Siódmy tytuł Loeba

Tomasz Szmandra
Francuz Sebastien Loeb wywalczył siódmy z rzędu tytuł rajdowego mistrza świata. Swój sukces przypieczętował 60. zwycięstwem w WRC, triumfując w Rajdzie Francji, który przebiegał po drogach jego rodzinnej Alzacji.

36-letni kierowca zespołu Citroena już w 2008 roku pobił rekord Fina Tommiego Makinena, który czterokrotnie z rzędu wywalczył mistrzostwo świata.

Na drugiej pozycji Rajd Francji ukończył kolega Loeba z teamu - Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC), a na trzeciej, mistrz świata z 2003 roku, Norweg Petter Solberg, który startował w prywatnym Citroenie C4 WRC.

Po przenosinach z Korsyki, bazą tegorocznego Rajdu Francji był Strasburg. Trasa liczyła w 1272 km, w tym 18 asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 300 km (dwa odwołano z powodu problemów z kibicami). Tzw. superoes rozegrano w rodzinnym miasteczku Loeba, 35-

tysięcznym Haguenau, położonym 30 km na południe od Strasburga.

- To dla mnie coś naprawdę specjalnego, najwspanialszy moment w tym roku. To niesamowite, że zdobyłem siódmy tytuł tu, w Haguenau. Rajd był bardzo trudny. Nie przypuszczałem, że będzie tutaj aż tylu kibiców - powiedział na mecie Loeb.

W klasyfikacji SWRC Michał Kościuszko zajął trzecie miejsce. Wygrał Szwed Patrik Sandell, a Polak stracił do zwycięzcy 3, 07 min. Kościuszko awansował na podium dzięki bardzo dobrej jeździe właśnie w Haguenau, gdzie pokonał o 1,5 s zajmującego dotychczas trzecie miejsce Francuza Xaviera Ponsa (Ford Fiesta S2000).

Tu już trzecie, po rajdach Meksy ku i Portugalii, podium Michał Kościuszko i jego pilota Macieja Szczepaniaka w tegorocznym sezonie SWRC. - To moje pierwsze asfaltowe podium w mistrzostwach świata, dlatego tym bardziej cieszy mnie pasjonująca walka, jaką stoczyliśmy z Xevim Ponsem na ostatnim odcinku specjalnym. To były niesamowite trzy dni. Od pierwszego odcinka jechaliśmy szybkim, równym tempem. Kilka błędów, które popełniliśmy spowodowało, że musieliśmy walczyć o podium do ostatniego odcinka specjalnego. Mam nadzieję, że Rajd Wielkiej Brytanii będzie dla mnie równie udany, jak start na trasach Alzacji - powiedział szczęśliwy Kościuszko, 14. w klasyfikacji generalnej rajdu.