Rośnie liczba rejestracji nowych aut w Polsce

(ip)
W trzecim kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 92,2 tys. nowych samochodów osobowych, 14,6 tys. aut dostawczych, 6,1 tys. samochodów ciężarowych oraz 6,1 tys. motocykli i 8,9 tys. motorowerów. Od początku roku dynamiczny wzrost odnotowano wśród aut z alternatywnym napędem. Wciąż najszybciej rośnie popularność samochodów z segmentu dużych MPV, aut sportowych i cabrio oraz kombivanów. Pierwsze trzy kwartały tego roku charakteryzowały się także wzrostem produkcji w fabrykach motoryzacyjnych ulokowanych w Polsce. Z taśm montażowych zjechało 524 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza wzrost o 2,9% r/r.
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W III kwartale 2016 roku zarejestrowano w Polsce 92,2 tys. nowych samochodów osobowych, tj. o 11,8 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ogółem od stycznia do września liczba rejestracji nowych samochodów osobowych wyniosła 303 tys., co oznacza wzrost o 17,3% r/r. Pomimo, iż popyt jest nadal generowany głównie przez klientów instytucjonalnych, którzy zarejestrowali w pierwszych trzech kwartałach o 23% aut więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zaobserwowano również większą aktywność klientów indywidualnych (osób prywatnych i wśród nich również prowadzących działalność gospodarczą). Rejestracje aut osobowych w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku wzrosły w tej grupie o 7,5%. Tempo wzrostu było jednak trzy razy wolniejsze niż nabywców instytucjonalnych i stąd spadek ich udziału w całym rynku do niespełna 33%.

 - Nieustannie obserwujemy dynamiczny wzrost liczby rejestracji samochodów premium – w okresie od stycznia do września ich sprzedaż zwiększyła się o prawie 31%, a w samym trzecim kwartale zarejestrowano o 2,8 tys. więcej aut tego typu niż w analogicznym okresie ubiegłego roku czyli 12,5 tys. Wśród nabywców przeważają firmy i instytucje, które w ostatnim kwartale zarejestrowały aż o 29% aut premium więcej niż w ubiegłym roku. Co ciekawe, tempo wzrostu popytu klientów indywidualnych w tym samym czasie było bardzo zbliżone (28%), jednak ich udział z kwartału na kwartał nieznacznie maleje i spadł w ostatnim czasie do 12,5%. Rynek aut popularnych rośnie nieco wolniej, choć także w niezłym tempie. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zarejestrowano o 16% pojazdów tej kategorii więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Samochody te zajmują zasadniczą część rynku (88%) – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Auta z napędem alternatywnym notują dynamiczny wzrost

W pierwszych trzech kwartałach 2016 roku najsilniej wzrósł popyt na duże MPV (53% r/r), samochody sportowe i cabrio (47% r/r), kombivany (39%) oraz duże SUV-y i crossovery (35% r/r).

- Bardzo dynamicznie rozwija się rynek aut z napędami alternatywnymi (nie licząc napędu na gaz ziemny czy lpg) – w pierwszych III kwartałach 2016 roku liczba rejestracji wzrosła o 77% i wyniosła 7,3 tys. Pomimo tego, że nadal zdecydowanie najpopularniejsze są hybrydy, które odpowiadają za 95% nowych rejestracji w tej grupie, rosnącą popularnością zaczynają cieszyć się samochody elektryczne (w tym hybrydy plug-in), których sprzedano o 80% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednak wolumen tej grupy jest ciągle bardzo skromny. Na uwagę zasługuje dynamiczny wzrost rejestracji  SUV-ów, zarówno dużych (35% r/r), jak i małych i średnich (30% r/r), a także limuzyn z segmentu F (32% r/r) – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Pierwsze dziewięć miesięcy przyniosło także znaczny wzrost sprzedaży we wszystkich kategoriach rynku samochodów użytkowych. Zarejestrowano 44,4 tys. nowych samochodów dostawczych (o DMC<=3,5t), czyli o 20% więcej niż rok wcześniej. Rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 23,8% r/r, do poziomu 19,4 tys. sztuk. Rośnie również rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5t – w pierwszych III kwartałach zarejestrowano 17,9 tys. sztuk, o 27,8% więcej niż roku temu. O 18,3% wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów (DMC>3,5t), których od stycznia do września zarejestrowano 1,4 tys.

Spadki w segmentach motocykli i motorowerów

W pierwszych III kwartałach 2016 roku zarejestrowano 19,3 tys. nowych motocykli, czyli o 5,3% mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

W III kwartale 2016 roku wciąż można zauważyć efekty zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 centymetrów sześciennych posiadaczom prawa jazdy kat. B, a także zmiany przepisów homologacyjnych. Co prawda liczba zarejestrowanych nowych motocykli zmalała o ok. 0,5 tys. sztuk w porównaniu do III kwartału 2015 roku, ale przekroczyła 6,1 tys. i wynik ten jest wciąż bardzo dobrym rezultatem szczególnie w odniesieniu do poprzednich lat. W III kwartale 2014 roku, kiedy zmieniono podmiotowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami, rezultat był o połowę mniejszy. Od początku roku zarejestrowano 19,3 tys. motocykli, trzy razy więcej niż w 2013 roku i ponad 2 razy więcej niż w 2014 roku. Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku motorowerów. Konsekwentne spadki w tej grupie odnotowujemy od 2009 roku, dodatkowo pogłębione z powodu wspomnianej zmiany przepisów i przesunięcia popytu na większe skutery do kategorii motocykli. Liczba rejestracji motorowerów zmalała od stycznia do września o 14,3% r/r do 21,4 tys. – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

[page_break]

Wzrost produkcji w segmencie samochodów osobowych o 2,9%

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

W pierwszych III kwartałach 2016 roku odnotowano wzrost produkcji we wszystkich kategoriach – ogółem wyprodukowano w Polsce 524 tys. pojazdów samochodowych, o 2,9% więcej niż w poprzednim roku. Najdynamiczniej rosła produkcja autobusów – od stycznia do września zjechało z taśmy montażowej 3,6 tys. sztuk, o 7,1% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nieco wolniej rosła produkcja aut osobowych – w tej kategorii zarejestrowano wzrost o 2,9% do 428,7 tys. Podobną dynamiką charakteryzowała się produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych, która wyniosła 91,7 tys. sztuk i była o 2,4% większa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 - Dane po pierwszych III kwartałach wskazują, że w całym 2016 r. produkcja samochodów osobowych wzrośnie. Sytuacji tej sprzyja rosnący popyt na auta w Europie – od stycznia do września zarejestrowano w Unii Europejskiej 11,2 mln aut, co oznacza wzrost o 8% w stosunku do poprzedniego roku. Warto podkreślić, że trzeci kwartał tego roku był najlepszym trzecim kwartałem od 2009 roku – komentuje Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Wzrost eksportu produktów motoryzacyjnych

Aktualne dane Eurostatu pozwalają także podsumować eksport motoryzacyjny z Polski w dwóch pierwszych kwartałach tego roku. Od stycznia do czerwca wyeksportowano produkty motoryzacyjne o wartości 15,7 mld euro. Wartość eksportu pojazdów, przyczep i naczep wyniosła 5,7 mld euro (+10,6% r/r). Największy udział mają jednak wciąż podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne – w ich przypadku wartość eksportu wzrosła do 10 mld euro (+7% r/r).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty