Rozrywka w samochodzie

Grzegorz Wojtyrowski
Fot. Blaupunkt: Ceny sprzętu audio znacznie spadły. Odtwarzacze kasetowe w dużych sklepach kosztują już 150 – 400 zł. Jednak za radioodtwarzacze  renomowanych firm trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł.
Fot. Blaupunkt: Ceny sprzętu audio znacznie spadły. Odtwarzacze kasetowe w dużych sklepach kosztują już 150 – 400 zł. Jednak za radioodtwarzacze renomowanych firm trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł.
Analitycy przewidują, że udział elektroniki w cenie pojazdu wzrośnie w ciągu następnych dziewięciu lat z obecnych 22 do 40 procent.

Producenci sprzętu zacierają ręce.

Fot. Blaupunkt: Ceny sprzętu audio znacznie spadły. Odtwarzacze kasetowe w dużych sklepach kosztują już 150 – 400 zł. Jednak za radioodtwarzacze  renomowanych
Fot. Blaupunkt: Ceny sprzętu audio znacznie spadły. Odtwarzacze kasetowe w dużych sklepach kosztują już 150 – 400 zł. Jednak za radioodtwarzacze renomowanych firm trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł.

 

Producenci elektroniki użytkowej przygotowują nowe wyroby o konstrukcji modułowej, pozwalające klientom na dostosowanie wyposażenia auta do potrzeb i wymagań kierującego i pasażerów. Staje się to możliwe, ponieważ nowe rozwiązania pozwalają na łatwą integrację z samochodem oraz podłączenie dotychczas niewykorzystywanych w pojazdach źródeł sygnału takich jak tuner TV, odtwarzacz

Fot. Blaupunkt: Coraz większą popularnością cieszą się radioodtwarzacze z nawigacja satelitarną, których cena wynosi ok. 4 tys. zł.
Fot. Blaupunkt: Coraz większą popularnością cieszą się radioodtwarzacze z nawigacja satelitarną, których cena wynosi ok. 4 tys. zł.

DVD lub konsola gier.

 

Radia

 

Radioodtwarzacze płyt kompaktowych stanowią obecnie podstawę nagłośnienia samochodów. Dzięki znacznej obniżce cen sprzętu, radia z odtwarzaczem płyt CD stały się dostępne dla każdego. Nieco bardziej zaawansowane technicznie odbiorniki wyposażono w dekodery skompresowanych plików MP 3, z możliwością dołączenia źródeł muzyki zgromadzonej na dyskach twardych, co pozwala na długotrwałe słuchanie wybranych utworów muzycznych. W większości odbiorników wbudowano cyfrowe procesory

Fot. Pioneer: Radio z możliwością odtwarzania plików muzycznych w formacie MP 3 można kupić za ok. tysiąc złotych.
Fot. Pioneer: Radio z możliwością odtwarzania plików muzycznych w formacie MP 3 można kupić za ok. tysiąc złotych.

dźwięku, pozwalające kształtować brzmienie muzyki stosownie do gustu prowadzącego pojazd. Najbardziej zaawansowane technicznie produkty współpracują z układami nawigacji satelitarnej i mają możliwość bezprzewodowego komunikowania się z telefonami GSM. Jeśli używamy taki sprzęt, nie ma potrzeby korzystania z zestawu

Fot. archiwum: Ochronę przed amatorami cudzej własności stanowią zdejmowane panele radia.
Fot. archiwum: Ochronę przed amatorami cudzej własności stanowią zdejmowane panele radia.

głośnomówiącego. Gdy telefon umieścimy w zasięgu radioodtwarzacza, połączenia przychodzące można odbierać przez to urządzenie korzystając z funkcji wybierania głosowego.

 

Osobną grupę stanowią odtwarzacze zamontowane fabrycznie. Mają tę zaletę, że są funkcjonalne, a ich wyświetlacze umieszczone w różnych częściach deski rozdzielczej zmniejszają ryzyko kradzieży. Wymiana takiego odbiornika na jednostkę o lepszych parametrach powinna być poprzedzona szczegółową analizą

Fot. Przemek Świderski: Zestawy audio montowane fabrycznie w samochodach są często nie najwyższej jakości, ale rzadziej padają łupem złodziei.
Fot. Przemek Świderski: Zestawy audio montowane fabrycznie w samochodach są często nie najwyższej jakości, ale rzadziej padają łupem złodziei.

instalacji i możliwości współpracy z już istniejącą elektroniką. Warto pamiętać, że zestawy fabryczne są produkowane przez renomowanych wytwórców, chociaż ich logo nie jest umieszczone na płycie czołowej sprzętu.

 

Głośniki

 

Elementami dostarczającymi doznań słuchowych są głośniki. Od ich doboru i rozmieszczenia zależy jakość dźwięku w samochodzie. Fabrycznie montowane źródła dźwięku można zamienić na głośniki o lepszych parametrach i jakości. Specjaliści dobiorą je indywidualnie do wymagań sprzętu grającego i gabarytów auta. Uzyskanie

Fot. Blaupunkt: Na jakość odtwarzanego dźwięku istotny wpływ mają głośniki. Ceny rozpoczynają się od 120 zł, a subwooferów - od 480 zł.
Fot. Blaupunkt: Na jakość odtwarzanego dźwięku istotny wpływ mają głośniki. Ceny rozpoczynają się od 120 zł, a subwooferów - od 480 zł.

jakości porównywalnej z dobrym domowym zestawem wymaga dużych nakładów finansowych. Oferowane jest kilka grup głośników o zróżnicowanym poziomie cenowym przystosowanych do montażu w konkretnych typach samochodów, są też głośniki uniwersalne. Głośniki dedykowane do konkretnego modelu auta idealnie pasują do gniazd istniejących w pojeździe. Warto pamiętać, że głośniki z impregnowanymi membranami papierowymi są wrażliwe na wilgoć przedostającą się do wnętrza drzwi, w których je umieszczono. Dlatego tak ważna jest kontrola stanu uszczelek i gumowych przepustów kablowych i innych elementów, które zapewniają szczelność.

 

Do oglądania

 

W XXI wieku najcenniejszy stał się czas, a ludzie nie chcą go tracić śpiąc na tylnych siedzeniach samochodów. Pasażerowie w aucie mogą oddawać się oglądaniu filmów, prowadzeniu gier i słuchaniu muzyki. Odtwarzacz DVD można schować w bagażniku lub może on zastępować radio. Obecnie oferowane są stacje multimedialne z monitorem LCD wysuwanym za pomocą silniczka.

Fot. R. Polit: W niektórych samochodach można dokupić stacje multimedialne z monitorami ciekłokrystalicznymi. Urządzenia te mogą współpracować z konsolami
Fot. R. Polit: W niektórych samochodach można dokupić stacje multimedialne z monitorami ciekłokrystalicznymi. Urządzenia te mogą współpracować z konsolami do gier, odtwarzaczami DVD, tunerami TV i magnetowidami. Mogą z nich korzystać pasażerowie siedzący

Pasażerowie tylnych siedzeń korzystają z monitorów ciekłokrystalicznych o przekątnej około 7 cali, które mogą być montowane w specjalnej ramce w zagłówku przedniego fotela lub wchodzić w skład opuszczanego zestawu wizyjnego. W tym zestawie, dzięki odpowiedniemu układowi zawieszenia, monitor można ustawić w najwygodniejszej pozycji dla obserwatora. Dzięki szerokiemu kątowi obserwacji, ekran mogą oglądać pasażerowie siedzeń tylnych, a urządzenie może współpracować z konsolami do gier, odtwarzaczami DVD, tunerami TV i magnetowidami. Głównym urządzeniom towarzyszą akcesoria, takie jak słuchawki bezprzewodowe czy kierunkowa antena wybierająca automatycznie najsilniejszy sygnał telewizyjny.

 

Posiadając nowoczesny sprzęt trzeba zwrócić uwagę na jego prawidłowe użytkowanie. Zimą podczas dużych mrozów przed uruchomieniem urządzeń z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym trzeba ogrzać kabinę, ponieważ tego typu wyświetlacze nie "lubią" ujemnych temperatur. Wysoka temperatura stanowi zagrożenie dla wzmacniacza, który podczas pracy wytwarza duże ilości ciepła.

 

Wszystkie urządzenia, które podczas obsługi absorbują uwagę i wzrok kierowcy, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest, aby obsługa sprzętu audio czy wideo była intuicyjna, klawisze duże i zlokalizowane w zasięgu działania palców kierowcy powinny spełniać jedną maksimum dwie funkcje. W nowoczesnych samochodach wyposażonych w cyfrowe magistrale służące do przesyłu danych, montaż radioodtwarzacza powinien być wykonany przez specjalny adapter. Dzięki temu taniemu urządzeniu unika się zakłócania pracy komputera pokładowego przez radioodbiornik.

 

Ceny wybranych grup asortymentowych sprzętu w złotych** **

Odtwarzacze kasetowe w marketach

150 - 400

Odtwarzacze CD mało znanych producentów

200 - 400

Odtwarzacze  CD/MP3

400 - 1 000

Radioodtwarzacze renomowanych firm

1 000 - 3 000

Radiodtwarzacze z nawigacją satelitarną

około 4 200

Stacje multimedialne

7 000 - 11 000

Wzmacniacze

450 - 2 000

Głośniki kpl.

120 - 660

Subwoofery

480 - 1 000

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty