Seat Cordoba 1.6

Tekst i zdjęcia Witold Blady
Udostępnij:
Niedawno przeprowadzona modernizacja Seata Cordoby objęła przednią i tylną część nadwozia, a także wnętrze.

|
|
|
|  

Seat Cordoba 1.6

Porównanie Seata Cordoby 1.6 z konkurentami

ModelSeat CordobaHyundai AccentFiat Siena
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)159813411242
Moc maks. (KM)758575
Maks. moment obrotowy (Nm)135115106
Skrzynia biegówmanualna, pięciobiegowa  
Hamulce przednie/tylnetarczowe/bębnowe  
Średnica zawracania (m)10,510,811
Objętość bagażnika (dm sześc.)455328500
Długość (mm)416342354100
Szerokość (mm)164016701625
Wysokość (mm)142413951520
Rozstaw osi (mm)244324402425
Masa własna (kg)1051935990
Ładowność (kg)460535485
Prędkość maksymalna (km/h)170169166
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)13,214,712,9

Zużycie paliwa (l/100 km)

Miasto108,39,3
Poza miastem5,65,35,5
Średnie7,2b.d.b.d.

b.d. - brak danych
Porównanie wyposażenia

ModelCordoba StellaHyundai AccentFiat Siena HL
Cena* (zł)42 49037 30035 300
ABSOOO
Airbag kierowca/pasażerS/SO/OS/O
Poduszki boczneONN
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szybyOOS
Centralne ryglowanie zamkówOOS
RadioOOO
KlimatyzacjaONO
Aluminiowe felgiOOO

* - model podstawowy, S - standard, O - opcja, N - niedostępne
Do standardu należą dwie poduszki gazowe: dla kierowcy i pasażera, instalacja radiowa, regulacja wysokości fotela kierowcy, immobiliser, wskaźnik temperatury zewnętrznej, obrotomierz i lakierowane zderzaki. W testowym modelu o nazwie Signo, znalazły się ponadto m.in. wspomaganie układu kierowniczego, centralne ryglowanie zamków, elektrycznie podnoszone szyby w drzwiach, halogeny, elektrycznie regulowane lusterka. Na liście opcji znajdziemy lakier metalizowany, radioodtwarzacz, otwierany dach, boczne poduszki gazowe, ABS, klimatyzację a nawet skórzaną tapicerkę.
Ciekawie rozwiązano uchwyt do otwierania bagażnika. Próżno szukać go na dole klapy, nie ma także (przynajmniej w modelu wyposażonym w centralne ryglowanie zamków) dźwigni otwierania bagażnika od wewnątrz. By dostać się do przestrzeni bagażowej trzeba nacisnąć górną część znaczka firmowego na tylnej klapie i unieść go do góry. Niestety, rozwiązanie to ma także wady - podczas brzydkiej pogody znaczek jest często brudny i nie można otworzyć klapy nie pobrudziwszy palców.

Pod maskąDo wyboru są trzy silniki benzynowe i trzy wysokoprężne. Najtańsza Cordoba ma pod maską czterocylindrowy silnik o pojemności 1,4 l i mocy 60 KM, nieco lepsze osiągi ma odmiana z 1,6-litrową jednostką o mocy 75 KM (taki właśnie silnik był w testowym egzemplarzu), zaś rolę flagowego modelu pełni wersja z silnikiem o tej samej pojemności lecz mocy zwiększonej do 100 KM. Zwolennicy diesli mogą wybierać między SDi o mocy 68 KM i TDi o mocy 90 lub 110 KM.

Jazda
Pierwsze wrażenie, które odczuwamy po ruszeniu to dużo lepsze niż w poprzednim modelu wyciszenie wnętrza. Od razu widać, że na matach tłumiących producent nie oszczędzał. Jeśli nie przekraczamy zbyt często 4-5 tysięcy obrotów, wewnątrz jest naprawdę cicho. Silnik daje o sobie znać dopiero powyżej tej granicy. Dynamiczna jazda jest uciążliwa nie tylko dla uszu, jest nieprzyjemna także dla kieszeni. Na szczęście trzeba naprawdę ciężkiej nogi, by zmusić Cordobę do spalenia większej niż 9 l na 100 km ilości paliwa. W normalnej eksploatacji, auto zużywa średnio między 7,5 a 8 l benzyny na 100 km.

ModernizacjaW najnowszym modelu przyciski sterujące szybami przeniesiono ze środkowej konsoli na drzwi.
Zmodernizowaną Cordobę najłatwiej rozpoznać po przedniej części nadwozia. Na zdjęciu od lewej nowy i "stary" model.
To ostatnie zmiany przed wprowadzeniem na rynek zupełnie nowego auta. Kolejna generacja Cordoby (a także Ibizy) powinna pojawić się w salonach najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Topex

Topex Zestaw 135 elementów 38D215

245,09 zł141,33 zł-42%
miejsce #2

Bosch

Bosch Zestaw Narzędzi X-line All In One 111 2607017394

380,95 zł245,70 zł-36%
miejsce #3

Fieldmann

Fieldmann Zestaw narzędzi 138 Szt. (FDG 5013-138R)

204,00 zł175,69 zł-14%
miejsce #4

Makita

Makita Zestaw narzędzi P-90532

639,00 zł615,89 zł
Materiały promocyjne partnera

Premier zapowiada wzmożone kontrole

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie