Wypucowane karoserie, dopracowany wystrój stoisk czy wreszcie niezwykle urodziwe hostessy wzbudzają zachwyt zwiedzających, pozwalając często postrzegać prezentowane samochody jako bardziej atrakcyjne niż są w rzeczywistości.
Wbrew zapowiedziom tegoroczny salon nie okazał się przełomowy, jeżeli chodzi o ekspansję samochodów z Chin. Firmy z tego kraju nie zaprezentowały niczego nowego, a w kuluarach najwięcej mówi się o konieczności ukrócenia kopiowania przez tych producentów modeli znanych marek. Nieporównywalnie większym wydarzeniem jest prezentacja supertaniego indyjskiego auta Tata Nano, które może okazać się ciekawą alternatywą dla… skutera.
Wiele ciekawych modeli należy do dynamicznie rozwijającego się segmentu aut terenowo-rekreacyjnych, czyli SUV. Takie pojazdy pokazały w Genewie Volvo (model XC60), Renault (Koleos) i Ford (Kuga). Są duże szanse, że wkrótce dołączy do nich także Saab, który zaprezentował koncepcyjny model 9-4X wyposażony w silnik zasilany paliwem zawierającym 85 proc. bioetanolu.
Ekologia to właśnie najmodniejszy obecnie trend w światowej motoryzacji. Modele napędzanie silnikami elektrycznymi, na biopaliwo lub hybrydy znalazły się w ofercie każdej szanującej się firmy. Nawet czołowy producent luksusowych aut - koncern BMW wreszcie się przełamał i zaprezentował model Concept X6 ActiveHybrid będący zwiastunem nowej generacji samochodów tej marki, które połączą napęd elektryczny z silnikiem spalinowym.
Innym zaobserwowanym w Genewie trendem w światowej motoryzacji jest zwiększanie ofert dla różnych grup odbiorców. Czasy, gdy samochód był tylko środkiem transportu dawno już minęły. Obecnie auto jest integralną częścią stylu życia dla ceniących aktywny wypoczynek (Audi A4 Avant, Renault Koleos), wyznacznik ekstrawagancji i luzu (Alfa Romeo 8C Spider, Mini Cooper Works, Volkswagen Scirocco), jak również pomocnik w codziennym życiu w mieście (Opel Agila, Tata Nano czy prototyp Toyoty IQ).
W sumie targi w Genewie zgromadziły aż 260 wystawców. Organizatorzy szacują, że ich ekspozycję obejrzy 700 tys. ludzi z 80 krajów świata. Dodatkowo w tym roku do dyspozycji odwiedzających zostało oddane 5 tys. mkw. przestrzeni pod halą numer 7. Znaleźć tam można kilka restauracji, butiki, salę z prezentacjami najnowszych gier dostępnych na konsole, miasteczko zabaw dla dzieci.
Dla odwiedzających salon jest otwarty od 6 do 16 marca w godzinach 10 - 20 (sobota, niedziela 9 - 19). Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 14 franków szwajcarskich (ok. 32 zł), dla dzieci w wieku 6 - 16 lat 8 franków (18 zł). Wejściówki można kupić przez Internet na stronie www.auto-salon.ch
.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?