Skoda. Popularny model kończy 85 lat

Wojciech Frelichowski
Właśnie minęło 85 lat od chwili, kiedy Skoda po raz pierwszy zaprezentowała model Superb. Nazwa auta od początku miała podkreślać najwyższą jakość i klasę.

Produkcja pierwszej generacji Skody Superb trwała do 1949 roku. W 2001 roku wprowadzono nowoczesną wersję tego modelu. Obecnie trzecia generacja flagowej limuzyny Skody odnosi kolejne sukcesy. W lipcu zaprezentowano odświeżoną wersję auta z eleganckim wnętrzem i innowacyjnymi technologiami. Na początku 2020 roku zadebiutuje Skoda Superb iV, pierwszy samochód w historii marki z napędem hybrydowym typu plug-in.

Fot. Skoda
Fot. Skoda

Nazwa Superb pochodzi od łacińskiego słowa superbus, które oznacza wspaniały. Po raz pierwszy Skoda Superb - sedan S 640 - została zaprezentowana 22 października 1934 roku. Seryjna produkcja auta rozpoczęła się w marcu 1935 roku. Topowy model wyposażono w sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,5 litra i mocy 55 KM. W opcji auto było wyposażony w radio samochodowe i półki z drewna różanego umiejscowione za przednimi fotelami.

Po wyprodukowaniu około 600 pojazdów z zaworami SV, w 1938 roku Skoda wprowadziła wersję Superb OHV z sześciocylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 80 KM i pojemności skokowej 3137 cm3. Na krótko przed wstrzymaniem produkcji w 1940 r., spowodowanej wybuchem wojny, wyprodukowano niewielką serię Superb 4000 z silnikami V8. W 1946 r., przed wieloletnią przerwą w produkcji modelu, Skoda ponownie wprowadziła zmodernizowaną wersję z sześciocylindrowymi silnikami.

W 2001 roku model Superb powrócił do oferty Skody. Po wyprodukowaniu 135 068 pojazdów w 2008 roku, wprowadzono drugą generację flagowego modelu. Do momentu wyprodukowania trzeciej generacji modelu Superb w 2015 roku, z linii produkcyjnej w fabryce w Kvasinach zjechało 404 756 egzemplarzy pojazdu w wersji sedan i 217 734 w wersji combi.

Fot. Skoda
Fot. Skoda

W 2019 roku zaprezentowano odświeżoną wersję flagowej limuzyny. Po raz pierwszy w seryjnym modelu marki zastosowano reflektory Full LED Matrix oraz aktywny tempomat Adaptive Cruise Control najnowszej generacji, z wyprzedzeniem wykrywający ograniczenia prędkości oraz zakręty na drogach i dostosowujący do nich prędkość auta.

Dynamiczny i elegancki design wzbogacono m.in. o jeszcze bardziej wyrazistą przenią partię nadwozia i ozdobną listwę pomiędzy tylnymi światłami LED. Długość zmodernizowanej wersji zwiększyła się do 4869 mm w wersji hatchback oraz do 4862 mm w wersji combi.

Na początku 2020 roku w ofercie Skody pojawi się pierwszy w historii marki model z napędem hybrydowym typu plug-in - Superb iV. Auto wyposażone w silnik benzynowy 1.4 TSI i silnik elektryczny zapewni łączną moc 218 KM. Wykorzystano akumulator litowo-jonowy o pojemności 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 km przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym Superb iV może przejechać do 930 km.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty