Śląska Policja apeluje do motocyklistów

(ip)
Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse
Rusza druga odsłona kampanii motocyklowej "Szacunek + Zrozumienie + Rozwaga = Bezpieczeństwo". Tym razem chodzi o widoczność na drodze.

"Patrz w lusterka, motocykliści są wszędzie" to hasła na naklejkach samochodów, które kierowcy widzą najczęściej. Faktycznie

Fot: Policja
Fot: Policja

widoczność na drodze jest elementarnym warunkiem przetrwania motocyklisty na drodze. Policjanci ze śląskiej drogówki tym razem apelują do motocyklistów o podniesienie swojej widoczności na drodze poprzez elementy odblaskowe.

Sprawa jest poważna ponieważ chodzi o życie i zdrowie ludzi, nie tylko motocyklistów, ale także kierowców samochodów oraz pieszych. Do badań widoczności motocyklistów Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zaprosiła firmę MotoHybrid świetnie znaną motocyklistom ze Śląska i całej Polski, która zajmuję się również działalnością na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. szkoleniami dla ratowników medycznych.

- Dobrą widoczność motocyklisty można uzyskać na kilka sposobów - mówi Adam Domin współwłaściciel MotoHybrid z Zabrza oraz doświadczony motocyklista. Najbardziej widoczny jest kask oraz ubranie. W sklepie z Zabrzu 23% motocyklistów wybrało w tym roku kaski białe. To jednak nie wszystko. Nasze motocykle można również wzbogacić o naklejki odblaskowe, szczególnie kufry. Przed budynkiem MotoHybryd w godzinach otwarcia parkuje motocykl turystyczny wyposażony w kufry ze specjalną taśmą odblaskową dla potrzeb demonstracji na żywo.

Praca organiczna dla fluo i white
Statystyki sprzedaży białych kasków w różnych sklepach motocyklowych wahają się od kilku do dwudziestu kilku procent w stosunku do całości. Zdecydowana większość to nadal kaski ciemne, czarne lub posiadające napisy, wzory nieodblaskowe. Część sprzedawców stara się to zmienić. Podczas zakupu biorą dwa kaski biały i czarny i idą z nimi długą alejką na koniec salonu, przywieszają na ustawionych do tego celu wieszakach i pytają klienta o widoczność. To działa na wyobraźnię - mówi początkujący motocyklista Grzegorz Styczyński, uczestnik eksperymentu. – Ten prosty zabieg  pozwala unaocznić klientom różnice w widoczności, coś o czym często nie myśleli wcześniej – mówi Rafał Bryła z motocyklowej szkoły jazdy i ratownictwa zajmujący się badaniami bezpieczeństwa motocyklistów oraz program szkoleń dla ratowików medycznych.

Cool ponad wszystko

Fot: BMW
Fot: BMW

Czarne kaski i czarne ubrania motocyklowe kupowane są najczęściej od wielu lat, ale czy motocykliści mają wybór? Czy producenci odzieży motocyklowej proponują ciekawe alternatywy? – Firmy specjalizujące się w odzieży motocyklowej już od kilku lat posiadają w ofercie modele tzw. fluo, czyli z elementami odblaskowymi. Problem w tym, że motocykliści nadal nie lubią krzykliwych kolorów – mówi Mariusz Wilk generalny dystrybutor belgijskiej Firmy Richa, w ubrania której wyposażeni są motocyklowi policjanci na przykład w Belgii,czy Holandii. Elementy fluo przemycane są w różnych zakamarkach strojów: kurtek, spodni, butów, kasków, czy rękawic.

- W tym sezonie widzimy znacznie więcej strojów fluo w ofercie wszystkich znaczących firm na rynku – mówi Grzegorz Przybyła współwłaściciel MotoHybrid i wykładowca akademicki.

Motocykliści powszechnie nie zdają sobie sprawy ze swojej słabej widoczności. Wydaje im się, że są widoczni poprzez włączone światło i dźwięk jaki wydają ich motocykle. Prawda natomiast jest taka, że dźwięk motocykla znacznie lepiej rozchodzi się z tyłu więc dla kierowców z przodu nie jest słyszalny, a po drugie prawdziwym testem widoczności jest jazda w deszczu i po zmroku. Kiedy przyczepność drastycznie spada, a droga hamowania drastycznie się wydłuża każdy motocyklista powinien wykorzystać wszystko co możliwe do uwidocznienia swojej obecności na drodze - mówi podkomisarz Mirosław Dybich z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Szczególnie w trudnych warunkach zachęcamy motocyklistów do ubierania kamizelek fluorescencyjnych, które świetnie widoczne są w nocy - podkreśla policjant.

Prawdą jest, że kamizelki w deszczu nie tylko poprawiają widoczność, ale również zbierają większość brudu jaki trafia na motocyklistów spod kół innych pojazdów, błota, piasku i brudnej wody. Dużo łatwiej i taniej wyprać kamizelkę niż czyścić ubrania skórzane lub te wyposażone w membrany. W sprzedaży dostępne są również kombinezony przeciwdeszczowe o jaskrawych kolorach np. pomarańczowy z kaczuszką. Może to sposób na potraktowanie tematu na wesoło, który niektórym motocyklistom z poczuciem humoru daje dużo frajdy. Tak czy owak każda tego typu próba przekonania motocyklistów do poprawy widoczności jest cenna.

Ile to kosztuje?
Aby być widocznym na drodze wystarczy założyć kamizelkę odblaskową, którą na każdej stacji benzynowej i w każdym hipermarkecie można kupić już od kilku, kilkunastu złotych. - I to już bardzo dużo - przekonują śląscy policjanci. Dla tego z powodu ceny  nikt nie powinien mieć wymówki na brak takiej kamizelki. Zawsze zmieści się do nawet najmniejszego bagażnika motocyklowego, jest tania i super widoczna. Drugim elementem są kaski. Ceny białych i czarnych kasków nie różnią się wcale. To kwestia wyłącznie wyboru firmy i modelu. Kupując biały kask mamy pewien luksus, że będziemy lepiej widoczni zawsze, nawet jeśli zapomnimy założyć kamizelki.

Jak cię widzą tak cię nie rozjadą
Mirosław Dybich ze śląskiej drogówki mówi wprost - odblaskowe elementy to Szekspirowskie „być, albo nie być”. Widoczność w nocy postaci bez odblasków to 30m, z odblaskami 150m. To przepaść i nic jej nie jest w stanie zrekompensować, ani świetne hamulce, ani super szybka reakcja kierowcy - mówi policjant. Policja nieustannie apeluje do kierowców samochodów, aby patrzyli w lusterka, ale tym razem apel odnosi się wyłącznie do motocyklistów: "bądźcie widoczni, załóżcie chociaż kamizelki odblaskowe, jeżeli nawet nie w ciągu dnia to chociaż w nocy, a na pewno w czasie deszczu i niepogody".

Liderzy dają przykład
Rola mentorów motocyklowych, liderów, doświadczonych motocyklistów jest bezprecedensowa. Doświadczeni motocykliści mają we krwi wpajanie młodszym zasad współżycia na drodze, bezpiecznej jazdy. - Dobrym nawykiem jakiego uczysz się jadąc z doświadczonymi motocyklistami jest utrzymywanie odległości, włączanie kierunkowskazów przy zmianie pozycji na pasie, a także jazda na zakładkę, czyli jeden motocyklist bliżej środka jezdni, drugi bliżej krawędzi - mówi Jacek Dul motocyklista z Bielska-Białej. - Od jakiegoś czasu zacząłem jeździć z szarfą odblaskową i widzę, że systematycznie przybywa osób z takimi odblaskami - dodaje motocyklista. - Ci którzy prowadzą grupy motocyklowe są na świeczniku i są przykładem - mówi CzesterBB doświadczony motocyklista z Bielska-Białej oraz wieloletni członek Beskidzkiej Grupy Motocyklowej. - Ci którzy chcą jeździć z nami muszą respektować zasady współistnienia, bezpieczeństwa, mogą też polegać na naszej opiece. Kiedy coś się dzieje, zwalniają, to cała grupa czeka na nich i sprawdza co się stało - na tym polega współpraca na drodze i przyjaźń, która jak nic motywuje do szacunku na drodze - dodaje CzesterBB.

Głośno, głośniej, najgłośniej
Niektórzy motocykliści wychodzą z założenia, że stosowanie głośnych tłumików np. tzw przelotowych podnosi ich "zauważalność"

Fot: Archiwum Polskapresse
Fot: Archiwum Polskapresse

na drodze. Prawda jest jednak taka, że straszny huk powoduje rozdrażnienie kierowców, zwłaszcza, że wymierzony jest głównie w tych, których motocykliści już minęli, a więc tych, którzy o ich obecności dobrze wiedzą. - Prawdą jest, żę motocykliści z głośnymi, a nielegalnymi, wydechami często jeżdzą ze stoperami w uszach, aby wytrzymać takie natężenie dzwięku w czasie jazdy – opowiada Tomasz Król doświadczony mechanik i współwłaściciel MotoHybrid. Policja mówi jednoznacznie, że stosowanie takich rozwiązań jest nielegalne i jest karane podczas kontroli drogowych. Mirosław Dybich przypomina również, że każdy policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny motocykla jeżeli ma uzasadnione podejrzenie, że wydech jest za głośny, nie potrzebuje do tego celu specjalnych mierników natężenia dźwięku. Oprócz aspektu prawnego policjanci zwracają uwagę na aspekt szkodliwości postrzegania dla całej społeczności motocyklowej. - Hałas jaki niektórzy motocykliści wywołują na drodze można uznać za zachowanie aspołeczne, tzn. nie bierze pod uwagę innych użytkowników ruchu - mówi psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.- Złość, irytacja oraz czasami strach to podstawowe emocje jakie pojawiają się w reakcji na takich motocyklistów. To bardzo silne bodźce, które kształtują percepcję motocyklistów w ogóle i negatywnie wpływają na ich wizerunek u kierowców samochodów - ostrzega psycholog.

Motocykliści nowej ery w Polsce
Ciekawym zjawiskiem dostrzeganym przez osoby obserwujące rynek motocyklowy jest powiększanie się grupy motocyklistów, którzy w młodości jeździli, potem przestali na długi czas i osiągnąwszy pewien status społeczny, zarobiwszy godne pieniądze, wracają do starego hobby. - Ci ludzie to świetni, świadomi motocykliści - mówi Adam Domin z MotoHybrid. - Nie tylko mają technikę jazdy z młodości, którą szybko odświeżają, ale mają również sporo oleju w głowie i doświadczenia, wyobraźni przez co zachowują się dojrzale w ruchu oraz dbają o widoczność i bezpieczny ubiór na motorze - dodaje motocyklista.
Faktycznie o popularności motocykli stanowi olbrzymi ruch weekendowy jaki obserwujemy w całej Polsce. - Na drogi wyjeżdżają chopperowcy, turyści oraz ci, którzy lubią odkręcić manetkę od czasu do czasu - mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła  ze śląskiej drogówki. - Ich umiejętności i zdolność przewidywania jest różna, ale to co powinno być standardem to wysoka widoczność na drodze - podkreśla policjant.

Śląscy policjanci w związku z kampanią motocyklową "Szacunek + Zrozumienie + Rozwaga = Bezpieczeństwo" rozpoczynają dyskusję publiczną w mediach na temat widoczności motocyklistów na drogach. To druga odsłona kampanii po badaniach wizerunku, których winiki zostały upublicznione 3 tygodnie temu. W ramach odsłony "Widoczni na drodze" planowane są również akcje rozdawania kamizelek i elementów odblaskowych dla motocyklistów kontrolowanych na drogach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty