Każdy samochód posiada metrykę, swoisty dowód osobisty, w którym zapisane są najważniejsze informacje dotyczące auta. Nie każdy potrafi jednak ten skrót rozszyfrować.

VIN (skrót od Vehiclr Identyfication Number) to kombinacja 17 cyfr i liter, w której wyróżnić możemy trzy grupy z zakodowanymi informacjami o: producencie (kontynent, kraj, producent),, modelu samochodu (typ nadwozia, silnika model) i cechach charakterystycznych dla danego egzemplarza auta (rok produkcji lub rok modelu lub kod fabryki, numer kolejny).
Zgodnie z zaleceniami rok produkcji pojazdu powinien być umieszczony jako 7 od końca znak w 17 znakowym numerze VIN. Niestety jest to tylko zalecenie i producenci nie stosują się do niego w sposób rygorystyczny. Jedni podają rok, a nawet i miesiąc produkcji (np. FORD), inni podają rok modelu (zwany popularnie modelem roku) - tak robią miedzy innymi: Honda, Grupa VW, Rover. Spora liczba producentów (Mercedes, Peugeot, Renault, Fiat, Nissan) w miejscu roku produkcji wybija numer koleiny wyprodukowanego samochodu. Tak, więc zanim zaczniemy ustalać rok produkcji auta powinniśmy poznać, w jaki sposób kodowany jest numer VIN w naszym aucie.
Rok produkcji pojazdu - określa datę wyprodukowania konkretnego samochodu, przyjęcia go przez kontrolę ostateczną i przekazania do magazynu wyrobów gotowych. Pokrywa się on z rokiem kalendarzowym.