Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód elektryczny. Przywileje dla pojazdów na prąd

Mariusz Michalak
Fot. Archiwum PPG
Fot. Archiwum PPG
Według danych dostępnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2020 roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych i dostawczych o dmc do 3,5 t z wtyczką przekroczyła 20 tys. sztuk. Na jakie przywileje można liczyć posiadając auto na prąd?

Auta z wtyczką - ile jest ich w Polsce?

Jak podaje w swoim raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, na koniec 2020 roku zarejestrowanych było 20 181 takich aut, z czego 9 751 sztuk stanowiły modele "czysto" elektryczne (48,3% parku ), a 10 430 sztuk - hybrydy plug-in (udział 51,7%). Co ciekawe, blisko połowa wtyczkowozów została zarejestrowana w minionym roku - 9 996 sztuk, czyli ponad 2-krotnie więcej niż w 2019 roku (4 591 szt.). To pokazuje, jak szybko rośnie ten rynek, choć same liczby nie są tak optymistyczne, szczególnie na tle całego parku samochodów, czy wyników osiąganych w krajach Europy Zachodniej.

Jazda buspasem autem elektrycznym

Kierowcy samochodów elektrycznych podobnie jak autobusy, mogą korzystać z buspasów. Taki pojazd musi mieć zielone tablice, lub obowiązującą wcześniej (do końca 2019 roku) niebieską naklejkę z symbolem "EE" umieszczoną na przedniej szybie.

Darmowe parkowanie dla elektryków

Parkowanie pojazdu w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego wiąże się z opłatą. Oznaczone zielonymi tablicami, bądź niebieską naklejką na szybie (wydawaną do końca 2019 r.) pojazdy elektryczne są zwolnione z tego obowiązku.

Ustawa o elektromobilności zakłada  możliwość wprowadzenia w centrach miast Stref czystego transportu, do których wjazd pojazdami spalinowymi będzie płatny lub w ogóle niemożliwy. Właściciele aut na prąd nie poniosą opłat.

[b]Rządowy program dotacji do zakupu auta elektrycznego[/b]

Osoby fizyczne kupując nowy samochód elektryczny mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości do 15 proc. wartości samochodu, nie więcej niż 18 750 zł, a koszt zakupu samochodu nie mógł przekroczyć 125 tys. zł. To oferował rządowy program "Zielony samochód", który wystartował w 2020 roku. Niewykluczone, że w przyszłości rząd kolejny raz zdecyduje się na wsparcie zakupu pojazdów na prąd.[b] [/b]

[b]Akcyza na samochód elektryczny [/b]

Kupując nowy samochód elektryczny, właściciel nie musi płacić podatku akcyzowego. Tego typu pojazdy są zwolnione z tej opłaty.

Samochód elektryczny. Polacy przesiądą się do aut na prąd?

65% mieszkańców Polski jest skłonnych zastąpić własny samochód na rzecz bardziej ekologicznego (elektrycznego) w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza w swoim mieście. Tak wynika z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. jakości powietrza, przeprowadzonego w listopadzie 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Pod koniec listopada 2020 roku w Polsce funkcjonowały 1 324 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2 532 punkty). 32% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 68% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.[b] [/b]

Zobacz także: Nie pamiętasz o tej zasadzie? Możesz zapłacić 500 zł

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty