Ryzyko kradzieży tych samochodów jest największe czyli pilnuj Niemca

Sławomir Draguła
Największym powodzeniem wśród złodziei cieszą się stare samochody
Największym powodzeniem wśród złodziei cieszą się stare samochody
Złodzieje w 2013 r. najczęściej kradli Volkswageny Golfy i Passaty oraz Audi A4. Jeśli jednak porównać policyjne statystyki z liczbą zarejestrowanych aut, okazuje się, że ryzyko utraty innych modeli jest wyższe.
Największym powodzeniem wśród złodziei cieszą się stare samochody
Największym powodzeniem wśród złodziei cieszą się stare samochody

Od wielu lat, z roku na rok, spada liczba skradzionych samochodów. W 2012 roku łupem złodziei padło 16 230 pojazdów, a w roku ubiegłym 15 465. To spadek aż o 765 sztuk czyli o 4,7 proc. Dla porównania, jeszcze w 2003 roku skradziono 54 291 samochodów.

Z pierwszej dziesiątki najchętniej kradzionych samochodów w 2013 roku wypadły Fiat Cinquecento i Skoda Octavia. Pojawiły się za to Ford Mondeo i Toyota Corolla.

- Preferencje złodziei nie zmieniły się zasadniczo. Największym powodzeniem cieszą się samochody niemieckie, które zajmują pięć pierwszych miejsc tej niechlubnej listy – mówi inspektor dr Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Jak wynika z policyjnych statystyk, najczęściej kradzionym samochodem 2013 roku był VW Golf (991 sztuk). Drugim najchętniej wybieranym przez złodziei autem był VW Passat (681 sztuk) a trzecim Audi A4 (677 sztuk). Ale liczba kradzieży tych aut spadła.

Zobacz też: Kradzież samochodu - co robić, jak walczyć o odszkodowanie. Poradnik

Aby dowiedzieć się z posiadaniem którego auta wiąże się największe ryzyko kradzieży, porównaliśmy liczbę tych przestępstw oraz samochodów zarejestrowanych w Polsce (patrz infografika). Jak widać, nadal dominują samochody, produkowane przez koncern Volkswagen, ale nie są to Golfy i Passaty, ale Volkswagen Touran, Seat Leon i Audi A3.

Najczęściej kradzione w Polsce samochody - dane za 2013 rok
Najczęściej kradzione w Polsce samochody - dane za 2013 rok

Złodzieje najczęściej kradną auta z ulic, parkingów, w tym tych pod centrami handlowymi, oraz garaży.

– Od lat większość samochodów jest kradziona na części i są to przeważnie auta starszej generacji – mówi jeden z policjantów do walki z przestępczością samochodową komendy stołecznej policji w Warszawie. - Rozbierają auta na części, a potem sprzedają na giełdach samochodowych i w internecie. Mało kto teraz nie bawi w przebijanie numerów i handel kradzionymi autami. Bezpieczniej i łatwiej sprzedać części.

Tym bardziej, że popyt na używane podzespoły nie słabnie.

- Polacy kupują głównie stare samochody, które trzeba naprawiać, a nowe części są drogie. Dlatego kierowcy szukają używanych – dodaje policjant.

Funkcjonariusze ostrzegają, że złodzieje wybierają zazwyczaj te samochody, które nie mają zabezpieczeń albo mają ich najmniej. Tutaj liczy się czas - im szybciej da się autem odjechać, tym dla przestępcy lepiej. Dlatego policjanci radzą, żeby w samochodach stosować jak najwięcej zabezpieczeń. Dobre są tradycyjne blokady na skrzynie biegów i kierownice

Warto pomyśleć też o zabezpieczeniach związanych z odcięciem paliwa czy dopływu prądu. Im ich więcej, tym lepiej. Policjanci radzą też właścicielom samochodów, by wysiadając przed centrami handlowymi, targowiskami czy kościołami, zwracali baczną uwagę na kluczyki. Są grupy złodziei, które kradną kluczyki, a potem samochody.

Sławomir Draguła  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty