Sądy nad drogą ekspresową S7. Kiedy rozpocznie się budowa skarżyskiego odcinka?

Karol Biela
Sądy nad drogą ekspresową S7. Kiedy rozpocznie się budowa skarżyskiego odcinka?
Sądy nad drogą ekspresową S7. Kiedy rozpocznie się budowa skarżyskiego odcinka?
Nadal nie ma pewności, kiedy podpisana zostanie umowa na budowę krótkiego odcinka drogi ekspresowej S7 od granicy Mazowieckiego z województwem świętokrzyskim do Skarżyska-Kamiennej. Sprawa będzie ponownie rozpatrzona przez sąd, a do końca lipca zapadnie decyzja dotycząca protestu ekologów.
Sądy nad drogą ekspresową S7. Kiedy rozpocznie się budowa skarżyskiego odcinka?
Sądy nad drogą ekspresową S7. Kiedy rozpocznie się budowa skarżyskiego odcinka?

Odcinek choć krótki ale bardzo ważny. Może się zdarzyć, że ekspresowa siódemka będzie wybudowana od Chęcin do Warszawy z wyjątkiem małego odcinka koło Skarżyska.

Ostatnio podpisano już umowy na budowę drogi ekspresowej S7 od przyszłej obwodnicy Radomia do granicy województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego. Przesądzona jest też sprawa budowy obwodnicy Radomia.

Ewa Sayor, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, poinformowała ostatnio, że na przełomie tego roku planowane jest podpisanie kolejnej umowy dotyczącej S7. Chodzi o niemal ośmiokilometrowy odcinek "siódemki" od granicy województw świętokrzyskiego i mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej. Ale nie ma pewności, że tak się stanie.

Najbliższa przyszłość zależy od dwóch powiązanych ze sobą decyzji. Naczelny Sąd Administracyjny 13 maja 2014 skierował sprawę dotyczącą zezwolenie na realizację wspomnianej inwestycji drogowej do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Według naszych ustaleń pierwsza rozprawa ma odbyć się dopiero 3 września tego roku. Nikt oczywiście nie jest w stanie stwierdzić jak długo sprawa będzie się ciągnąć, nie wspominając o wyroku, jaki zapadnie.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 14 maja 2014 roku utrzymał w mocy postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 30 stycznia 2014 roku o nadaniu decyzji środowiskowej rygoru natychmiastowej wykonalności.

Odwołanie od tej decyzji złożyli ekolodzy ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z siedzibą w Bystrej oraz działacze z Górnośląskiego Towarzystwa Przyrodniczego imienia Andrzeja Czudka z siedzibą w Katowicach.

- Obecnie trwa analiza dokumentacji i przygotowywany jest projekt rozstrzygnięcia. Decyzja kończąca postępowanie odwoławcze zostanie wydana najpóźniej do końca lipca 2014 roku - informuje Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzecznik prasowy Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Termin podpisania umowy na budowę niemal ośmiokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 przez Skarżysko-Kamienną zależy więc od wielu czynników. Przewlekłość postępowania sądowego, czy uznanie odwołania ekologów przedłużą na pewno całą sprawę. - Nasze dalsze kroki w tej sprawie będą uzależnione od decyzji, jakie podejmą organy rozpatrujące odwołania - informuje krótko Małgorzata Pawelec, rzecznik kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Karol Biela

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty