Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód elektryczny. Kupiłeś teraz auto? Nie dostaniesz dofinansowania (video)

Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news
Fot. Adam Wojnar
Fot. Adam Wojnar
Jeśli samochód elektryczny kupujemy prywatnie, a jego cena nie przekracza 125 tysięcy złotych, możemy liczyć na 30% dofinansowanie ze strony państwa. Ta obietnica przekonała Polaków do zainteresowania się samochodami elektrycznymi. Częściej oglądają je w salonach i w konsekwencji wzrosłą też ich sprzedaż. Ci, którzy już dokonali zakupu mogą się jednak rozczarować.

Pod koniec listopada 2019 r. po polskich drogach jeździło 8 225 elektrycznych samochodów osobowych, z których 59% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) – 4 886, a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 3 339. Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 502 szt., natomiast liczba autobusów elektrycznych wynosi, zgodnie z Centralną Ewidencją Pojazdów, 216 szt.  W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec listopada osiągnęła 6 204 szt.

_- Zarówno klienci indywidualni jak też instytucjonalni z dużym zainteresowaniem obserwują proces wdrażania dopłat w ramach Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Największym niepokojem napawały jednak doniesienia o możliwości opodatkowania dopłat. Na szczęście, kilka dni temu do Sejmu wpłynął projekt zmiany ustaw o podatku PIT i CIT mający na celu zwolnienie dopłat na zakup pojazdów nisko i zeroemisyjnych od podatku dochodowego od osób fizycznych i od firm, udzielanego z FNT – _mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM.

Wnioski o dofinansowanie na razie nie są przyjmowane. Jeśli będą, to jedyne te dotyczące zakupów po rozpoczęciu naboru.

– Pojazdy elektryczne wciąż stanowią niewielki ułamek parku samochodowego w Polsce. Liczby są znacznie niższe niż w większości państw Unii Europejskiej. Potencjalni nabywcy wstrzymują się z zakupem, oczekując na uruchomienie systemu wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Bez dopłat przełom na polskim rynku elektromobilności nie będzie możliwy – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.

COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[22677379]},"component":"selected"}

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec listopada br. w Polsce funkcjonowały 972 stacje ładowania pojazdów elektrycznych (1 764 punkty). W ciągu ostatniego miesiąca przybyło 14 stacji ( 16 punktów).  30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty