Samochód uszkodzony na dziurze? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie

redakcja.regiomoto
Dziury
Dziury
Drogi pełne wyrw jeszcze na długo pozostaną polskim znakiem firmowym. Dlatego warto wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie za pogiętą na dziurach felgę, pękniętą oponę czy uszkodzone zawieszenie. Podpowiadamy, jak dochodzić swoich praw.
Dziury
Dziury

Jeżeli wpadniesz w dziurę i uszkodzisz samochód, po pierwsze postaraj się zachować spokój. Jeśli tylko jechałeś zgodnie z przepisami i wypadek nie zdarzył się z twojej winy, masz duże szanse, by uzyskać odszkodowanie od zarządcy drogi. Wymaga to jednak trochę zachodu.

Zdjęcie i zeznania świadka to podstawa

Wyrwa w drodze spowodowała uszkodzenia twojego samochodu? Zatrzymają się i rozejrzyj się, czy ktoś nie był świadkiem tego wydarzenia. Jeżeli tak, poproś go o nazwisko, adres lub numer telefonu, by pomógł ci w dochodzeniu odszkodowania. Możesz też napisać i poprosić świadka o podpisanie krótkiej relacji z tego zdarzenia. Zaraz po tym sfotografuj telefonem komórkowym lub aparatem fotograficznym dziurę, a także uszkodzone auto.

Części, które odpadły od uszkodzonego samochodu, koniecznie zachowaj jako dowód. Warto jak najszybciej wezwać policję lub straż miejską (gdy stało się to na drodze administrowanej przez miasto lub gminę posiadającą taką służbę). Policjanci sporządzą notatkę, aby potem można było jednoznacznie stwierdzić, że szkoda nastąpiła z powodu złego stanu drogi. To jest ważne i ułatwi dalsze dochodzenie zadośćuczynienia.

REKLAMA
Opony regiomoto.pl - opony i felgi samochodowe, sklep internetowy

Odszkodowanie – tak, od kogo?

To, czy dostaniemy odszkodowanie za uszkodzenia felg, opon, zawieszenia czy nadwozia spowodowane wybojami albo np. wadliwie zamontowanym progiem zwalniającym, zależy od kilku czynników.

– Jeśli mamy opłacone ubezpieczenie AC nie musimy się martwić – pieniądze otrzymamy od ubezpieczyciela, który później zwróci się o zwrot do zarządcy drogi. Gorzej, jeśli nie mamy auto casco, wtedy musimy sami naprawić szkody i domagać się zwrotu kosztów od zarządcy drogi, który jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w dobrym stanie – tłumaczy Krzysztof Budzik, specjalista z zakresu ubezpieczeń z firmy asekuracyjnej „Sukurs”.

Trzeba mieć świadomość, że jeśli nie mamy AC, dochodzenie odszkodowania może być żmudnym i długotrwałym procesem. Na początku trzeba ustalić, kto jest zarządcą drogi, aby wiedzieć, do kogo udać się po odszkodowanie.

Drogami miejskimi i gminnymi zarządzają odpowiednie wydziały urzędów miejskich i gminnych. Drogi powiatowe podlegają starostom, a w miastach na prawach powiatu – urzędom miejskim. Za drogi wojewódzkie odpowiadają zarządy dróg wojewódzkich przy urzędach marszałkowskich. Natomiast drogami krajowymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która ma oddziały we wszystkich miastach wojewódzkich.

Następnie powinniśmy zgłosić się telefonicznie do zarządcy drogi, aby opisać sytuację, zapytać jakich dokumentów wymagają i jak odbywa się procedura odszkodowawcza. Jeśli masz zdjęcia uszkodzonego samochodu i elementu drogi, który spowodował szkody, a także notatkę policji lub straży miejskiej, możesz spać spokojnie. Zarządca, po uznaniu roszczenia, może skierować się bezpośrednio do swojego ubezpieczyciela, aby poprowadził twoją sprawę i w niedługim czasie otrzymasz pieniądze.

Oczywiście cała sprawa będzie załatwiana na piśmie. Na pewno będziesz musiał do właściciela drogi złożyć wniosek o odszkodowanie. We wniosku należy umieścić dane teleadresowe właściciela pojazdu, informacje o osobie kierującej pojazdem, opis zdarzenia (miejsce/ulica, godzina, prędkość jazdy) i widocznych uszkodzeń samochodu (oba te punkty dobrze jest poprzeć dokumentacją fotograficzną), dokładne dane pojazdu (marka, typ, numer rejestracyjny, numer VIN, rok produkcji, data ważności badań technicznych). Do tego dokumentu należy dołączyć notatkę o zdarzeniu wykonaną przez policję lub straż miejską.
Wzory wniosków można znaleźć na stronach internetowych urzędów miejskich lub innych zarządców dróg.

Nadmierna prędkość równa się mniejsze odszkodowanie

Pamiętaj, że ubezpieczyciel, u którego masz AC, może odmówić wypłaty odszkodowania lub znacznie je obniżyć. Fakt przekroczenia przepisów zostanie stwierdzony na podstawie typu i skali uszkodzeń. Jeśli rzeczoznawca uzna, że szkoda została spowodowana w wyniku złamania przez kierowcę przepisów drogowych (najczęściej przekroczenie prędkości lub wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej), może obniżyć odszkodowanie nawet o 30 proc.

- Ubezpieczyciele różnie podchodzą do sytuacji, w których kolizja następuje z powodu uszkodzenia jezdni czy innego elementu drogi, a jednocześnie miało miejsce złamanie przepisów. Niektórzy będą łagodniejsi, niektórzy bezwzględni – komentuje Wojciech Rabiej z porównywarki ubezpieczniowej rankomat.pl. Może się więc zdarzyć, że kierowca nie otrzyma odszkodowania w ogóle.

Nigdy nie odpuszczaj

Jeżeli natomiast nie masz AC, a zarządca drogi nie poczuwa się do winy, wówczas czeka cię długa droga sądowa z powództwa cywilnego. Aby ułatwić sobie walkę o odszkodowanie, na miejsce zdarzenia warto wezwać straż miejską lub policję.  Tym bardziej, że uszkodzona opona, felga czy wahacz to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych.

Komentarze ekspertów
Krzysztof Budzik, firma asekuracyjna „Sukurs”:
- Pamiętajmy, że nie ma dróg niczyich i odpowiedzialność za należyte utrzymanie drogi ponosi w przypadku dróg krajowych – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; wojewódzkich – zarządy dróg wojewódzkich, powiatowych – starostowie, gminnych – wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a wewnętrznych – właściciele danego terenu np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota, firma, osoba prywatna. Pamiętać jednak należy o znakach. Jeżeli na odcinku stoją znaki drogowe informujące o nierównościach, wówczas zarządca drogi, chcąc uniknąć wypłaty odszkodowania, może starać się udowodnić ci, że jechałeś zbyt szybko, co uniemożliwiło ominięcie dziury.

Krzysztof Rabiej, rankomat.pl:
- Jeśli posiadasz AC, to zaangażowanie kierowcy – poza dostarczeniem ubezpieczycielowi dokumentacji – nie będzie właściwie konieczne. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci pieniądze, a następnie samo odzyska je od zarządcy drogi. Tu warto pamiętać, o tym że ubezpieczyciel dopiero po odzyskaniu pieniędzy od zarządcy drogi nie potrąci zniżki za bezszkodową jazdę.

Jeśli przydarzy się uszkodzenie auta na dziurze, zawsze pamiętaj:
1. Jeżeli samochód jest unieruchomiony, to oznacz miesjce zdarzenie trójkątem ostrzegawczym, aby nie powodować zagrożenia w ruchu
2. Poproś policję, straż miejską o sporządzenie protokołu
3. Zrób zdjęcia, które mogą być pomocne i stanowić dowód
4. Spisz personalia świadków
5. Zbierz wszystkie uszkodzone elementy (zderzka, kołpak, itd.), jako dowody
6. Ustal właściciela drogi.

Paweł Puzio

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty