Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słabe zainteresowanie samorządów „schetynówkami". Jak to zmienić?

Karol Biela
Słabe zainteresowanie samorządów „schetynówkami". Jak to zmienić?
Słabe zainteresowanie samorządów „schetynówkami". Jak to zmienić?
Rząd planuje zwiększenie poziomu dofinansowania dla inwestycji w ramach programu przebudowy dróg lokalnych z 30 na 50 procent.
Słabe zainteresowanie samorządów „schetynówkami". Jak to zmienić?
Słabe zainteresowanie samorządów „schetynówkami". Jak to zmienić?

Projekt zmian czeka na akceptację Rady Ministrów. – Będziemy w siódmym niebie – komentuje Tadeusz Bałchanowski, burmistrz Suchedniowa.30 września upływa termin naboru wniosków od gmin i powiatów o dofinansowanie zadań w ramach „Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój" przewidzianego do realizacji w 2013 roku. Dla województwa świętokrzyskiego zarezerwowano 50,5 milionów złotych.

Jednak zainteresowanie „schetynówkami" ze strony samorządów jest słabe. Jak ustaliliśmy, dotychczas do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach wpłynęło zaledwie 14 wniosków – 10 z gmin i cztery z powiatów (stan na piątek, 28 września).

– To nie wyczerpuje puli finansowej, jaką mamy do dyspozycji. Ale kolejne wnioski na pewno jeszcze się pojawią – mówi Halina Witecka, kierownik oddziału kontroli projektów w Wydziale Funduszy Europejskich i Programów Pomocowych ŚUW w Kielcach.

Gminy i powiaty nie ustawiają się w kolejce po kasę ze „schetynówek" z uwagi na nieatrakcyjne finansowo warunki dotowania inwestycji przez państwo. W tej edycji programu subwencję określono na poziomie maksymalnie 30 procent wartości projektu (rok temu było 50 procent). Tego samorządy, co przyznają ich włodarze, nie są w stanie udźwignąć.

Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekty nowelizacji dokumentów dotyczących programu. Zakładają one zwiększenie maksymalnego udziału dotacji celowej z budżetu państwa z 30 do 50 procent kosztów realizacji zadania.

- Celem proponowanej zmiany jest zapewnienie pełnego wykorzystania środków budżetu państwa dzięki korzystniejszym dla beneficjentów zasadom dofinansowania zadań z budżetu państwa. Obniżenie wymaganego udziału wkładu własnego stymulować będzie zwiększenie uczestnictwa w programie jednostek samorządu terytorialnego, w tym zwłaszcza jednostek o słabszym potencjale inwestycyjnym – wyjaśnia Agata Wojda, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego.

Projekt czeka na formalną decyzję Rady Ministrów. Po jej podjęciu, wojewodowie przeprowadzą uzupełniający nabór wniosków o dofinansowanie, a te samorządy, które już złożyły projekty otrzymają szansę ich weryfikacji według nowych zasad.

- To bardzo dobra wiadomość. Jeśli wejdzie w życie, będziemy zadowoleni – komentuje Tadeusz Bałchanowski, burmistrz Suchedniowa, który już złożył wniosek o budowę ulicy Traugutta i przebudowę ulicy Szarych Szeregów w mieście. – Koszt inwestycji szacujemy na 1 milion 236 tysięcy złotych. Przy dotacji na poziomie 30 procent dostaniemy 370 tysięcy złotych. Jeśli dofinansowanie wyniesie 50 procent, dostaniemy około 600 tysięcy i będziemy w siódmym niebie – dodaje burmistrz Bałchanowski.

Paweł Więcek

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty