Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany

redakcja.regiomoto
Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany
Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany
Kierowca, który rozmawia przez telefon komórkowy, prowadzi, jakby miał 0,8 promila alkoholu we krwi. Zestaw głośnomówiący nie eliminuje niebezpieczeństwa.
Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany
Rozmawiając przez komórkę, prowadzisz jak pijany

Potwierdzają to badacze z amerykańskiego University of Utah. Według nich kierowcy prowadzący rozmowę telefoniczną podczas jazdy o 9 proc. wolniej reagują w sytuacjach, gdy konieczne jest użycie hamulca.

Rozmowa przez telefon – nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego – prowadzi do zmniejszenia koncentracji kierowcy i spowalnia jego reakcje. Uwaga kierującego skupia się na rozmówcy, a nie na drodze. Dlatego nie widzi on wszystkich zagrożeń lub dostrzega je z opóźnieniem.

- W czasie rozmowy zawęża się pole widzenia, a tor jazdy staje się bardziej nierówny – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Według amerykańskich naukowców zarówno rozmowa przez telefon trzymany w dłoni, jak i z użyciem zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego wpływa negatywnie na kierowanie pojazdem. Średnio kierowcy prowadzący rozmowę telefoniczną wykazują o 24 proc. większe wahania odległości od samochodu znajdującego się z przodu oraz o 19 proc. wolniej odzyskują normalną prędkość po manewrze hamowania w porównaniu do osób nie używających telefonu podczas jazdy.

Aż na dwanaście sekund kierowca dekoncentruje się podczas wybierania numeru na klawiaturze telefonu, a pięć sekund zajmuje mu odebranie rozmowy.

Wyeliminowanie rozmów w czasie jazdy wydaje się niemożliwe, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Z rozmów trzeba całkowicie zrezygnować w sytuacjach wymagających wzmożonej koncentracji, czyli np. na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, w pobliżu przejść dla pieszych.

Na później powinniśmy odłożyć rozmowy towarzyskie i korzystać z telefonu tylko jeśli jest to konieczne. Najlepiej z rozpoczęciem rozmowy poczekać do momentu zatrzymania się w bezpiecznym miejscu.
 
Całkowicie zabronione jest pisanie SMS-ów podczas prowadzenia samochodu. To bardzo niebezpieczne zachowanie, ponieważ powoduje, że kierowca odrywa jedną rękę od kierownicy i nie skupia wzroku na drodze. Na każde 6 sekund pisania SMS-a aż przez
4,6 sekundy kierowca nie patrzy na drogę. Przy prędkości 90 km/h to 115 metrów przejechanych bez obserwacji jezdni! Pisanie wiadomości zwiększa ryzyko wypadku 23 razy.

Kierowca korzystający podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki w ręku może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł na podstawie art. 45 ust. 2 pkt 1 kodeksu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty