Samochód firmowy. Czy i kiedy opłaca się wykupić auto firmowe?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej, który decyduje się na leasing samochodu ma do wyboru dwa warianty wykupu: w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub do majątku prywatnego.
Przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej, który decyduje się na leasing samochodu ma do wyboru dwa warianty wykupu: w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub do majątku prywatnego. Materiały prasowe
Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, kiedy najbardziej opłaca się wykupić auto firmowe z leasingu. Decyzję dodatkowo utrudniają nowe przepisy związane z wejściem w życie Polskiego Ładu. Jak obecnie wygląda sytuacja i który moment jest najlepszy na wykup?

Spis treści

Wykup auta. Dwa warianty do wyboru

Przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej, który decyduje się na leasing samochodu ma do wyboru dwa warianty wykupu: w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub do majątku prywatnego. Niezależnie od wybranej możliwości koszt pozostaje identyczny, jednak przy drugiej opcji konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. To jednak tylko pierwsza różnica. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety i wady, które warto przemyśleć przed ostateczną decyzją. Przykładowo, w przypadku zakupu auta na osobę prywatną - używanego w prowadzonej działalności - leasingobiorca otrzymuje możliwość uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu 20 proc. wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Poza tym może również odliczać 50 proc. VAT z faktur dokumentujących wydatki wynikające z wykorzystywania samochodu w firmie. Z kolei jeśli zdecyduje się na wykup na prowadzoną działalność z zamiarem wykorzystywania auta również prywatnie, korzyści będzie trochę więcej.

- Przedsiębiorca, który zechce zakupić w ten sposób auto otrzyma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu oraz aż 75 proc. wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu – tłumaczy Maria Raczyńska, Główna Księgowa z Santander Consumer Multirent. – Jest to więc ciekawa propozycja, zwłaszcza mając na uwadze ostatnie wysokie ceny benzyny oraz postępującą inflację. Poza tym taki leasingobiorca będzie mógł także odliczyć 50 proc. VAT z faktury za wykup auta i 50 proc. VAT z faktur dokumentujących wydatki związane z wykorzystywaniem w firmie samochodu osobowego.

COMPONENT {"params":{"id":" 23966121 "},"component":"single_article"}

Obie opcje nie są jednak pozbawione wad. Przy zakupie do majątku firmowego jest to np. konieczność zapłaty podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej w przypadku sprzedaży pojazdu przed upływem 6 lat liczonych od końca miesiąca, w którym został on wycofany z działalności. Chcąc uzyskać samochód na dane prywatne również musimy liczyć się z tym obowiązkiem, a także z brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty wykupu i odliczenia VAT z faktury za zakup auta.

Wykupienie auta z leasingu operacyjnego nadal korzystne?

- W związku ze zmianami spowodowanymi Polskim Ładem, wiele osób zaczęło martwić się tym, że kupno samochodu po zakończeniu umowy leasingowej przestanie się opłacać. Obawy te jednak nie są uzasadnione, ponieważ Polski Ład nie zmienił samych zasad wykupu pojazdów z leasingu. W związku z czym jest on nadal korzystny dla leasingobiorców, zwłaszcza że kwota jaką trzeba w tym celu zapłacić po zakończeniu zobowiązania jest zazwyczaj sporo niższa niż wartość rynkowa takiego samochodu – dodaje Maria Raczyńska z Santander Consumer Multirent.

Niekorzystne zmiany dotyczą obciążeń podatkowych przy jego ewentualnej dalszej odsprzedaży. Przed zmianą przepisów przedsiębiorca, który kupił pojazd na cele prywatne mógł sprzedać go po upływie pół roku i nie był zobowiązany do opodatkowania tej sprzedaży podatkiem dochodowym. Natomiast obecnie wiązałoby się to z koniecznością poniesienia opłat.

Kiedy najkorzystniej zakupić auto?

Według eksperta Santander Consumer Multirent wszystko zależy od indywidualnych preferencji leasingobiorcy.

- Przepisy przejściowe, które dawały podatnikom prawo do sprzedaży bez dodatkowych obciążeń pojazdu po 6 miesiącach obowiązywały do wykupów zrealizowanych do końca ubiegłego roku – komentuje Maria Raczyńska z Santander Consumer Multirent.

- Obecnie – z tego punktu widzenia - nie ma, więc znaczenia kiedy samochód zostanie wykupiony. Przedsiębiorca podpisując umowę leasingu ustala najbardziej odpowiedni dla siebie harmonogram spłat. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny okres trwania umowy to 2 lata. Wartość wykupu auta po tym okresie będzie jednak wyższa niż po 3 latach, więc warto przemyśleć okres leasingowania również pod tym kątem.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty