Podobno żaden samochód nie gościł na srebrnym ekranie częściej niż Mustang. Fani sporządzili listę przeszło 330 filmów, w których "zagrał" sportowy Ford.
Wiele z tych filmów to produkcje klasy "B", wieczorne "usypiacze". Ale jest kilka dobrych tytułów: "JFK", "Wywiad z wampirem" czy "Zagubiona autostrada" Davida Lyncha. Oscarowa wręcz rola przypadła zielonemu Mustangowi GT 390**(na zdj.)**
w filmie "Bullitt". Kilkuminutowa scena, w której detektyw Frank Bullitt (Steve Mc Queen) goni "złych facetów" ulicami San Francisco, jest jednym z najlepszych pościgów w historii kina.
Popularnym samochodem w Hollywood jest kabriolet Lincoln Continental z lat 60. Ten olbrzym z samonośnym nadwoziem (!) jest jedynym 4-drzwiowym kabrioletem, jaki po II wojnie produkowano w Stanach Zjednoczonych. Jego obszerne wnętrze i delikatna stylizacja pozwalają wyeksponować jadących nim aktorów. Operatorzy kochają ten wóz. Do tego stopnia, że wystąpił w "Wodnym świecie" z Kevinem Costnerem. Wydawałoby się, że w opowieści o Ziemi przykrytej oceanem nie ma miejsca na jakikolwiek samochód. A jednak... Continental służył również Davidowi Duchovnemu podążającemu w "Californii" tropem krwawych zbrodni, a ostatnio jeździ nim niefrasobliwy detektyw Bonetti w serialu "Tequila i Bonetti w Rzymie".
Kryminał daje okazję, żeby pokazać samochód w scenach, jakie ze względu na "poprawność polityczną" nigdy nie mogłyby się znaleźć w reklamach. Ford chętnie udostępnia samochody do filmów. Zwłaszcza, gdy przed kamerą ma zapewnioną wyłączność. W kryminale z lat 70. "Barnaby Jones" wszyscy bohaterowie jeżdżą autami ze stajni Forda. Bogaci i źli Lincolnami, młode i ładne - Mustangami.
Samochód podkreśla osobowość bohatera. Jednocześnie sam staje się wyjątkowy przez osobę swego kierowcy. Trudno wyobrazić sobie Johna Travoltę w "Grease" bez jego hot-roda "Graese Lightning" (na zdj.)
James Dean w "Buntowniku bez powodu" jeździł Mercurym z 1949 roku. Dziś to samochód kultowy. Nie tylko feministkom zapadł w pamięć Ford Thunderbird, którym pojechały do lepszego świata Thelma & Louise.
Odpowiednio dobrany samochód oddaje klimat epoki. Jest bardzo wymownym elementem scenografii. W filmach s-f roi się od wszelkich "gadżetomobili". W "Parku Jurajskim" widzowie mogli oglądać mocno uzbrojonego Forda Explorera. Moda na dinozaury minęła, ale Explorer nadal sprzedaje się znakomicie. W jednym z "Batmanów" w roli Batmobile wystąpił eksperymentalny Lincoln Futura z 1955 r. (na zdj.)
Czy to kpina z ówczesnych stylistów, czy raczej wyraz podziwu dla ich nieposkromionej fantazji?
Przed tegoroczną ceremonią wręczenia Oscarów Ford przypomniał kilka spośród swoich licznych samochodów, jakie występowały w filmie (na zdj.)
. Mało kto wie, ze Henry Ford stał również po drugiej stronie kamery. W latach 20. stworzył studio Ford Motion Pictures, które przez pewien czas kręciło najwięcej filmów w Ameryce.
Kto wie, co by się stało, gdyby nie Hollywood...
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?