Rozbudują trasę Busko - Nowy Korczyn – Borusowa. Powstaną przeprawy na Wiśle i Nidzie

Karol Biela
Rozbudują trasę Busko - Nowy Korczyn – Obrusowa. Powstaną przeprawy na Wiśle i Nidzie
Rozbudują trasę Busko - Nowy Korczyn – Obrusowa. Powstaną przeprawy na Wiśle i Nidzie
W połowie przyszłego roku powstanie most na Wiśle w Nowym Korczynie. Na razie oczywiście na papierze.
Rozbudują trasę Busko - Nowy Korczyn – Obrusowa. Powstaną przeprawy na Wiśle i Nidzie
Rozbudują trasę Busko - Nowy Korczyn – Obrusowa. Powstaną przeprawy na Wiśle i Nidzie

We wtorek władze województwa świętokrzyskiego podpisały umowę na wykonanie prac projektowych dotyczących rozbudowy drogi wojewódzkiej numer 973 Busko-Zdrój - Nowy Korczyn - Borusowa. W ramach przedsięwzięcia powstaną dwie przeprawy: na Nidzie i Wiśle.

Warte 432 tysiące złotych zlecenie zrealizuje firma PROMOST CONSULTING z Rzeszowa. Inwestycja polega na opracowaniu wielowariantowej koncepcji przebiegu nowego korytarza transportowego oraz uzyskaniu decyzji środowiskowej.

- Oczekujemy, że każdy z przedstawionych wariantów będzie dobry i będziemy mieli problem z wyborem najlepszego spośród nich – powiedział Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Dokumentacja ma być gotowa do końca czerwca przyszłego roku. – Jeśli nie będzie problemów z decyzją środowiskową, obiekt na Wiśle i przeprawa na Nidzie zostaną zrealizowane w perspektywie finansowej Unii Europejskiej do 2020 roku - powiedział Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

W ramach inwestycji rozbudowy drogi wojewódzkiej numer 973 Busko-Zdrój-Nowy Korczyn - Borusowa powstanie obwodnica Zbludowic i Nowego Korczyna wraz z mostem na rzece Nidzie, a także nowy odcinek trasy 973 z przeprawą na Wiśle od połączenia z drogą krajową numer 79 do włączenia w stary przebieg szlaku wojewódzkiego w miejscowości Borusowa po stronie małopolskiej.

Przedsięwzięcie na mocy porozumienia wspólnie realizują województwa świętokrzyskie i małopolskie. Zgodnie z tą umową oba samorządy podzielą się na pół kosztami budowy mostu na Wiśle. Osobno, z własnych budżetów sfinansują natomiast realizację odcinków w swoich granicach administracyjnych.
Dyrektor Urbanowski szacuje, iż wykonanie przeprawy na Wiśle pochłonie około 180 milionów złotych, a na Nidzie – od 30 do 60 milionów. – Na pytanie, jaki konkretnie obiekt powstanie i ile będzie to kosztować, odpowie decyzja środowiskowa – wyjaśnił.

Jan Maćkowiak mówił także o korzyściach z realizacji inwestycji. - Nowy korytarz transportowy stanie się alternatywą dla obciążonego odcinka drogi krajowej numer 73. Budowa nowej przeprawy mostowej pozwoli na skrócenie czasu przejazdu i połączenie województwa świętokrzyskiego z autostradą A4, zlikwiduje również istniejącą naturalną barierę dzielącą tereny zlokalizowane po obu stronach Wisły. Będzie to najkrótsze połączenie stolicy województwa świętokrzyskiego z ważnym ośrodkiem miejskim - Tarnowem. Dodatkowo rozbudowa sieci drogowej wraz z budową obwodnicy miejscowości Zbludowice i Nowy Korczyn pozwoli na wyeliminowanie ruchu tranzytowego z tych miejscowości – podkreślił Maćkowiak.

Paweł WIĘCEK 

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie