Samochód używany. Uwaga na auta popowodziowe. Jak rozpoznać?

Mariusz Michalak
Fot. Łukasz Kaczanowski
Fot. Łukasz Kaczanowski
Zalane i podtopione samochody zaczynają pojawiać się u dealerów lub w ogłoszeniach zwykle krótko po powodzi. Zakup takiego pojazdu oznacza kłopoty.

Nowoczesne, skomputeryzowane auta, które aż kipią od elektroniki, mogą poważnie zagrażać życiu pasażerów po zalaniu. Usterki mogą się w nich ujawnić w każdym momencie użytkowania i w dowolnym miejscu, na przykład w systemie elektroniczym, czy w innych częściach samochodu z powodu choćby korozji. Wtedy mogą całkowicie zawieść, narażając kierowcę na niebezpieczeństwo.

 Przy diagnozie stanu samochodu bardzo ważne są wszelkie ślady mogące wskazywać na to, że mamy do czynienia z autem popowodziowym, jak na przykład resztki błota w trudno dostępnych miejscach, pod tapicerką, na siedzeniach i drzwiach, za uszczelnieniem wokół drzwi, czy pod deską rozdzielczą, nieprzyjemny zapach

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy oględzinach auta z terenów, gdzie przeszła powódź? Podejrzenie powinny wzbudzić wszelkie zacieki, odbarwienia, plamy na desce rozdzielczej oraz poruszające się z trudem przełączniki i kratki wentylacyjne.

O powodziowej przeszłości samochodu mogą także świadczyć wszelkie odbarwienia lub zacieki na lakierze. Warto przyjrzeć się bliżej złączom elektrycznym. Jeśli miedziane styki są zaśniedziałe, albo mają dziwny nalot lub co gorsza nie dają się rozłączyć, to istnieje uzasadniona obawa, że z samochodem w przeszłości nie wszystko było w porządku. Inną wskazówką są zaparowane reflektory i zmatowiałe światła odblaskowe. Należy mieć świadomość, że koszty napraw auta po powodzi mogą często przewyższać cenę samego samochodu, ponieważ w konsekwencji wystąpienia efektów zalania wszystkie urządzenia elektryczne powinny być wymienione na nowe, co oznacza wydatek rzędu tysięcy złotych.

Osoby planujące zakup używanego samochodu powinny być ostrożne i przede wszystkim domagać się od sprzedawcy zapisu w umowie kupna - sprzedaży, że samochód nie został zalany, aby można było domagać się ewentualnej rekompensaty finansowej.

Kierowcy mogą się zabezpieczyć przed skutkami fali samochodów popowodziowych. Powinni zdecydowanie wymagać zawarcia w umowie zakupu paragrafu orzekającego, że samochód nie został zalany, aby w razie potrzeby mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy w ramach skargi lub postępowania sądowego.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty