Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd Monte Carlo 2017. Czwarte zwycięstwo Ogiera, pech Hyundaia

Tomasz Szmandra
Rajd Monta Carlo 2017 / Fot. M-Sport
Sebastien Ogier i Juliena Ingrassia po raz czwarty z rzędu wygrali Rajd Monte Carlo - pierwszą tegoroczną rundę mistrzostw świata. Francuska załoga po raz pierwszy startowała Fordem Fiesta WRC, wystawionym przez prywatny zespół M-Sport, który po raz ostatni triumfował w rundzie WRC w 2012 roku podczas Rajdu Wielkiej Brytanii.

Dla Ogiera i Ingrassi był więc wymarzony debiut w nowym zespole i nowym samochodzie po wycofaniu się teamu Volkswagena pod koniec ubiegłego roku. - Szczerze mówiąc spodziewałem się, że pewnego dnia wygram, ale nie byłem pewien, że zrobię to już w pierwszym starcie i to po zaledwie miesiącu przygotowań! To niesamowite uczucie. Jestem bardzo szczęśliwy. Warunki pogodowe nie ułatwiały nam życia, ale cały zespół ciężko pracował w okresie zimy i to zaowocowało. Oczywiście wynik ten nie zapowiada łatwego sezonu. Wiemy, że nadal musimy ciężko pracować, ale zaczynamy z dużą ilością punktów, wiec jesteśmy zadowoleni – powiedział czterokrotny mistrz świata. Przez większą część rajdu na prowadzeniu utrzymywał się jednak Thierry Neuville pilotowany przez Nicolasa Gilsoula, ale podczas 13 odcinka specjalnego doszło do uszkodzenia zawieszenia w ich Hyundaiu i20 Coupe WRC i belgijska załoga straciła ponad 4 minuty, ostatecznie kończąc rajd na 15. miejscu. - Popełniłem błąd i trochę za szeroko przejechałem zakręt. Było tam dużo brudu na drodze, uderzyliśmy w beton i złamaliśmy wahacz. Jest mi naprawdę przykro z powodu zespołu Hyundai Motorsport, który w ten weekend wykonał znakomitą pracę – tłumaczył Neville.

Na pocieszenie pozostało zwycięstwo w kończącym rajd, dodatkowo punktowanym odcinku Power Stage, rozegranym na trasie La Bollène-Vésubie – Peira Cava, która przebiega przez kultową dla rajdowców przełęcz Turini. Thierry Neuville pokonał na tym oesie Stephane Lefebvre’a, Juho Hanninena, Elfyna Evansa i Dani’ego Sordo, którzy także zdobyli bonusowe punkty . Natomiast drugie miejsce w Rajdzie Monte Carlo 2017 zajęli byli koledzy Ogiera i Ingrassi z teamu Volkswagena: Jari-Matti Latvala i Mikka Anttila w debiutującej w mistrzostwach Toyocie Yaris WRC. - To niesamowite, pierwszy rajd i drugie miejsce! Jestem bardzo wdzięczny zespołowi. Wykonali wspaniałą pracę i naprawdę zasługują na to - powiedział Latvala. Dla japońskiej marki to już 145 podium w historii startów w WRC, a czołową trójkę na mecie w Monako skompletowali Estończycy Ott Tanak i Martin Jarveoja w Fordzie Fiesta WRC.

W klasyfikacji WRC 2 całe podium zapełniły załogi startujące w Skodach Fabia R5. Najszybsi byli Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger, którzy zajęli siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast trzecią lokatę w tej kategorii i 10. w generalce zajął dobrze znany ze startów w Polsce Francuz Bryan Bouffier pilotowany przez Denisa Giraudeta.