Sposób na korki w Szczecinie? Darmowa komunikacja miejska dla kierowców

redakcja.gdp
Sposób na korki w Szczecinie? Darmowa komunikacja miejska dla kierowców
Sposób na korki w Szczecinie? Darmowa komunikacja miejska dla kierowców
Masz ważny dowód rejestracyjny i prawo jazdy, to przesiądź się do pojazdu komunikacji, pojedziesz bezpłatnie - to pomysł radnych Platformy Obywatelskiej.
Sposób na korki w Szczecinie? Darmowa komunikacja miejska dla kierowców
Sposób na korki w Szczecinie? Darmowa komunikacja miejska dla kierowców

Marek Jaszczyński
[email protected]

Projekt ma zachęcić kierowców do odkrycia komunikacji miejskiej.

- Mamy coraz więcej aut, a coraz mniej osób podróżuje komunikacją miejską - mówi Arkadiusz Marchewka, radny PO. - Ten pomysł ma same zalety: komunikacja będzie bardziej dostępna, będzie mniej korków na ulicach, parkingi w centrum będą bardziej dostępne, mniej pojazdów to mniej spalin.
Radni PO zakładają, że nie zwiększy to kosztów utrzymania komunikacji miejskiej, bo pasażerowie, którzy obecnie podróżują transportem zbiorowym, będą nadal z niego korzystać. I płacić, bo rajcy zakładają, że obecnie niewiele jest wśród pasażerów kierowców z własnym samochodem.

- Pomysł można wprowadzić pilotażowo na rok i zobaczyć, czy się sprawdzi - mówi Łukasz Tyszler, radny PO. - Chcemy zachęcić do dyskusji nad pomysłem wszystkich radnych i mieszkańców.

Z udogodnień mogliby skorzystać nie tylko szczecinianie, ale także przyjezdni. Kwestią otwartą jest to, czy darmowe przejazdy objęłyby także dzieci kierowcy.

Pomysł nie jest nowy, we wrześniu ubiegłego roku opisaliśmy jego realizację przez Nysę na Dolnym Śląsku.

Zastanawialiśmy się wówczas, czy warto go wdrożyć w Szczecinie. Od 25 maja 2012 roku autobusy komunikacji miejskiej w Nysie wożą za darmo kierowców, którzy zrezygnują z poruszania się po mieście samochodami. By skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej, trzeba będzie mieć przy sobie swoje prawo jazdy kategorii B oraz ważny dowód rejestracyjny samochodu. Na terenie miasta i gminy Nysa kursuje pięć linii autobusowych. Władze miasta twierdzą, że z ulic zniknęły korki, a mieszkańcom jest lepiej, bo i hałas mniejszy i mniej spalin.Z oferty mogą także skorzystać przyjezdni.

- Wyliczenie ewentualnych kosztów poniesionych przez Szczecin z tego tytułu nie jest obecnie możliwe ze względu na brak danych dotyczących wykorzystania przez osoby posiadające prawo jazdy konkretnych środków transportu, a także ich preferencji dotyczących wyboru środka transportu - odpowiedział wówczas Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta Szczecina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty