Silny wiatr na drodze. Co powinien zrobić kierowca?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Jednym z największych błędów popełnianych wtedy przez kierowców jest nadmierna korekta. Na przykład nagły podmuch może spowodować, że samochód zjedzie z pasa ruchu w lewo, prowadzący pojazd zacznie nerwowo reagować i szybko skręca kierownicą z powrotem w prawo, próbując sprowadzić pojazd na właściwy pas
Jednym z największych błędów popełnianych wtedy przez kierowców jest nadmierna korekta. Na przykład nagły podmuch może spowodować, że samochód zjedzie z pasa ruchu w lewo, prowadzący pojazd zacznie nerwowo reagować i szybko skręca kierownicą z powrotem w prawo, próbując sprowadzić pojazd na właściwy pas Renault
Pojawiające się czasami silne wiatry mogą utrudnić kierowcom podróżowanie, w szczególności gdy trasa przebiega po drogach znajdujących się na otwartych przestrzeniach. W takich warunkach atmosferycznych kluczowe jest utrzymanie kontroli nad kierownicą, czyli stabilny i mocny uchwyt kierownicy.

Najbardziej niebezpieczne są silne porywiste podmuchy. Takie boczne podmuchy mogą też zaskakiwać kierowców w czasie wymijania dużych pojazdów, wyjazdu z tunelu czy nawet po przejechaniu fragmentu drogi, przy którym znajdują się ekrany akustyczne – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Jednym z największych błędów popełnianych wtedy przez kierowców jest nadmierna korekta. Na przykład nagły podmuch może spowodować, że samochód zjedzie z pasa ruchu w lewo, prowadzący pojazd zacznie nerwowo reagować i szybko skręca kierownicą z powrotem w prawo, próbując sprowadzić pojazd na właściwy pas. Niestety taka nadmierna korekta może w rzeczywistości spowodować utratę kontroli nad pojazdem, zwłaszcza jeśli wiatr ponownie zmieni kierunek lub prędkość. Lepiej wprowadzać drobne korekty, stabilnie i w miarę możliwości na spokojnie.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas silnych wiatrów?

  • Zachowaj większą niż zwykle odległość od poprzedzającego pojazdu, między innymi po to, aby dać sobie i innym kierowcom czas na ominięcie mogących pojawić się na jezdni zanieczyszczeń typu gałęzie. Wiatr podnosi też z drogi kurz, piasek czy śnieg, co dodatkowo może ograniczyć widoczność na drodze.
  • Zapewnij więcej miejsca na drodze rowerzystom czy motocyklistom, a także ciężarówkom i autobusom, które są bardziej narażone na zmianę toru jazdy z powodu silnych podmuchów wiatru.
  • Trzymaj mocno kierownicę, ale z wyczuciem. Trzymanie jej zbyt mocno może ograniczać ruch i powodować szarpanie kierownicą.
  • Zwolnij – im szybciej pojazd się porusza, tym bardziej narażony jest na nagłe podmuchy wiatru i tym trudniej nad

nim zapanować.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty