. Po zakończeniu postępowania akta trafiają do Wydziału Likwidacji Szkód UFG, gdzie  następuje weryfikacja dokumentów i podejmowana jest decyzja o  wypłacie odszkodowania bądź o odmowie wypłaty.

Termin wypłaty odszkodowania przez UFG wynosi 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. Jeżeli w tym terminie nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu lub wysokości świadczenia, to UFG powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności. Bezsporna część świadczenia powinna zostać wypłacona w ciągu 30 dni od momentu otrzymania akt szkody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty