Radiotelefony PMR. Niezawodna łączność radiowa na trudne czasy

Stanisław Rochowicz
Kiedy umilkną naziemne stacje nadawcze radiowo-telewizyjne, przestaną działać bazowe stacje telefonii komórkowej lub zabraknie prądu w domowym gniazdku, wtedy jedynym - rozsądnym środkiem łączności radiowej pozostanie wciąż popularne CB-radio lub mało jeszcze znana, ale bardzo popularna wśród turystów, służb ratunkowych,  a także w usługach i handlu - łączność PMR. Czym jest PMR i jak można ją wykorzystać?
Kiedy umilkną naziemne stacje nadawcze radiowo-telewizyjne, przestaną działać bazowe stacje telefonii komórkowej lub zabraknie prądu w domowym gniazdku, wtedy jedynym - rozsądnym środkiem łączności radiowej pozostanie wciąż popularne CB-radio lub mało jeszcze znana, ale bardzo popularna wśród turystów, służb ratunkowych, a także w usługach i handlu - łączność PMR. Czym jest PMR i jak można ją wykorzystać? Archiwum
Kiedy umilkną naziemne stacje nadawcze radiowo-telewizyjne, przestaną działać bazowe stacje telefonii komórkowej lub zabraknie prądu w domowym gniazdku, wtedy jedynym - rozsądnym środkiem łączności radiowej pozostanie wciąż popularne CB-radio lub mało jeszcze znana, ale bardzo popularna wśród turystów, służb ratunkowych, a także w usługach i handlu - łączność PMR. Czym jest PMR i jak można ją wykorzystać?

PMR. Łączność dla wszystkich i wybranych

Skrót PMR pochodzi z języka angielskiego (Private Mobile Radio) i oznacza prywatne radio mobilne. Łączność PMR to wydzielone pasmo częstotliwości w okolicy 446 MHz (stąd znane również pod nazwą PMR 446), na którym można prowadzić bezpłatną łączność radiową.

Pasmo PMR 446 podzielone zostało na 16 kanałów z odstępem co 12,5 kHz, w zakresie częstotliwości 446,0–446,2 MHz dla łączności analogowych, na których można prowadzić naprzemiennie bezpośrednie rozmowy (simplex) - czyli nadawanie-odbiór. Oznacza to, że kiedy my nadajemy nasz komunikat/wypowiedź, to pozostałe radiotelefony powinny pozostawać w trybie "odbiór" i na odwrót - kiedy ktoś nadaje, to jeśli chcemy go słuchać, to my musimy pozostawać w trybie "odbiór".

Oczywiście każdy, kto ma taki radiotelefon i jest on ustawiony na ten sam kanał co i my, to może uczestniczyć w naszej rozmowie. By zapewnić pewną dyskrecję stosowany jest system dodatkowych tonów CTCSS oraz DCS (nazywanych popularnie kodami), emitowanych i odbieranych przez radiotelefon. Wywołanie słychać, jeżeli tony w obu radiotelefonach (lub w większej grupie), są identyczne. Nie zapewnia to jednak bezkolizyjności rozmów prowadzonych na tym samym kanale, ale powoduje, że łączność może być jednak ograniczona do pewnej grupy osób.

Radiotelefony PMR pracują ze stosunkowo niewielką mocą 0,5 W i zgodnie z przepisami nie wymagają ani rejestracji, ani wnoszenia opłat za korzystanie z nich.

PMR. Zasięg

Tak jak w przypadku każdej łączności radiowej uzyskany zasięg zależy od zastosowanej anteny, mocy nadajnika i warunków otoczenia.

W radiotelefonach PMR możemy - orientacyjnie - uzyskać następujące zasięgi:

  • bezpośrednia widoczność między użytkownikami (np. pomiędzy szczytami gór) - od 10 do 50 km;
  • bezpośrednia widoczność na nizinach (np. jeziora) - od 5 do 6 km;
  • odkryty teren (np. pola, łąki) - od 4 do 5 km;
  • rzadka i niska zabudowa - od 2 do 3 km;
  • teren miejski - do 1 km.

Jak zatem widać, w dość szerokim zakresie można używać łączności PMR podczas wakacji czy wycieczek. I to nie tylko podczas wycieczek pieszych czy pływania pod żaglami.
Dodatkowe akcesoria, których można używać z radiotelefonami PMR, pozwalają na korzystanie z tej łączności także podczas wycieczek rowerowych. Odpowiednie zestawy mikrofonosłuchawek, z tzw. funkcją VOX pozwalają na prowadzenie rozmów bez odrywania rąk od kierownicy.

PMR. Łączność w kryzysie

Tak zwani Preppersi już od lat zalecają posiadanie zestawu radiotelefonów PMR obok tradycyjnego telefonu komórkowego.
Kiedy zawiedzie tradycyjna łączność (radio, telewizja, łączność komórkowa), wtedy jedynym systemem łączności bezprzewodowej pozostanie łączność krótkofalarska, CB-Radio i właśnie PMR. Przy czym radiotelefony PMR są miniaturowe, poręczne, lekkie i zużywają stosunkowo mało energii.

Już dziś są one powszechnie używane np. przez turystów i służby ratunkowe w górach. Zaleca się także używanie wspólnego kanału nr 3 z tonem CTCSS 14, w celu informowania innych o niebezpieczeństwach, przekazywania informacji meteorologicznych oraz wzywania pomocy.

PMR. Radiotelefony

Na naszym rynku dostępnych jest wiele różnych modeli radiotelefonów PMR. A najpopularniejsze marki to: Midland Albrecht, Baofeng i Motorola. Spora jest także grupa budżetowych modeli "no name", ale tutaj należy zachować szczególną ostrożność, bowiem często za niską ceną, idzie także niska jakość urządzenia i użytych w nim komponentów.

Spośród rynkowych propozycji, dwie są przykładem różnorodnego przeznaczenia i zastosowania radiotelefonów PMR.

Pierwszy z nich, to typowo profesjonalny model Midland G-13.
Radiotelefon wykonany jest w oparciu o aluminiowy szkielet i jest w klasie wodoodporności IPX4 - obudowa jest w stanie chronić elektronikę urządzenia w czasie np. intensywnych opadów deszczu. Wbudowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 2600 mAh zapewnia do 40 godzin pracy. Urządzenie może skanować wszystkie kanały lub monitorować naprzemiennie dwa kanały (Dual Watch). By nadawać nie potrzeba naciskać przycisku PTT (nadawania), bowiem radiotelefon może reagować na głos mówiącego.
Funkcjonalność urządzenia podnosi złącze 2-pin Kenwood, do którego możemy podpiąć różnego rodzaju mikrofonosłuchawki, mikrofony lub słuchawki.
Cena Midlanda G-13 wynosi ok. 400 złotych za sztukę.

Drugi z radiotelefonów PMR, to typowo turystyczny model XT-70.
To bardzo proste w obsłudze urządzenie przyda się podczas wakacyjnych wyjazdów. Jego maksymalny zasięg to 12 kilometrów, a akumulatory pozwalają na 18 godzin nieprzerwanej pracy. Szybka ładowarka pozwala je naładować w zaledwie 4 godziny.
Dzięki funkcji Baby sitter, urządzenie może pełnić też rolę niańki, podsłuchując, co dzieje się w innym pomieszczeniu.
Dodatkowe akcesoria takie jak słuchawki lub mikrofon można podłączyć za pomocą złącza typu 2-pin.
Co ciekawe, urządzenie w wersji Adventure dostępne jest wraz z poręczną, wykonaną z tworzywa sztucznego walizką, która chroni radiotelefony przed uszkodzeniem.
Cena Midlanda w wersji XT70 wynosi ok. 500 zł za komplet (2 sztuki), oraz ok. 675 złotych za komplet XT70 Adventure wraz poręczną walizką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty