Sejm chce nas skrzywdzić!

Mieczysław Teer
Fot. Tomasz Gola
Fot. Tomasz Gola
W Sejmie odbyło się już drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa ubezpieczeniowego. Jak to zwykle w parlamencie bywa, właśnie na tym etapie prac legislacyjnych posłowie wnieśli do projektu cały szereg poprawek. Okazuje się, że godzą one w dobro właścicieli aut.

 

Dwie z proponowanych poprawek przedstawiamy, by Czytelnicy mogli wyrobić sobie pogląd o twórczym wkładzie swoich parlamentarnych reprezentantów w stanowione prawo i konsekwencjach, jakie z tego tytułu będą ponosić wszyscy ubezpieczeni.

 

Oto poprawka do art. 13 ust 2. "W obowiązkowych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej odszkodowanie wypłaca się na podstawie dowodów poniesionych kosztów
, w szczególności rachunków (...)"

Fot. Tomasz Gola
Fot. Tomasz Gola

 

Gdyby sejm poprawkę tę przyjął oznaczałoby to, że:

1. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za całkowicie zniszczony pojazd (żadnych kosztów poszkodowany nie ponosi, bo pojazd nie jest naprawiany lecz idzie do kasacji!)

2. Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za szkodę, jeżeli właściciel nie zdecyduje się jej naprawiać lecz sprzedać auto, (choć samochód niewątpliwie stracił na wartości, więc szkoda wystąpiła).  

3. Ubezpieczyciel nie zapłaci także odszkodowania za szkody osobowe  nie udowodnione rachunkami za leczenie (albo na przykład odszkodowań za osoby zmarłe!) ani zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

 

Zajmijmy się teraz kolejną poprawką. Oto art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nakazuje zakładowi ubezpieczeń dokonanie wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni
od daty zgłoszenia szkody. Posłowie proponują tu dwie poprawki. W myśl pierwszej z nich, cytowany przepis odnosi się wyłącznie
do tych poszkodowanych, którzy udokumentują naprawę fakturą lub fakturą VAT.

W myśl drugiej poprawki, wszystkim tym, którzy nie udokumentują  w ten sposób szkody (lecz na przykład naprawią pojazd we własnym zakresie) zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie po upływie 6 miesięcy od przyjęcia zawiadomienia o szkodzie.

Zwróćmy uwagę: po upływie 6 miesięcy!
Nie w terminie do
6 miesięcy. Najwcześniej po 6 miesiącach, a tak naprawdę, to nie wiadomo kiedy. Może za rok, może później.

 

Poprawka ta w sposób istotny pogarsza prawa ubezpieczonych
w stosunku do obecnego stanu prawnego.
Jest przy tym sprzeczna z
IV

Dyrektywą Komunikacyjną, która miała za zadanie dyscyplinować opieszałe zakłady ubezpieczeń. Poza wszystkim jest niekonstytucyjna
- dzieli poszkodowanych na lepszych (to ci, którzy dokumentują naprawy fakturami, oni dostaną odszkodowanie w ciągu 30 dni) i gorszych (którzy nie dokumentują napraw fakturami, oni poczekają na odszkodowanie minimum pół roku, albo i dłużej.)

 

To, że Trybunał Konstytucyjny uzna te poprawki za sprzeczne z Ustawą Zasadniczą jest sprawą oczywistą. Jaka jest idea proponowania tych poprawek przez posłów aż tak bardzo oczywiste nie jest.

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie