Rajd Monte Carlo. Triumf Ogiera

(Tomasz Szmandra/ip)
Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce / Fot. Volkswagen
Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce / Fot. Volkswagen
Udostępnij:
Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce.

Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce / Fot. Volkswagen Sandro Munari’emu udało się to w Lancii, Walterowi Röhrlowi w Oplu, Lancii i w Audi, Tommiemu Mäkinenowi w Mitsubishi, a Sebastienowi Loebowi w Citroenie – teraz do grona tych legendarnych kierowców dołączył Sebastien Ogier. Dotychczas jako piąty kierowca w historii Rajdowych Mistrzostw Świata wygrał „Monte” trzy razy z rzędu. Osiągnął ten sukces w latach 2014, 2015 i 2016 startując w zespole Volkswagena. 318-konne Polo R WRC, obok Porsche 911, Lancii Stratos, Lancii Delta, Mitsubishi Lancera i Citroena Xsary, okazało się szóstym samochodem rajdowym, który ma na koncie trzy kolejne zwycięstwa w Monte Carlo. Wygrywając 35 spośród 40 rajdów Polo R WRC jest w historii tego sportu najskuteczniejszym samochodem. Stosunek zwycięstw do liczby rajdów, w których Polo R WRC brało udział wynosi aż 87,5%.

Właściwe numery w oponiarskiej ruletce

Typowe „Monte”: suchy albo mokry asfalt na jednym odcinku specjalnym, lód albo śnieg na drugim. Miejscami nawet wszystkiego po trochu na zaledwie kilku kilometrach – Rajd Monte Carlo jest pod tym względem wyjątkowy w całym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata. Również podczas tegorocznej imprezy pozostał wierny opinii o nim, jako o rajdzie nieprzewidywalnym. Na 16 odcinkach specjalnych o łącznej długości 377,59 km kierowcy musieli wykazać się ogromnym wyczuciem w doborze opon. Każdy z trzech zespołów Volkswagena mógł tu liczyć na pomoc tzw. „szpiegów”. Szpiegiem pogodowym zwycięzcy, Sebastiena Ogiera, był Simon Jean Joseph, szpiegiem Andreasa Mikkelsena – Bernt Kollevold, a Jari-Matti Latvali – Toni Gardemeister. Informacje, które przekazywali kierowcom Volkswagena pomagały im podjąć właściwe decyzje. Dla przykładu Andreas Mikkelsen, który w sobotę jako jedyny postawił na większą liczbę opon z kolcami, mógł dzięki temu uzyskać czasową przewagę nad konkurentami.

Punkty od 151. do 154. na Power Stage dla kierowcy Volkswagena. 26. najlepszy czas w Power Stage dla Ogiera

Ostatni odcinek specjalny rajdu, tak zwany Power Stage, podczas którego najlepsi trzej kierowcy i piloci mogą zdobyć dodatkowe punkty, od dawna jest domeną Volkswagena. Podczas rajdu Monte Carlo Sebastien Ogier/Julien Ingrassia wygrywając ten szczególny oes po raz 26. przyczynili się do wzbogacenia punktowego konta Volkswagena o punkty od 151. do 153. Andreas Mikkelsen, zajmując trzecie miejsce na tym odcinku, dodał do tego dorobku kolejny, 154. punkt.

Latvala/Anttila wypadają z trasy

Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce / Fot. Volkswagen Dla Jari-Matti Latvali/Miikki Anttili Rajd Monte Carlo zakończył się już w sobotę. Na 11. odcinku specjalnym załoga wypadła z trasy, ześlizgując się do rowu i dalej na łąkę. Doszło przy tym do lekkiego potrącenia widza, jednak nie odniósł on żadnych obrażeń. Z powodu uszkodzenia auta Latvala/Antilla nie stawili się na czas w punkcie kontrolnym kolejnego oesu i dlatego byli zmuszeni zakończyć udział w rajdzie. Później na fiński duet nałożono karę pieniężną, ponieważ załoga nie zatrzymała się na miejscu zdarzenia, jak wymagają tego przepisy. Komisarze sportowi nałożyli ponadto na Latvalę/Anttilę karę w zawieszeniu polegającą na zakazie startu, która mogłaby zostać wykonana tylko w wypadku popełnienia kolejnego wykroczenia. Kierowca, pilot i zespół zaakceptowali tę karę.

Wypowiedzi po Rajdzie Monte Carlo
Sebastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC nr 1

„Zwycięstwo w Monte Carlo to dla mnie bardzo emocjonujący moment. Wygranie po raz trzeci takiego legendarnego rajdu to uczucie, którego nie da się opisać. Warunki były bardzo ciężkie, było ślisko, wszędzie lód. Naprawdę jestem dumny z tego sukcesu. Chciałbym podziękować całemu zespołowi, który wykonał w ten weekend wspaniałą robotę. Moi szpiedzy pogodowi również świetnie się spisali, tu podczas „Monte” Jean Joseph Simon pracował dla mnie pierwszy raz. Rzeczywiście bardzo trudno było przygotować właściwe prognozy warunków na trasie. Polo funkcjonowało bez zarzutu. A do tego wzdłuż trasy było całe mnóstwo kibiców, którzy zagrzewali mnie i Juliena do walki – to był po prostu wspaniały weekend!”

Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC nr 2
„Mój pilot Miikka Anttila i ja całkowicie akceptujemy decyzję stewardów. Bezpieczeństwo widzów i uczestników rajdu ma absolutne pierwszeństwo, to nie ulega wątpliwości ani dla mnie, ani dla Miikki. Bardzo żałujemy tego co się stało i zrobimy wszystko, by coś takiego nie powtórzyło się w przyszłości. Jednocześnie jesteśmy szczęśliwi, że całe zdarzenie okazało się niegroźne dla kibica, i że nie stało się mu nic poważnego”.

Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC nr 9
„To był fantastyczny start do nowego sezonu w cyklu WRC. Drugie miejsce w „Monte” to wyjątkowa sprawa. Był to jednocześnie dla mnie pierwszy rajd z nowym pilotem Andersem Jaegerem i fakt, że od razu stanęliśmy na podium jest naprawdę wspaniały. Wiedziałem, że Anders ma talent, ale on przez cały weekend pracował perfekcyjnie, naprawdę składam mu wyrazy najwyższego uznania. „Monte” to był chyba dla niego najtrudniejszy początek, jaki mógł się trafić. Z powodu częstych zmian pogody i różnych warunków na drodze, od lodu i śniegu po suchy asfalt, w opisie trasy pojawiało się mnóstwo zmian. Także my kierowcy musieliśmy być stale bardzo czujni. Dzięki moim szpiegom pogodowym, Berntowi Kollevoldowi i Timo Alannie stoimy dzisiaj na drugim stopniu podium. Nie można zapominać o całym zespole, który znowu spisał się znakomicie. Krótko mówiąc: to naprawdę wspaniały dzień dla nas”.

Jost Capito, dyrektor zespołu Volkswagen Motorsport
„Rozpoczęcie rajdowego sezonu podwójnym zwycięstwem, już samo w sobie jest wspaniałą sprawą. A fakt, że zdarzyło się to podczas Rajdu Monte Carlo jest tym bardziej wyjątkowy. W żadnym innym rajdzie doskonałe zgranie kierowców, pilotów, inżynierów, mechaników, szpiegów pogodowych aż po ludzi od logistyki, cateringu i fizjoterapeutów nie jest tak ważne, jak w Monte Carlo. Aż miło patrzeć jak precyzyjnie działają wszystkie tryby w naszym zespole. Chyba najczęstszym pytaniem, jakie u nas pada, jest „mogę ci pomóc?” To pokazuje, jak silny jest u nas duch współpracy. Sebastien Ogier i Andreas Mikkelsen mogą ślepo zaufać zespołowi, oni sami ze swej strony wykonali świetną pracę. To podwójne zwycięstwo jest całkowicie zasłużone. I jesteśmy z niego bardzo dumni”.

A poza tym…

Podwójne zwycięstwo w „Monte” i jednocześnie trzecie z rzędu załogi Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F) startującej w Polo R WRC. Start do nowego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA (WRC) 2016 okazał się również udany dla Andreasa Mikkelsena/Andersa Jaegera (N/N), którzy zajęli w „Monte” drugie miejsce / Fot. Volkswagen …remis. Nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Świata Volkswagen i Hyundai rozpoczęli zdobywając po 25 punktów w klasyfikacji producentów. Sebastien Ogier zgromadził je wygrywając rajd, w wypadku Hyundaia jest to suma punktów uzyskanych przez zdobywcę trzeciego miejsca – Thierry’ego Neuvilla i plasującego się na piątej pozycji w tej klasyfikacji Daniego Sordo.

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Monte Carlo – wyniki końcowe

01. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen, 3h 49m 53.1s
02. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen, + 1m 54.5s
03. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (B/B), Hyundai, + 3m 17.9s
04. Mads Østberg/Ola Fløene (N/N), Ford, + 4m 47.7s
05. Stéphane Lefebvre/Gabin Moreau (F/F), Citroën, + 7m 35.6s
06. Dani Sordo/Marc Martí (E/E), Hyundai, + 10m 35.5s
07. Ott Tänak/Raigo Mõlder (EST/EST), Ford, + 11m 39.9s
08. Elfyn Evans/Craig Parry (GB/GB), Ford, + 18m 30.8s
09. Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN/FIN), Škoda, + 20m 41.0s
10. Armin Kremer/Pirmin Winklhofer (D/D), Škoda, + 20m 43.9s

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), Rajd Monte Carlo – wyniki Power Stage

01. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (F/F), Volkswagen 8m 09.6s
02. Dani Sordo/Marc Martí (E/E), Hyundai + 1.4s
03. Andreas Mikkelsen/Anders Jæger (N/N), Volkswagen + 5.9s

Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA (WRC), punktacja*
Kategoria kierowców punkty

1. Sébastien Ogier, 28
2. Andreas Mikkelsen, 19
3. Thierry Neuville, 15
4. Mads Østberg, 12
5. Stéphane Lefebvre, 10
6. Dani Sordo, 10
7. Ott Tänak, 6
8. Elfyn Evans, 4
9. Esapekka Lappi, 2
10. Armin Kremer, 1

Kategoria producentów punkty
1. Volkswagen Motorsport, 25
2. Hyundai Motorsport, 25
3. M-Sport, 20
4. Volkswagen Motorsport II, 18
5. Hyundai Motorsport N, 6

* wymaga zatwierdzenia przez FIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Metabo

Metabo Power Maxx BS Quick (600156500)

615,00 zł284,99 zł-54%
miejsce #2

Makita

Makita DF033DZ

281,52 zł188,78 zł-33%
miejsce #3

Makita

Makita HP457DWE

911,99 zł658,00 zł-28%
miejsce #4

Black&Decker

Black&Decker Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa (BDCHD18-QW)

373,34 zł309,00 zł-17%
miejsce #5

Stanley

Stanley FMC625D2

463,00 zł
miejsce #6

Einhell

Einhell 4513914

209,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Premier zapowiada wzmożone kontrole

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie