Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd szykuje zamach na fotoradary straży miejskich i gminnych

redakcja.regiomoto
Strażnicy miejscy nie będą mogli już korzystać z fotoradarów?
Strażnicy miejscy nie będą mogli już korzystać z fotoradarów?
Urzędnicy Ministerstwa Transportu pracują nad zmianami w prawie, które zmuszą strażników do ustawiania radarów tylko w miejscach niebezpiecznych. Na tym - według "Dziennika. Gazety Prawnej" - nie koniec.
Strażnicy miejscy nie będą mogli już korzystać z fotoradarów?
Strażnicy miejscy nie będą mogli już korzystać z fotoradarów?

Jak pisze "Dziennik. Gazeta Prawna", szef resortu transportu Sławomir Nowak chciałby, aby jedyną instytucją obsługującą fotoradary był Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Dysponuje on siecią 315 fotoradarów, właśnie trwa instalacjach kolejnych i w najbliższych miesiącach ich liczba ma sięgnąć 375. Do tego dochodzi 29 mobilnych fotoradarów zainstalowanych w radiowozach Inspekcji Transportu Drogowego.

Straż miejskie i gminne dysponują ok. 230 urządzeniami do pomiaru prędkości i robienia zdjęć pojazdów, których kierowcy łamią przepisy. Wpływy z mandatów to dla wielu samorządów poważne źródło dochodu, nie chcą więc z niego rezygnować.

W rozmowie z "DGP" przekonują, że pieniądze z mandatów wydają na poprawę bezpieczeństwa, np. remonty dróg. Gdyby GITD przejął od nich fotoradary, pieniądze z mandatów trafiałby do budżetu państwa.

Odebrania strażnikom prawa do korzystania z fotoradarów domagają się posłowie

czytaj więcej: Zabrać strażnikom miejskim fotoradary - tego chcą posłowie

Przypominają raport Najwyższej Izby Kontroli z 2011 r. Urzędnicy NIK stwierdzili, że w latach 2009-2010 samorządowe formacje nielegalnie nałożyły tysiące mandatów, a strażnicy zajmowali się głównie polowaniem na kierowców.

Zgodnie z prawem straż miejska czy gminna może ustawiać fotoradary tylko na obszarze swojej gminy, tylko w terenie zabudowanym, przy drogach wszystkich kategorii oprócz ekspresówek i autostrad, ale tylko w miejscach, na które zgodziła się policja. Fotoradar zawsze musi być poprzedzony znakiem D-51 "Kontrola prędkości. Fotoradar".

Urzędnicy resortu transportu na artykuł "DGP" odpowiadają tak:

W opinii Ministerstwa Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej działania niektórych straży miejskich w obszarze instalowania i używania fotoradarów mogą być niezrozumiałe dla opinii publicznej oraz przyczyniać się do podważania zasadniczego celu użycia fotoradarów, jakim jest walka z osobami nieprzestrzegającymi zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Ministerstwo bezpośrednio nadzoruje jedynie GITD, które stawia urządzenia fotoradarowe w konsultacji z Policją oraz jednostkami badającymi bezpieczeństwo ruchu drogowego, tam, gdzie faktycznie znajdują się niebezpieczne miejsca na drogach krajowych.

Trwa analiza aktów prawnych, pod kątem doprecyzowania (zmian) przepisów wykonawczych, z których korzystają straże gminne przy lokalizacji wszystkich używanych urządzeń.

Intencją MTBiGM jest weryfikacja lokalizacji urządzeń samorządowych straży miejskich, tak aby przy ich lokalizacji każdorazowo zachowana była przesłanka bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie zaś „scentralizowanie zarządzania wszystkimi fotoradarami w Polsce", jak twierdzi redakcja "DGP". 

(DKO)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty