Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołowow wicemistrzem Europy po 69. Rajdzie Polski

Karol Biela
Startujący w tym sezonie w Rajdowych Mistrzostwach Europu Michał Sołowow i jego pilot Maciej Baran zostali po raz trzeci wicemistrzami Starego Kontynentu.

W ostatni weekend września na szutrowych trasach wokół Mikołajek rozegrany został 69. Rajd Polski będący jednocześnie przedostatnią eliminacją Rajdowych Mistrzostw Europy i 6. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Polski klasyk, jak nazywany jest Rajd Polski, to drugi najstarszy rajd w Europie zaraz po Monte Carlo. W tym roku zawodnicy mieli do pokonania 233 kilometrów „oesów" podzielonych na dwa etapy.

W sobotę na szutrowych odcinkach najlepiej spisywał się 21-letni Fin Esapekka Lappi (Skoda Fabia S2000), który wygrał sześć z siedmiu rozegranych prób.

Jedynie na trzecim odcinku specjalnym Michał Kościuszko (Ford Fiesta RRC) był szybszy od fabrycznego kierowcy zespołu Skoda Motorsport, co przyniosło mu drugie miejsce tego dnia. Na trzeciej pozycji dojechał zawodnik Automobilklubu Kieleckiego Michał Sołowow, który na mazurskich trasach pojechał Fordem Fiestą RRC.

Podczas niedzielnego etapu składającego się z sześciu „oesów" Lappi również pojechał znakomicie, dojeżdżając na metę z ponad dwuminutową przewagą nad następną załogą. 21-letni aktualny mistrz Finlandii pilotowany przez Janne Ferma został najmłodszym w historii triumfatorem Rajdu Polski i jednocześnie pierwszym zawodnikiem kierowcą, który zwyciężył autem klasy Super 2000.

Drugie miejsce na „pudle" przypadło załodze Michał Sołowow/Maciej Baran, dzięki czemu kielecko-krakowski duet uzyskał trzeci już tytuł wicemistrza Europy. Najniższy stopień na podium zajęła załoga Grzegorz Grzyb/Daniel Siatkowski (Peugeot 207 S2000).

Nieoficjalna klasyfikacja generalna 69. Rajdu Polski:
1. Lappi/Ferm(Finlandia), 2:06:03,1; 2. Sołowow/Baran (Polska), +2:14,8; 3. Grzyb/Siatkowski (Polska), +3:13,6; 4. Kajetanowicz/Baran (Polska), +4:18,1; 5. Bębenek/Bębenek (Polska), +4:34,4.