Rusza budowa S7 od Jędrzejowa w stronę Krakowa. Umowa podpisana

Karol Biela
Rusza budowa S7 od Jędrzejowa w stronę Krakowa. Umowa podpisana
Rusza budowa S7 od Jędrzejowa w stronę Krakowa. Umowa podpisana
Lada dzień rozpocznie się budowa drogi S7 od Jędrzejowa do granic województwa świętokrzyskiego. W czwartek została podpisana umowa z wykonawcą. Zakończenie prac planowane jest na pierwszą połowę 2017 roku.
Rusza budowa S7 od Jędrzejowa w stronę Krakowa. Umowa podpisana
Rusza budowa S7 od Jędrzejowa w stronę Krakowa. Umowa podpisana

Budowa tego odcinka drogi ekspresowej pochłonie 348 milionów złotych. W ramach inwestycji powstanie nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 20 kilometrów z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu. 

Zobacz też: Prawie pół miliarda euro kredytu na budowę dróg ekspresowych 

Nowa droga z czterokilometrową obwodnicą Wodzisławia będzie biegła w przeważającej części po śladzie już istniejącej trasy. W ramach inwestycji zaplanowano ponad trzydzieści obiektów inżynierskich typu mosty, wiadukty, przejścia dla pieszych i przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe zapewniające komunikację lokalną. W sumie wybudowanych zostanie 40 kilometrów dróg.

Na całym odcinku ekspresówki powstanie sześć mostów, dziewięć wiaduktów, dwie kładki dla pieszych, jedno podziemne przejście dla pieszych, dwa przejścia dla zwierząt dużych, dwanaście przepustów dla zwierząt małych, trzy przejazdy gospodarcze pod drogą ekspresową. W Potoku Małym po wschodniej stronie S7 i w Klemencicach po zachodniej stronie S7 powstaną miejsca obsługi podróżnych.

Budowa drogi kosztować będzie 348 milionów złotych. Prace trwać mają 22 miesiące nie licząc trzymiesięcznych okresów zimowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2017 roku.

- Odcinek Jędrzejów – granica województwa to kolejny krok w budowie drogi S7, która docelowo ma zyskać pełne parametry trasy ekspresowej nie tylko w granicach regionu świętokrzyskiego. Przypomnijmy – w roku 2009 oddany został do ruchu węzeł Kielce-Północ (czyli odcinek S7 od Występy do Wiśniówki o długości 7,3 kilometra), w roku 2011 odcinek S7 Skarżysko-Kamienna – Występa (16,8 kilometra), w roku 2013 obwodnica Kielc, czyli odcinek S7 Wiśniówka – Chęciny (22,7 kilometra). Po uwzględnieniu także istniejącej obwodnicy Jędrzejowa i wybudowanego wcześniej przejścia przez Skarżysko można stwierdzić, że ponad połowa „siódemki" w regionie świętokrzyskim ma już pełne parametry trasy ekspresowej. Po wybudowaniu odcinka od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego w 2017 roku droga numer 7 będzie miała parametry trasy ekspresowej na długości około 70 kilometrów – wyjaśnia Małgorzata Pawelec, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak twierdzi, w tym roku planowane jest również podpisanie umowy z wykonawcą na budowę kolejnego - dwudziestokilometrowego odcinka od Chęcin do Jędrzejowa, a w pierwszej połowie 2015 odcinka od granicy województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej (7,8 kilometra). Trwają przetargi na realizację tych inwestycji.

Przemysław CHECHELSKI
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty