Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI. Test 180-konnego sportowca

Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI to szybki samochód, którym da się też jeździć na co dzień. Żwawy 180-konny silnik zapewnia sporo frajdy z jazdy, jednak 3-drzwiowe nadwozie ogranicza nieco funkcjonalność tego auta.
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

Miłośnicy podróży stwierdzą, że Ibiza to jedna z wysp hiszpańskiego archipelagu Baleary. Są też i tacy, dla których to przede wszystkim stolica muzyki elektronicznej. Jednak dla fanów czterech kółek Ibiza to model Seata należący do segmentu B.

Od pojawienia się na rynku I generacji tego auta w 1984 roku, na całym świecie sprzedano 5 milionów sztuk tych pojazdów. Nie ma się więc co dziwić, że to najpopularniejszy i zarazem najważniejszy model w całej gamie produktowej hiszpańskiej marki.

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

W 1996 roku, czyli w trzy lata od rozpoczęcia produkcji II generacji Ibizy, zaprezentowano sportową wersję Cupra. Do napędu wykorzystano wolnossącą benzynową jednostkę o pojemności 1984 ccm i mocy 150 KM. Motor 2.0 16V pozwalał na przyspieszenie do „setki" w 8,3 sekundy, a prędkość maksymalna dochodziła do 216 km/h.

Aktualnie oferowana w sprzedaży Ibiza Cupra 1.4 TSI ma jeszcze lepsze osiągi, ale przez niemal 20 lat auto zatraciło nieco ze swojego pierwotnego, nieco surowego charakteru.

Detale jak barwy wojenne

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

Nie da się ukryć, że dzięki ostrym kształtom reflektorów, czy licznym przetłoczeniem na karoserii już „zwykłe" wersje Seata Ibizy prezentują się dynamicznie. Jednak Cupra zdecydowanie pokazuje, że nie chce być typowym autem z segmentu B.

Z przodu Cupra wyróżnia się m.in. biksenonowymi reflektorami ze światłami do jazdy dziennej LED i specjalnym logo umieszczonym na osłonie chłodnicy.

Spoglądając z boku od razu w oczy rzucają się 17-calowe alufelgi (dopłata 403 zł do czarnego malowania) z oponami w rozmiarze 215/40 R17. Do tego czarne obudowy lusterek zewnętrznych i malowane na czerwono zaciski hamulcowe (w pakiecie z pełnowymiarowym aluminiowym kołem zapasowym; ekstra 990 zł).

Tylny zderzak najmocniejszej Ibizy posiada wycięcia po bokach, a centralnie umieszczony wylot układu wydechowego już z daleka ostrzega: nie zadzieraj ze mną!

Jeżeli ktoś nie dostrzeże tego komunikatu, jest jeszcze szansa. Na tylnej klapie umieszczono napis „CUPRA".

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

W kabinie uwagę przyciąga ścięta u dołu trójramienna skórzana kierownica. Obszyty białymi nićmi wieniec jest odpowiednio gruby i gwarantuje znakomity kontakt z dłońmi prowadzącego.

Wyróżnikiem tej wersji są także sportowe fotele, które zapewniają świetne trzymanie w zakrętach, chociaż osoby o większych gabarytach mogą mieć problem, aby się w nie odpowiednio wpasować.

Tylna kanapa powinna teoretycznie pomieścić trójkę pasażerów. W praktyce powinna być używana tylko w nadzwyczajnych przypadkach i to najwyżej przez dwie osoby. Po pierwsze dostęp do niej jest mocno utrudniony, a jeżeli już się tam znajdziemy to okazuje się, że brakuje miejsca na stopy, kolana i głowę.

Hiszpański hot hatch nie rozpieszcza też pojemnością bagażnika mieszczącego skromne 236 litrów. To mniej o 48 litrów niż w innych wersjach Ibizy, ale za taki stan rzeczy odpowiada akumulator, który z komory silnikowej został przeniesiony na dno kufra, żeby zoptymalizować rozkład masy pojazdu, co przekłada się na polepszenie właściwości jezdnych auta.

Z podwójnym doładowaniem

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

Wyciśnięcie 180 koni mechanicznych z jednostki o pojemność 1390 ccm może budzić respekt. Co prawda do tego celu wykorzystano zarówno kompresor, jak i turbosprężarkę, ale osiągi tego Seata uznać trzeba za bardzo dobre (sprint 0-100 km/h w 6,9 sek., Vmax-228 km/h).

Podwójnie doładowana 4-cylindrowa jednostka z wtryskiem bezpośrednim dysponuje momentem obrotowym równym 250 Nm, które dostępne są od 2000 do 4500 obr./min. Tak szeroki przedział oczywiście oznacza świetną elastyczność, co przydaje się codziennej eksploatacji w mieście, a i na trasie daje spore poczucie bezpieczeństwa.

Silnik 1.4 TSI sprzężony jest fabrycznie z dwusprzęgłową 7-stopniową przekładnią DSG, która dobrze wywiązuje się ze swej roli. Zdarza się, że potrafi czasem zbyt długo „myśleć" dobierając odpowiednie dla danej sytuacji przełożenie.

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

Na szczęście standardowo Ibiza Cupra posiada łopatki do zmniany biegów przy kierownicy, więc przed wyprzedzaniem wystarczy zredukować bieg o jeden lub dwa, aby wyminąć w mgnieniu oka choćby kolumnę ciężarówek.

Podczas jazd testowych średnie spalanie oscylowało w granicach 8 litrów na 100 kilometrów, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę temperament tego auta, chociaż producent wymaga stosowania 98-oktanowego paliwa.

Zastrzeżenia można mieć też do dźwięku silnika – pojeździe tego typu powinien być bardziej charakterny, zadziorny. Może przy okazji najbliższego faceliftingu i zmiany jednostki z 1.4 TSI 180 KM na motor 1.8 TSI 192 KM producent poprawi też zdolności wokalne małej Cupry?

Samochód (nie) dla każdego

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

W mieście sportowy Seat prowadzi się bardzo pewnie, a niezbyt duże gabaryty sprzyjają znalezieniu miejsca do parkowania. Wystarczy też mocniej wcisnąć pedał przyspieszenia, aby wyprzedzić wlokące się przed nami samochody i zdążyć przejechać skrzyżowania jeszcze na zielonym świetle.

Jednak 3-drzwiowe nadwozie nie ułatwia codziennej eksploatacji. Siatki z zakupami oraz torba z laptopem zazwyczaj lądują za przednimi siedzeniami. W przypadku Cupry lepiej umieścić taki bagaż w kufrze, bo całkowite otwarcie drzwi wymaga naprawdę znacznego miejsca.

Zawieszenie, jak przystało na Cuprę, jest sprężyste, ale czuć, że postawiono na kompromis pomiędzy dobrym prowadzeniem a komfortem, niż ostentacyjnie twarde ustawienia.

Podczas szybszej jazdy na krętych drogach wystarczy odjąć nogę gazu podczas zakrętu, aby odczuć lekką nadsterowność. Na szczeście Ibiza zachowuje się przewidywalnie w sytuacjach granicznych, więc lekka kontra kierownicą załatwia sprawę i powoduje uśmiech na twarzy kierowcy.

Cennik i wyposażenie

Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela
Seat Ibiza Cupra / Fot. Karol Biela

Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI oferowana jest w obecnie w promocyjnej cenie 74 900 zł. Pojazd standardowo posiada m.in. automatyczną klimatyzację Climatronic, zestaw audio z 6 głośnikami i sterowaniem w kierownicy, centralny podłokietnik z przodu, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz lusterka, centralny zamek z pilotem, czy przednie, boczne i kurtynowe poduszki powietrzne.

Przyczyną rabatu (4000 zł) jest wchodząca we wrześniu do sprzedaży w Polsce wersja po facelifttingu. Jak już wspomnieliśmy najnowsze wcielenie Cupry otrzyma silnik 1.8 TSI 192 KM.

Seat Ibiza Cupra i konkurenci:

Marka/model

Seat Ibiza Cupra 1.4 TSI DSG 180 KM

Renault Clio R.S. EDC 200 KM

Ford Fiesta ST 1.6 EcoBoost 182 KM

Cena (zł)

Od 74 900

Od 90 400

Od 70 150

Typ nadwozia/liczba drzwi

hatchback/3

hatchback/5

hatchback/3

Liczba miejsc

5

5

5

Wymiary i masy

Długość/szerokość/wysokość (mm)

4043/1693/1428

4090/1732/1432

3969/1709/1495

Rozstaw kół: przód/tył (mm)

1465/1457

1506/1506

b.d./b.d.

Rozstaw osi (mm)

2469

2589

2489

Masa własna (kg)

1259

1204

b.d.

Pojemność bagażnika (l)

Pojemność zbiornika paliwa (l)

 

236

45

300

45

276

42

Układ napędowy

Rodzaj paliwa

benzyna

benzyna

benzyna

Pojemność (ccm)

1390

1618

999

Liczba cylindrów

4

4

4

Napędzana oś

Przód

Przód

Przód

Skrzynia biegów:

typ/liczba przełożeń

automatyczna/7

automatyczna/6

Manualna/6

Osiągi

Moc (KM)

180

200

182

Moment obrotowy (Nm)

250

260

240/290 z overboost

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

6,9

6,7

6,9

Prędkość maksymalna (km/h)

228

230

220

Średnie zużycie paliwa (l/100 km)

5,9

5,9

5,9

Emisja CO2 (g/km)

139

133

138

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty