Duże podwyżki cen samochodów i stabilizacja sprzedaży, pojawienie się nowych produktów na rynku finansowania pojazdów oraz spadek udziału klasycznego leasingu, wzrost rynku elektryków oraz - co jest dość symptomatyczne - brak wyprzedaży rocznika 2021
Takie zmiany czekają rynek motoryzacyjny w 2022 roku – przewidują analitycy Carmsile. To m.in. efekt problemów podażowych, uruchomienia programu dopłat do aut zeroemisyjnych czy zmian podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie.
Rok 2022 w motoryzacji. Wzrost cen
Rok 2022 przyniesie dalszy wzrost kosztów zakupu samochodów osobowych.
– Spodziewamy się podwyżek w cennikach importerów średnio o 15-20%. Odczuwalny przez nabywców wzrost stawek będzie jednak większy z uwagi na to, że z rynku praktycznie zniknęły rabaty dealerskie –przewiduje Michał Knitter, wiceprezes Carsmile. Wzrost stawek cennikowych średnio o 20% oznaczałby dwukrotne przebicie podwyżek z roku 2021. Według danych Samar, samochody zdrożały w 2021 r. o ok. 10% (dokładnie o 9,6% w skali roku w ciągu pierwszych 10 miesięcy). – Kto planuje zakup samochodu, nie powiewni tej decyzji odwlekać, bo importerzy zmieniają obecnie ceny średnio co półtora miesiąc, a nie raz lub dwa razy do roku, jak miało to miejsce przed pandemią – ostrzega Knitter.