Renault Espace debiutował w 1984 roku, jako pierwszy europejski van.

Podczas ostatniego salonu samochodowego w Paryżu pokazano czwartą już generację tego samochodu. Renault zakłada, że do 2009 roku sprzeda 450 000 sztuk tych aut. W Polsce IV generacja jest już w sprzedaży. - Samochody można zamawiać, ale termin realizacji to najszybciej wrzesień - informują klientów w katowickich salonach Auto - Zięba i Pietrzak B. B.
Samochód jest produkowany w dwóch wersjach: Espace i Grand Espace. Grand jest o 20 cm dłuższy, bo mieści 7 osób i bagażnik o pojemności 456 l.
Nowy espace z przodu przypomina nieco awangardowego avantime, ale espace jest dłuższy i ma znacznie "spokojniejszy" tył. A przede wszystkim pojemniejszy.
Kiedy wsiadłem za kierownicę nie miałem poczucia wielkości Espace’a. Długa deska rozdzielcza i rozbudowane boczki drzwi dają wrażenie "otoczenia" przez samochód. Tablicę rozdzielczą umieszczono pośrodku deski. Przed nią znajduje się kilka wygodnych schowków. Deska rozdzielcza jest długa, ale niska, dwa przednie słupki są cienkie, więc widoczność jest bardzo dobra.

Prawdziwą wielkość espace widać jednak dopiero z tylnych siedzeń, przed którymi jest tyle miejsca, że prawie można wyprostować nogi.
W espace drugi rząd siedzeń to trzy niezależne, wygodne fotele, które umieszczono na długich szynach, sięgających do końca kabiny. Środkowy fotel można zamienić w stolik, składając oparcie. Można je także usunąć, a boczne siedzenia przesunąć do środka, przez co siedzący na nich pasażerowie mają więcej miejsca.
Do tyłu wyprowadzono osobne wyloty wentylacji z możliwością sterowania nawiewem i temperaturą.
W standardowym wyposażeniu Espace jest osiem poduszek powietrznych - dwie boczne poduszki będą także chroniły pasażerów skrajnych siedzeń drugiego rzędu, a wzdłuż całej kabiny otwierają się kurtyny, chroniące głowy.
O bezpieczeństwo pasażerów dba także ABS z systemem awaryjnego hamowania i ESP z kontrolą podsterowności, a o ich samopoczucie m.in. automatyczna klimatyzacja.
W gamie silników jest 6 jednostek - po 3 benzynowe i wysokoprężne. Miałem okazję prowadzić samochody z silnikami 2,2 dCi (turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem) i benzynowym V6 o pojemności 3,5 l.
Turbodiesel jest żwawy, dynamiczny, a przy tym cichy. Benzynowy V6 to najmocniejszy silnik w gamie (245 KM). Mimo automatycznej skrzyni biegów napędzany nim samochód jest bardzo dynamiczny. Reaguje szybko na dodanie gazu przy każdej prędkości. Auto jest dobrze wygłuszone, przy niskich obrotach silników praktycznie nie słychać.
Espace jest dostępny także z homologacją ciężarową i w tej wersji będzie prawdopodobnie najczęściej kupowany. W przypadku espace poprzedniej generacji ok. 90 proc. sprzedanych aut stanowiły wersje "ciężarowe". Wszystko wskazuje na to, że obecnie będzie podobnie.
Dane techniczne
model | renault espace | chrysler voyager | peugeot 807 |
silnik | 2,2 dCi | 2,5 CRD | 2,2 HDI |
moc (KM) | 150 | 143 | 130 |
maks. moment obr. (Nm) | 320 | 340 | 314 |
prędkość maks. (km/h) | 190 | 185 | 182 |
przyspieszenie 0 - 100 km/h (s) | 11,5 | 11,9 | 12,6 |
średnie spalanie (l/100 km) | 7,7 | 7,7 | 7,4 |
cena (tys. zł) | 124,9 | 128,3 | 124,7 |
Za 50,4 mln zł będzie remontowana droga Polańczyk - Wołkowyja
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?