Słaby asfalt i opóźnienia, czyli drogowcy z czarnej listy budują i remontują

redakcja.gdp
Słaby asfalt i opóźnienia, czyli drogowcy z czarnej listy budują i remontują
Słaby asfalt i opóźnienia, czyli drogowcy z czarnej listy budują i remontują
Koszalińską obwodnicę, trasę do Darłowa oraz szereg dróg gminnych i powiatowych w regionie budują firmy z czarnej listy. Opublikowała ją Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Słaby asfalt i opóźnienia, czyli drogowcy z czarnej listy budują i remontują
Słaby asfalt i opóźnienia, czyli drogowcy z czarnej listy budują i remontują

Badana była jakość i rzetelność wykonanych prac przez drogowców z 24 firm. Kiepsko wypadły te, które budują i remontują ulice w regionie koszalińskim. Kontrakty mają u nas m.in. Eurovia, Strabag i Colas. W przypadku tej pierwszej aż 25 procent próbek, czyli co czwarta, nie spełniało wymogów. A były to m.in. grubość podbudowy, ilość wykorzystanego asfaltu, jego jakość. Dodajmy jednak, że GDDKiA zleciła zbadanie jedynie dróg krajowych i autostrad. U nas te spółki budują drogi miejskie, powiatowe i wojewódzkie.

Eurovia, która zajmie się za 35 mln zł budową części koszalińskiej obwodnicy i która od ponad roku remontuje za 37 mln zł drogę wojewódzką nr 203 prowadzącą do Darłowa, znalazła się na niskim, 18 miejscu rankingu.

- Przeglądałem ten ranking, ale uważam, że nie jest zbyt wiarygodny - broni wykonawcy Bogdan Krawczyk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. To właśnie na zlecenie ZDW remontowana jest trasa nr 203. - My mamy własne laboratorium i zapewniam, że co do jakości dróg nie mamy zastrzeżeń. Gorzej jednak z terminami - przyznaje.

Remontowany odcinek trasy nr 203 do Iwięcina miał być gotowy w tym miesiącu. Już wiemy, że nie będzie. Prace trwały tam wczoraj w najlepsze.

- Asflat będzie gotowy do końca czerwca natomiast zakończenie wszystkich prac przewidujemy dopiero na koniec sierpnia - informuje dyrektor Krawczyk. Powód opóźnień?

Nieprzewidziane prace dodatkowe, m.in. konieczność budowy tymczasowego mostu.

Jeśli ten remont się zakończy to jednak i tak jazda do Darłowa będzie udręką. Bo już w przyszłym tygodniu ZDW ogłosi przetarg na remont odcinka tej trasy od Iwięcina do Dąbek. Budowa potrwa również ponad rok.

W rankingu opublikowanym przez GDDKiA znalazła się też spółka Colas. W regionie koszalińskim budowała lub buduje sporo dróg gminnych, m.in. schetynówki w Tychowie. Nie mieli tam jednak zastrzeżeń do jej prac. Inaczej w GDDKiA, gdzie ustalili, że aż 32 procent próbek nie spełniło wymagań jakościowych. Colas znalazł się na 22 miejscu na 24 sklasyfikowane firmy.

Przedstawiciele spółek nie chcą komentować tych danych. Stwierdzają jedynie, że ranking nie jest miarodajny. Mówi to także Andrzej Zubrzycki, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Koszalinie. ZDM zlecił budowę koszalińskiej obwodnicy. Jej poszczególne odcinki budują m.in. Eurovia oraz Strabag, 15 na liście z 22 procentami próbek odbiegających jakościowo od normy. Strabag naprawia też ulicę Gdańską w Koszalinie.

- My możemy bazować tylko na tym, co te spółki robią u nas. To, że nie wyszedł im jakiś jeden kontrakt na autostradzie nie oznacza, że robią wszystko źle - wyjaśnia. Przyznaje jednak, podobnie jak dyrektor Krawczyk, że problemy są z terminami. Konieczne jest m.in. uzyskanie nowych pozwoleń na ustawienie ekranów dźwiękochłonnych, dlatego pierwszy odcinek obwodnicy - od ul. Gnieźnieńskiej do ul. Połczyńskiej - będzie gotowy dopiero na koniec tego roku.

Najlepiej w badaniu wypadły firmy Johan Bunte GmBh (tylko 7 proc. próbek niespełniających wymagań), Polimex-Mostostal (8,5 proc.) i Poldim (9 proc.). Autorzy rankingu zwracają też uwagę, że ponad 80 proc. badanych firm miało pozytywne wyniki, a wszystkie wychwycone nieprawidłowości zostały usunięte przez wykonawców na etapie realizacji.

Jakub Roszkowski / gk24.pl

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty