Pułapki na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną - jakich błędów unikać

Bartosz Gubernat
1. Uwaga na pieszych
1. Uwaga na pieszych
Sygnalizacja świetlna zazwyczaj jasno ustala, kto ma pierwszeństwo. Są jednak sytuacje konfliktowe. Podpowiadamy, jak się w nich zachować i uniknąć kolizji.
1. Uwaga na pieszych
1. Uwaga na pieszych

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną kierowcy muszą się poruszać według jej wskazówek. Wyjątkiem są sytuacje, gdy ruchem kieruje uprawniona do tego osoba, np. policjant, strażnik miejski czy funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej. Wtedy kierowcy muszą stosować się do jego poleceń, niezależnie od wskazań sygnalizacji. 

- Z kolei w przypadku awarii świateł i braku policjanta najpierw zawracamy uwagę na oznakowanie pionowe i poziome. Jeśli z jakiegoś powodu go nie ma, zastosowanie w ruchu znajduje reguła prawej ręki. Przypominam, że na drogach linie koloru żółtego są ważniejsze od białych, tak jest na przykład w trakcie remontu – mówi Zenon Kuryłowicz, szef ośrodka szkolenia kierowców Automobilklubu Rzeszowskiego.

Wspólnie z nim przeanalizowaliśmy pięć sytuacji na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, w których kierowcy najczęściej popełniają błędy. 

Sytuacja 1. Uwaga na pieszych

2. Zielona strzałka
2. Zielona strzałka

Samochody „A" i „B" mają zielone światło. Pierwszy z nich jedzie prosto z lewego pasa, jego tor jazdy nie przecina się z ruchem pieszych. Ale kierowca samochodu „B" musi zachować szczególną ostrożność, ponieważ skręcając w prawo przecina przejście dla pieszych, którzy także mają zielone światło. Jeśli na pasach są ludzie, kierowca musi zatrzymać samochód i ustąpić im pierwszeństwa. Jak przed znakiem „STOP" powinien zachować się także wówczas, gdy widzi, że piesi dochodzą do przejścia, bo oni mają zielone światło. Jeśli przejście jest puste, a w okolicy nie ma ludzi, przejazd bez zatrzymania się jest dopuszczalny, ale należy zachować szczególną ostrożność. 

Częsty błąd: kierowca sugerując się zielonym światłem dla swojego kierunku wjeżdża rozpędzony na przejście. Często dochodzi wówczas do potrącenia pieszego, który w tej sytuacji miał pierwszeństwo, bo świeciło się dla niego zielone światło. 

Sytuacja 2. Zielona strzałka

2. Zielona strzałka
2. Zielona strzałka

Samochody „B" i „C" mają zielone światło. Oba jadą prosto. Tor jazdy pojazdu „C" nie krzyżuje się z innym. Auto „B" ma pierwszeństwo przed samochodem „A", skręcającym w prawo na zielonej strzałce. Kierowca „A" musi najpierw zatrzymać się przed sygnalizatorem i przepuścić pieszych. Staje nawet jeśli zebra jest pusta, ponieważ strzałka działa tak samo jak znak „STOP". Szczególną ostrożność musi zachować także wjeżdżając na drogę, dla której pali się zielone światło. W tej sytuacji ustępuje pierwszeństwa pojazdowi „B".    

Częste błędy: kierowca nie zatrzymuje samochodu przed zieloną strzałką, traktując ją jak zielone światło. Często zdarzają się sytuacje, gdy samochód „A” nie ustępuje też pierwszeństwa samochodowi „B”.

Sytuacja 3. Uwaga na czołówkę

2. Zielona strzałka
2. Zielona strzałka

Na dwóch szerokich jezdniach samochody „A" i „B" skręcają w lewo. Manewr mogą wykonać na dwa sposoby. Pokazany na rysunku zakłada minięcie się samochodów po prawej stronie bez objeżdżania środka skrzyżowania. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wówczas tor jazdy samochodów nie krzyżuje się. Ale zgodnie z przepisami pojazdy mogłyby minąć się także po swojej lewej stronie. Taki manewr niesie ze sobą jednak większe ryzyko kolizji, może też spowodować korek.

Drugi problem dotyczy kolizji torów jazdy samochodów „A" i „C". Jeśli pasy ruchu, którymi skręcają, nie są wyznaczone linami, na drodze w kierunku zachodnim mogą zająć dowolny pas ruchu. Zgodnie z regułą prawej ręki jako pierwszy robi to kierowca „C".

Należy także pamiętać, że samochód „D" jadący prosto ma pierwszeństwo przed skręcającym pojazdem „B". 

Częste błędy: kierowcy nie potrafią się minąć podczas skrętu i uderzają w siebie. Do kolizji dochodzi także wówczas, gdy kierowcy „A” i „C” zdecydują się zając ten sam pas ruchu, ale „A” zapomina  o ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Do bardzo groźnych sytuacji dochodzi także wówczas, gdy kierowca „B” wjeżdża wprost pod rozpędzone auto „D”. Jest to szczególnie niebezpieczne na szerokich, głównych ulicach, gdzie samochody jadące prosto osiągają wysokie prędkości.

Sytuacja 4. Kiedy wolno zawracać

2. Zielona strzałka
2. Zielona strzałka

Samochody „A" i „B" stoją na pasie służącym do jazdy prosto i skrętu w lewo. Kierowca „A" próbuje z niego zawrócić. W tej sytuacji ma do tego prawo, ponieważ na kloszach sygnalizatora nie ma strzałek wyznaczających kierunek jazdy, a przed skrzyżowaniem nie ma znaku zakazu zawracania. W przypadku zastosowania któregoś z tych dwóch rozwiązań byłoby to niedopuszczalne.

Samochód „B" skręca w lewo zgodnie z przepisami. Zachowanie jego kierowcy powinno jednak zależeć od wskazań sygnalizatora, który mija pojazd „C". Jeśli ma zielone światło, to on jedzie pierwszy, podczas gdy „B" ustępuje mu pierwszeństwa przejazdu. Jeśli natomiast „C" skręca na zielonej strzałce, musi przepuścić nie tylko na pieszych, ale także na samochód „B".

Jeśli natomiast na kloszach sygnalizatorów do skrętu w lewo namalowane są strzałki, kierowca "B" może bezkolizyjnie wykonać manewr. 

Częsty błąd: kierowcy traktują lewoskręt jako pas do zawracania. Jeśli strzałka na jezdni, sygnalizatorze lub tabliczce nie dopuszcza takiego manewru, nie wolno go wykonać. Częste są także kolizje między samochodami „B” i „C”. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność i zastosować zasadę ograniczonego zaufania wobec drugiego kierowcy, nawet jeśli mamy pierwszeństwo.

Sytuacja 5. Blokowanie skrzyżowania

2. Zielona strzałka
2. Zielona strzałka

Wjazd na skrzyżowanie, gdy nie ma możliwości zjazdu to zmora polskich dróg. Kierowcy jeżdżą ze zbyt małymi odstępami i nie obserwują sytuacji przed sobą. Po zmianie świateł stoją na skrzyżowaniu i blokują ruch pojazdów „A" i „B". Grozi za to 300 zł mandatu i 2 punkty karne

Częsty błąd: kierowca jedzie blisko poprzedzającego go samochodu. Z tego powodu na skrzyżowaniu często blokuje ruch innym pojazdom. Aby uniknąć takich problemów przed wjazdem na skrzyżowanie w korku dobrze jest zwolnić i poczekać, aż opuści je poprzedzający nas samochód. Dopiero wówczas można kontynuować jazdę.

Bartosz Gubernat
infografiki: Liliana Kosakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty