Rok produkcji czy rok modelowy?

Ryszard Cydejko
Każdy samochód ma metrykę, swoisty dowód osobisty, w którym zapisane są najważniejsze informacje dotyczące danego egzemplarza. Jest to numer VIN.

Każdy samochód ma metrykę, swoisty dowód osobisty, w którym zapisane są najważniejsze  informacje dotyczące danego egzemplarza. Jest to numer identyfikacyjny VIN (skrót od Vehicle Identyfication Number).

 

 VIN to kombinacja 17 cyfr i liter, w której wyróżnić możemy trzy grupy z zakodowanymi informacjami: o producencie (kontynent, kraj produkcji), o modelu samochodu (typ nadwozia, silnika) i cechach charakterystycznych dla danego egzemplarza auta (rok produkcji lub rok

fot. R. Polit
fot. R. Polit

modelu, kod fabryki, kolejny numer fabryczny). Zgodnie z zaleceniami rok produkcji pojazdu powinien być umieszczony jako 10. znak w numerze VIN. Jednak jest to tylko zalecenie i producenci nie stosują się do niego w sposób rygorystyczny. Jedni podają rok, a nawet miesiąc produkcji (np. Ford - rok produkcji na 11. miejscu, miesiąc - znak 12.), inni podają rok modelu (zwany popularnie modelem roku) - np. Honda, Grupa VW, Rover. Spora liczba producentów (Mercedes-Benz, Peugeot, Renault, Fiat, Nissan) w miejscu roku produkcji wybija kolejny numer wyprodukowanego egzemplarza. Zanim zaczniemy ustalać rok produkcji auta, powinniśmy poznać, w jaki sposób kodowany jest numer VIN w naszym aucie (na zdjęciu u góry numer identyfikacyjny Opla Astry Classic z roku modelowego 1998 o czym świadczy 10. znak - litera "W")

 

 Czym różni się rok produkcji od roku modelu?

 

Rok produkcji pojazdu określa datę wyprodukowania konkretnego egzemplarza, przyjęcia go przez kontrolę ostateczną i przekazania do magazynu wyrobów gotowych. Pokrywa się on z rokiem kalendarzowym.

fot. R. Polit
fot. R. Polit

Rok modelu (zwany także modelem roku) to okres czasu, w którym produkowane były samochody o tych samych cechach charakterystycznych. Zwykle rozpoczyna się on w połowie roku kalendarzowego i kończy w połowie następnego roku kalendarzowego. Pojęcie "model roku" stosuje się w celach marketingowych.

W ostatnich latach, kiedy podaż nowych samochodów przewyższa popyt i auta czekają na klienta, coraz większego znaczenia nabiera pojęcie daty pierwszej rejestracji. Oznacza ona początek eksploatacji samochodu po jego zakupie w stanie fabrycznie nowym.

Tak więc określenie daty produkcji samochodu wcale nie bywa takie proste i jeśli chcemy z całkowitą pewnością ustalić wiek auta, zlećmy to rzeczoznawcom (na zdjęciu u góry numer VIN w Fordzie Focusie z 2003 r. o czym świadczy 11. znak - cyfra "3". Ford określa rok produkcji swoich modeli 11. znakiem)
 

 

W tabeli podajemy zasady kodowania lat przestrzegając i przypominając, że w przypadku niektórych marek będzie to rok produkcji, w innych rok modelu, a w jeszcze innych fragment numeru seryjnego danego egzemplarza.

 

Kod

Rok produkcji


Kod

Rok produkcji

L

1990

W

1998

M

1991

X

1999

N

1992

Y

2000

P

1993

1

2001

R

1994

2

2002

S

1995

3

2003

T

1996

4

2004

V

1997

5

2005

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty