Spokojny tydzień na rynku paliw

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Podwyżki cen paliw, w porównaniu z ubiegłym tygodniem, są nieznaczne i utrzymują stały poziom. Uwagę zwraca stosunkowo duży skok cen autogazu, którego wartość była dotychczas wyjątkowo stabilna.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Obecne zmiany w cenie tego paliwa nie są o tyle związane z czynnikami makroekonomicznymi, które znacząco wpływają na wartość pozostałych paliw, co z koniecznością zastosowania innych proporcji w mieszance propan-butan na okres zimowy.

**CZYTAJ TAKŻE

Tankowanie w markecieCo to jest benzyna E10?

**

Na rynku światowym ropa Brent kosztowała około 112,5 dolara za baryłkę, a Ural 112 dolarów. Wyjątkowo niski dyferencjał Ural/Brent daje rosyjskiemu surowcowi znaczną przewagę i stawia nasze rafinerie w niekorzystnym położeniu.

Na polskim rynku hurtowym tydzień 14-21 września był wyjątkowo spokojny. Ceny podstawowych paliw nie uległy zmianom. Tanieją za to biopaliwa i drożeje olej opałowy. W PKN Orlen cena B100 (bioester stanowiący samoistne paliwo) spadła o 100 zł/t (do 3630 zł/t netto), a lekki olej opałowy Ekoterm Plus kosztował więcej o 54 zł/t (3058 zł/t netto). Benzyna Pb95 od 14 września jest sprzedawana w stałej cenie 4130 zł/t netto, Pb98: 4243 zł/t netto, a olej napędowy 4130 zł/t netto. Nie zmieniają się też ceny diesla Premium: ON Arktyczny 2 wciąż oferowany jest w płockim hurcie po 4340 zł/t netto. Nadciągające wraz z zimą problemy silników diesla z pewnością zwiększą popyt na oleje Premium, a zatem ich ceny mogą wzrosnąć.

W Lotosie sytuacja jest analogiczna: Pb95 4142 zł/t netto, Pb98 4255 zł/t netto, olej napędowy 4143 zł/t netto. Z kolei olej napędowy Premium I Z-40 kosztował 4353 zł/l.

Najmniej zapłacimy za olej napędowy w Łodzi i Opolu ( 5,08 zł/l, zmiana: + 2gr/l ). O dziesiąte części grosza jest on tańszy w Szczecinie. Najdrożej ( 5,12 zł/l ) diesla oferują stacje w Poznaniu ( +5 gr/l ) i Olsztynie ( + 3gr/l ). W pozostałych miastach wojewódzkich ceny utrzymują się poniżej średniej.

Benzynę najtaniej tankują obecnie mieszkańcy Opola ( 5,14 zł/l, +3 gr/l ), a jedynie grosz więcej zapłacą kierowcy w Katowicach. Najdrożej jest na stacjach w Olsztynie ( 5,25 zł/ ). Duży skok cen zanotowano w Lublinie ( + 11 gr/l ). Użytkownicy alternatywnego paliwa dla benzyny mają najtańszy autogaz w Kielcach ( 2,53 zł/l, +4 gr/l ). Niewiele droższy jest on w Lublinie i Łodzi ( +7gr/l ). Podobnie jak w przypadku ON, najwięcej za LPG zapłacą kierowy w Poznaniu ( 2,66 zł/l, +4gr/l ).

Zestawienie powstało w oparciu o monitoring cen
paliw w Polsce prowadzony przez Polską Izbę Paliw Płynnych (więcej na:
paliwa.pl).

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty