Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na korki na autostradzie. VMS już na AmberOne A1

(ip)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Przy bramkach na autostradach w intensywnym okresie letnio-urlopowym trzeba spodziewać się czasem korków i kolejek, których jednak można w sprytny sposób uniknąć. Funkcja VMS w aplikacji Yanosik ostrzega przed zatorami, gdy jeszcze nie jest za późno.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Dalekie, wakacyjne podróże oznaczają wzmożony ruch na autostradach, a to z kolei budzi u kierowców obawę, że jazda najszybszą drogą wcale nie będzie najszybsza. Aby temu zapobiec, tak samo dynamiczne jak ruch na autostradzie powinny być informacje o warunkach jazdy, które na bieżąco trafiałyby do kierowców. Klasyczne znaki drogowe pionowe i poziome nie są wystarczające na autostradzie. Dlatego też stosuje się systemy tablic zmiennej treści, na których wyświetlane są na bieżąco informacje o aktualnie panujących warunkach jazdy. Są to tzw. systemy VMS (Variable Message Sign), służące do wyświetlania komunikatów o aktualnej sytuacji drogowej, o zmianach oraz zdarzeniach zaistniałych na trasie. Pozwalają one na reagowanie na sytuację na drodze w trybie online, poprawiają bezpieczeństwo i znacznie podnoszą jakość podróżowania. Mają jednak pewną wadę – są kosztowne. Z tego względu na autostradach w Polsce są one mniej powszechne niż na zachodnioeuropejskich drogach. Ale na polskim rynku pojawiła się właśnie dla nich alternatywa.

Ostrzeżenia przed zjazdem z autostrady.

Firma Neptis S.A., producent systemu wsparcia kierowców Yanosik, wprowadziła funkcję Yanosik VMS. Działa ona w sposób analogiczny do systemu tablic zmiennej treści – tyle tylko, że zamiast emitować komunikat na zewnętrznej, ulokowanej nad drogą tablicy, wyświetla go bezpośrednio na smartfonie kierowcy. Użytkownicy Yanosika będą otrzymywać powiadomienia w postaci głosowej i graficznej na ekraniew momencie zbliżania się do zjazdu z autostrady. Komunikat może dotyczyć np. zaistniałego zatoru, co pozwoli kierowcy szybko zadecydować, czy wybrać najbliższy zjazd czy lepiej jechać dalej i skręcićna którymś z kolejnych.

W maju tego roku funkcja pojawiła się najpierw na odcinku koncesyjnym autostrady A2: Konin-Świecko,
a teraz Yanosik VMS będzie wspierał kierowców również na AmberOne Autostradzie A1. Dzięki wyznaczonym punktom POI i alertom uruchamianym w razie potrzeby przez Centrum Kontroli Ruchu, kierowcy będą informowani o aktualnych warunkach już na 2 km przed dwoma ostatnimi zjazdami
z autostrady – tak, aby zdążyć podjąć przemyślaną decyzję o dalszym kierunku jazdy.

Bieżące informacje w zasięgu ręki i wzroku

Aplikacja Yanosik jest szeroko znana w społeczności kierowców, głównie jako komunikator, dzięki któremu mogą oni informować się wzajemnie o sytuacji na drodze. Obok nawigacji online omijającej korki dostępna jest w nim również funkcja asystenta kierowcy na autostradzie. Po wjeździe na autostradę w Yanosiku pojawia się ikona, której kliknięcie powoduje wyświetlenie najważniejszych informacji takich jak kontakt, zjazdy czy opłaty.

Aplikacja reaguje na nagłe zmniejszenie prędkości (oczywiście z wyłączeniem takich miejsc jak MOP, PPO, czy zjazdy i wjazdy). Po przekroczeniu limitu powiadamia kierowcę, na którym kilometrze się on znajduje i wyświetli numer kontaktowy do Centrum Zarządzania Autostradą, dzięki czemu nie musi on udawać się do kolumny alarmowej. Dodatkowo Yanosik przypomina wtedy o konieczności włączenia świateł awaryjnych i ustawienia trójkąta ostrzegawczego. Nowa funkcja VMS dostępna jest obecnie dla użytkowników systemu Android, ale planowane jest też jej wdrożenie na platformy iOS oraz Windows Phone.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty