Sąd Najwyższy poparł ubezpieczonych!

MTR
Fot. Wojtek Wiczyński
Fot. Wojtek Wiczyński
Na tę uchwałę Sądu Najwyższego, czekało wielu zmotoryzowanych, którym firmy ubezpieczeniowe odmawiały wypłaty odszkodowania z tytułu OC.

Chodziło o niekorzystną dla ubezpieczonych interpretację art. 38 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zgodnie z którym zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody jeżeli oba pojazdy uczestniczące w kolizji należą do tego samego właściciela .

 

Jeżeli więc obaj uczestnicy kolizji kupili samochód na kredyt wzięty w tym samym banku, albo użytkowali samochody wzięte w leasing w tym samym towarzystwie leasingowym - co wcale nie jest sytuacją aż tak rzadką - część firm ubezpieczeniowych stała na stanowisku, że posiadaczem pojazdu jest bank udzielający kredytu, na który zgodnie z umową kredytowa przewłaszczono

Fot. Wojtek Wiczyński
Fot. Wojtek Wiczyński

własność zakupionego auta do momentu zakończenia spłacania rat lub towarzystwo leasingowe, przeto, zgodnie z literalnym brzmieniem cytowanego artykułu ustawy ubezpieczeniowej, odszkodowanie się nie należy.

 

Mieliśmy do czynienia z typowym przykładem niedoróbki legislacyjnej. W Polsce bardzo dużo pojazdów jest kupowanych na kredyt lub użytkowanych w leasingu,  więc ustawodawca powinien przewidzieć takie sytuacje i wyłączyć je z działania art. 38 ust. 1. Efekty tej niefrasobliwości posłów musiał naprawić Sąd Najwyższy. 

 

W grudniu ubiegłego roku, Rzecznik Ubezpieczonych, korzystając ze swoich ustawowych uprawnień złożył do Sądu Najwyższego wniosek o dokonanie powszechnie obowiązującej wykładni tego przepisu, uznając, że stosowana przez niektóre firmy ubezpieczeniowe interpretacja jest krzywdząca dla kredytobiorców i osób użytkujących pojazdy wzięte w leasing.

 

Sąd Najwyższy przeciął spory interpretacyjne, uznając w podjętej w siedmioosobowym składzie uchwale z dnia 22 kwietnia 2005 (sygnatura akt III CZP 99/04)) że w opisywanych sytuacjach  art. 35 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nie ma zastosowania
.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty