S17: Z Kołbieli zniknie drogowy horror

Artur Jurkowski
S17: Z Kołbieli zniknie drogowy horror Fot: sxc.hu
S17: Z Kołbieli zniknie drogowy horror Fot: sxc.hu
Podróż samochodem z Lublina do Warszawy w 1,5 godziny? Tyle ma trwać wyprawa do stolicy od 2018 roku. Wszystko dzięki budowie trasy S17 na odcinku od Kurowa do Zakrętu. Zaczęły się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji programowej fragmentu ekspresówki od Wiązownej (węzeł "Lubelska") do istniejącej obwodnicy Garwolina.

- Chodzi o ponad 35-km. odcinek - precyzuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.

S17: Z Kołbieli zniknie drogowy horror Fot: sxc.hu
S17: Z Kołbieli zniknie drogowy horror Fot: sxc.hu

Koncepcja programowa jest wyłożona w urzędach gmin, przez które przebiega trasa ekspresowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać do niej uwagi do 20 września.

Przyszła ekspresówka na większości swojego przebiegu będzie pokrywać się obecną "siedemnastką". Nie dotyczy to jednak dwóch fragmentów: na wysokości Ostrowa oraz Kołbieli. Tam nowa jezdnia po-wstanie na zachód od obecnej drogi prowadzącej do stolicy. Budowa węzła "Kołbiel" spowoduje, że z trasy do Warszawy zniknie obecny koszmar drogowy kierowców, czyli korkujące się rondo przy tej miejscowości.

- Koncepcja programowa jest dokumentem bardziej szczegółowym niż decyzja środowiskowa określająca tylko przebieg trasy - wyjaśnia Nalewajko.

Droga  będzie miała dwie jezdnie, każda z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym. Od razu będzie zostawiona rezerwa terenu na budowę trzecich pasów na jezdni. Na odcinku od Wiązownej do Garwolina zaplanowano wstępnie pięć miejsc obsługi podróżnych, czyli punktów, gdzie kierowcy będą mogli zjeść czy zatankować paliwo.

Równolegle będą trwały konsultacje dotyczące pozostałych fragmentów trasy ekspresowej do stolicy. - Jeszcze w tym roku chcemy ogłosić przetargi na budowę poszczególnych odcinków  od węzła Kurów Zachód do Zakrętu - zapowiedział Nalewajko.
Inwestycje mają być realizowane w systemie "zaprojektuj i wybuduj". - Firmy, będą miały rok na przygotowanie dokumentacji projektowej i kolejne dwa lata na zrealizowanie prac budowlanych - tłumaczy Nalewajko.

Procedury przetargowe po-trwają co najmniej kilka miesięcy. GDDKiA zakłada, że inwestycje będą wykonywane w latach 2015-17. Nową ekspresówką mamy pojechać w 2018 roku.

źródło: Kurier Lubelski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty