Rewolucja komunikacyjna w centrum Kielc. Od soboty jeździmy węzłem „Żelazna"

echo.dnia
Rewolucja komunikacyjna w centrum Kielc. Od soboty jeździmy węzłem „Żelazna"
Rewolucja komunikacyjna w centrum Kielc. Od soboty jeździmy węzłem „Żelazna"
W centrum Kielc komunikacyjna rewolucja. W związku z sobotnim otwarciem węzła „Żelazna" kierowcy będą jeździć zupełnie inaczej – u nas najważniejsze zmiany. Zmieniają się też trasy ponad połowy linii autobusowych. Podajemy ich nowy przebieg.
Rewolucja komunikacyjna w centrum Kielc. Od soboty jeździmy węzłem „Żelazna"
Rewolucja komunikacyjna w centrum Kielc. Od soboty jeździmy węzłem „Żelazna"

W nocy z piątku na sobotę około godziny 2-3 otwarcie części węzła „Żelazna" w Kielcach, i zamknięcie ulic Czarnowskiej i Paderewskiego od s rony ronda Gustawa Herlinga Grudzińskiego. To gigantyczna zmiana zarówno dla kierowców jak i pasażerów miejskich autobusów.

Jeszcze we wtorek większość dróg, która miała być otwarta od soboty wyglądała fatalnie, ale drogowcy wzięli się do roboty i wszystko wskazuje na to, że uda się dopiąć celu i część węzła będzie otwarta z piątku na sobotę. W piątek po południu zostało już niewiele prac do wykonania. Trwało jeszcze układanie chodnika od przystanku autobusowego w pobliżu kościoła Świętego Krzyża. - Pasażerowie autobusów, którzy wysiądą na nim nie będą mogli iść w dół do samego ronda, bo tam jeszcze nie można ułożyć płytek do samego końca. Będą musieli udać się do przejścia dla pieszych właśnie budowanym chodnikiem, przejść na drugą stronę ulicy 1 Maja i iść w stronę ronda – przyznał w piątek po południu Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach,Jarosław Skrzydło.

WĘZŁEM PO ZWĘŻONYCH ULICACH

Według nowej organizacji ruchu zamknięta dla samochodów zostanie ulica Czarnowska, od ronda Gustawa Herlinga – Grudzińskiego do ulicy Panoramicznej. Jej rolę przejmą nowowybudowane ulice 1 Maja i Przemysława Gosiewskiego. Ruch po nich będzie się odbywał po obu jezdniach, ale zawężonych do jednego pasa ruchu w każdą stronę.

Kierowcy, którzy będą chcieli dostać się z ulicy IX Wieków Kielc w stronę Żelaznej powinni wjechać na rondo, zjechać w ulicę 1 Maja idalej nowym wiaduktem w ulicę Przemysława Gosiewskiego. Będzie możliwy także przejazd po wyremontowanym wiadukcie nad torami kolejowymi w ciągu ulicy 1 Maja do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską lub na Herby. Na tym skrzyżowaniu zmienia się pierwszeństwo przejazdu. Od soboty ulica Jagiellońska będzie podporządkowana a ulica1 Maja stanie się główną drogą.

W rejonie ronda Gustawa Herlinga – Grudzińskiego przy wlocie w ulicę Okrzei organizacja ruchu pozostaje bez istotniejszych zmian. Nadal obowiązywać będzie zakaz wyjazdu z ulicy Okrzei - nie dotyczy on komunikacji miejskiej. Pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy poruszające się w osi ulic Okrzei i 1 Maja, co ma uprzywilejowaćtransport zbiorowy.

JAK DOJECHAĆ DO SKŁADOWEJ I HOTELU?

Zamknięty dla samochodów zostanie także wjazd w ulicęPaderewskiego od strony ronda. Dojazd do ulicy Panoramicznej możliwy będzie odulicy Czarnowskiej, do której można dotrzeć od strony ulicy Żelaznej.

Dojazd do ulicy Składowej i hotelu Qubus możliwy będzie od strony jezdni południowej ulicy 1 Maja - ta przy kościele Świętego Krzyża. Kierowcy jadący od strony ulicy Żelaznej, Przemysława Gosiewskiego czy Herbów powinni dojechać do ronda Gustawa Herlinga Grudzińskiego i skręcić w prawo na tymczasową drogę prowadzącą do ulicy Składowej.

Natomiast dojazd do ulicy Składowej dla jadących od strony alei IX Wieków Kielc będzie możliwy poprzez rondo, ulicę 1 Maja jezdnią północną i zawrócenie na nowych wiaduktach na jezdnię południową, dojechanie nią do ronda i skręcenie w drogę tymczasową.

Do Galerii „Czarnowskiej" czy dworca autobusowego będzie można dojechać ulicą Czarnowska, ale od strony ulicy Żezalnej i PrzemysławaGosiewskiego. - Apelujemy do kierowców, aby bacznie zwracali uwagę na znaki drogowe – dodaje rzecznik.

REWOLUCJA Z AUTOBUSAMI

W związku z zamknięciem ulicy Czarnowskiej i Paderewskiego zmienią się trasy aż 38 linii autobusowych, to więcej niż połowa jeżdżących po Kielcach. Od soboty będą one kursować węzłem „Żelazna". Przestaną obowiązywać przystanki koło dawnego kina „Romantica" na Czarnowskiej i na ulicy Paderewskiego. W zamian autobusy będą się zatrzymywać na ulicy 1 Maja, koło kościoła Świętego Krzyża oraz przy dworcu autobusowym na ulicy Przemysława Gosiewskiego. Linie C, 5, 9, 10,13, 15, 21, 22, 25, 36, 38, 39, 46, 47, 101, 102, 105, 109, 110, 111, 114 pojadą od ronda Herlinaga - Grudzińskiego w dwóch kierunkach przez 1-go Maja, Przemysława Gosiewskiego i Żelazną do ulicy Grunwaldzkiej a dalej według swoich tras.

Linie numer 6, 7, 12, 14, 33, 34, 37, 43, 44 pojadą od ronda Herlinaga- Grudzińskiegoprzez ulice 1 Maja, Gosiewskiego i Żelazną do ulicy Żytniej a dalej według swoich tras. Autobusy linii 0Z i103 będą kursować od ulicy Ogrodowej przez ulice Żytnią, Żelazną, Gosiewskiego,1 Maja do ulicy IX Wieków Kielc a dalej według swoich tras. Linia50 poprowadzona będzie od ulicy Okrzei przez ulice 1 Maja i Gosiewskiego do ulicy Żelaznej a dalej według swojej trasy. Trasę linii 51 wytyczono od ulicy Żelaznej przez ulice Gosiewskiego i 1Maja do ulicy Okrzei a dalej bez zmian. Linie 11, 32, 35, (37 w niedziele) pojadą od ronda Herlinaga - Grudzińskiego przez ulice 1 Maja, Gosiewskiego i Żytnią do ulicy Biskupa Kaczmarka, a w kierunku powrotnym od ulicy Armii Krajowejprzez ulice Żytnią (obecnie obowiązujący przystanek),Żelazną, Gosiewskiego, 1 Maja a dalej według swoich tras. W celu uniknięcia pomyłek pasażerów autobusy wyżej wymienionych linii jadące na przystanek końcowy przy ulicy Biskupa Kaczmarka nie będą zatrzymywać się przy ulicy Żytniej. Od soboty zmieni się także trasa linii numer17. Będzie ona przebiegać od ulicy Hubalczyków przez Łódzką, Skrzetlewską,1 Maja (przez nowe wiadukty), Gosiewskiego, Żelazną, Żytnią do Biskupa Kaczmarka. Trasa w przeciwnym kierunku jest wyznaczona od ulicy Biskupa Kaczmarka przez Armii Krajowej, Żelazną, Gosiewskiego, 1 Maja, Skrzetlewską Łódzką do Hubalczyków. Pozostała część trasy nie ulegnie zmianie.

KIEDY KONIEC?

Budowa węzła ma potrwać zgodnie z umową do 18 września, ale wykonawca wystąpił o przedłużenie jej do końca listopada. Trzeba jeszcze dokończyć przebudowę ronda Gustawa Herlinga Grudzińskiego, ulicy Czarnowskiej oraz Zagnańskiej, w rejonie węzła „Skrzetle". Dopiero po wykonaniu tego ostatniego odcinka będzie można dojechać od ulicy Żelazne przez PrzemysławaGosiewskiego, pod wiaduktami do węzła Skrzetle. 

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty