Remont ulicy Batorego. Nowe rondo na początek

gazeta.lubuska
Remont ulicy Batorego. Nowe rondo na początek
Remont ulicy Batorego. Nowe rondo na początek
W piątek ruszy remont ulicy Batorego w Zielonej Górze. Rozpocznie się on od ronda na skrzyżowaniu tej ulicy z Energetyków. Pojawią się tam znaki zmieniające ruch.
Remont ulicy Batorego. Nowe rondo na początek
Remont ulicy Batorego. Nowe rondo na początek

Remont ulicy Batorego będzie trwał do 31 października. Wykonawcą jest znany koncern Mota-Engil. Ten sam, który buduje drogę szybkiego ruchu S3, a dokładnie odcinek od Międzyrzecza do Świebodzina. Miasto wspólnie z koncernem opracowało harmonogram prac, które podzielono na trzy etapy. - Staraliśmy się tak zaplanować roboty, by utrudnienia były jak najmniejsze - powiedział nam Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji i zarządzania drogami. - Chociaż pewne kłopoty wystąpią. Tym bardziej, że prace na ulicy Batorego częściowo będą wykonywane w tym samym czasie co na rondzie PCK.
Jak przedstawia się harmonogram prac?

Pierwszy etap. Rozpocznie się w piątek, 10 maja, zakończy 30 czerwca. Prace będą trwały na budowie ronda na skrzyżowaniu ulic Batorego i Energetyków. Powstanie ono na wspomnianej krzyżówce, z lekkim przesunięciem w kierunku Trasy Północnej. Mimo budowy ronda kierowcy jadący od Trasy Północnej będą mogli skręcić w ulicę Energetyków. Będzie to możliwe, gdyż obie ulice zostaną połączone wybudowaną dodatkowo jezdnią z płyt (podobnie jak to ma miejsce na rondzie PCK). W przypadku samej ulicy Batorego jedynym utrudnieniem będzie to, że nie można będzie na nią wjechać od strony Energetyków. Natomiast do 1 lipca Batorego będzie dostępna od strony ulicy Dworcowej.
- Nie będzie żadnych ograniczeń, z ulicy Batorego będą mogli korzystać mieszkańcy pobliskich bloków oraz przyjezdni - deklaruje Urbański.

Drugi etap. To przebudowa ulicy Batorego. Rozpocznie się 1 lipca, a zakończy 31 sierpnia. Niestety, z ruchu wyłączona zostanie znaczna część Batorego, od nowego ronda do ulicy Rajskiej. Mieszkający w budynkach, które tam się znajdują, będą musieli korzystać z takich ulic jak: Rajska, Ludowa, Harcerska, Langiewicza czy Obywatelska. W tym czasie ulica Batorego będzie przejezdna tylko od Dworcowej do Rajskiej, wjeżdżając od strony Dworcowej.

Trzeci etap. Rozpocznie się 1 września, a zakończy 31 października. Do tego czasu gotowy będzie odcinek Batorego, od ronda do ulicy Rajskiej. A zatem od strony Energetyków i ronda ulica Batorego, już z nową nawierzchnią, będzie dostępna dla kierowców. Tym samym swobodnie dojedziemy do takich ulic jak Obywatelska, Harcerska, Ludowa czy Langiewicza.

Remont ma kosztować 6,5 mln zł. Za tę kwotę ulica zostanie całkowicie przebudowana. Wymieniona zostanie nie tylko nawierzchnia, ale też podbudowa. Niektóre odcinki będą poszerzone, co pozwoli na zbudowanie lewoskrętów. Dzięki temu auta skręcające w osiedla nie będą blokowały ruchu. Utworzone zostaną też zatoki autobusowe, co usprawni jazdę.

I kilka zdań o rondzie PCK. W ostatnich dniach odebraliśmy wiele telefonów od zaniepokojonych Czytelników, którzy wskazywali, że w czasie długiej majówki, a więc od 28 kwietnia do 5 maja, nie prowadzono tam żadnych prac. Pytany o to Paweł Urbański odpowiedział nam, że według jego oceny, roboty przebiegają zgodnie z harmonogramem, a więc o żadnych sankcjach czy upomnieniach nie ma mowy.
O tym, że prace postępują zgodnie z planem, zapewnił nas kierownik budowy Maciej Mila. - Proszę pamiętać, że większość pracowników i firm wykonujących przebudowę pochodzi spoza Zielonej Góry. A w tak poszatkowanym czasie, gdy dni wolne przeplatały się z roboczymi, naturalnym było zaprzestanie prac. Teraz ruszamy z kopyta, będziemy pracowali także w soboty. Zapewniam też, że nie mamy żadnych opóźnień.

Kolejna zapowiadana inwestycja to remont Trasy Północnej. To najpoważniejsze zadanie, koszt około 36 mln zł. Wyremontowana ma być trasa od ronda Przylep aż do zjazdu na S3. Długość 5,6 km. W czerwcu ma być ogłoszony przetarg, a pierwsze roboty mogą rozpocząć się nawet we wrześniu. Potrwają do listopada 2014 roku. - W tym roku kierowcy nie powinni obawiać się utrudnień związanych z remontem Trasy Północnej - zapewnił Paweł Urbański. - Prace będą koncentrowały się na poboczach jezdni. Dopiero w przyszłym roku planujemy wyłączyć jedną jezdnię, cały ruch przerzucimy na drugą.

Czesław Wachnik
68 324 88 29
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty