Przygotuj samochód do jesiennej drogi

Magda Popek
Jeśli wybierasz się na groby, dokładnie sprawdź samochód i jedź ostrożnie. To będzie niebezpieczny dzień na naszych szosach.

 

Podróżowanie samochodem w czasie najbliższego weekendu na pewno nie będzie bezpieczne. W drogę na groby bliskich ruszą prawie wszyscy kierowcy. Także ci niedzielni i ci, którzy nie odmawiają kieliszka, zanim usiądą za kierownicą. Do tego pogoda może być zmienna.

 

Na pogodę i zachowanie innych na drodze nie mamy żadnego wpływu. Ale możemy przygotować samochód do drogi tak, by zapewnić sobie jak największy komfort i bezpieczeństwo.

Fot. Ryszard Polit
Fot. Ryszard Polit

 

Zrób przegląd

 

Jeśli od ostatniego przeglądu twojego samochodu minęło już kilka miesięcy,  jeszcze dziś pojedź do serwisu:

- sprawdź stan układu hamulcowego: klocków, tarcz, okładzin, przewodów, zacisków i płynu w układzie hamulcowym, ważne, aby był odporny na niskie temperatury,

- sprawdź stan instalacji elektrycznej, poproś o oczyszczenie i zabezpieczenie złączy elektrycznych,

- zmień olej na taki, który zapewnia odpowiednią pracę silnika przy  niskich temperaturach; pamiętaj, że przy wymianie oleju trzeba wymienić filtr,

- poproś o przeczyszczenie i nasmarowanie zacisków (klem) akumulatora,

- sprawdź ustawienie świateł,

- sprawdź ciśnienie w oponach; ze względu na spadek temperatury mogło się znacznie obniżyć.

Przygotuj samochód do jesiennej drogi

 

Zmień opony

 

Najwyższy czas zmienić opony na zimowe. Jeśli uważasz, że nie warto, obejrzyj rysunek obok. Przyjmuje się, że żywotność opony wynosi cztery, maksymalnie pięć sezonów. Jeśli chcesz wykorzystać opony używane, o ich ocenę poproś pracownika stacji obsługi. Pamiętaj, że opony należy wymieniać parami: takie same muszą być na jednej osi.

 

Zadbaj o paliwo

 

- Jeśli jeździsz samochodem benzynowym, spróbuj pozbyć się wody, która zebrała się na pewno w baku. Dolej do benzyny około pół litra czystego spirytusu (np. denaturatu) lub specjalnego środka, który kupisz na stacji benzynowej. Spirytus zwiąże i przepali obecną w zbiorniku wodę. Filtry i odstojniki w układzie paliwowym warto oczyścić lub wymienić.

- Jeśli jeździsz dieslem, wjeżdżając na stację benzynową, sprawdź, czy  sprzedaje paliwo  zimowe. Warto sprawdzić stan układu paliwowego (filtry, odstojniki, podgrzewacze).

 

Chroń szyby

 

Nawet jeśli temperatura w dzień jest na plusie, nad ranem może spaść poniżej zera, więc:

- wymień wodę czy letni płyn do spryskiwaczy na płyn zimowy,

- dokładnie obejrzyj wycieraczki; jeśli nie są w idealnym stanie - zmień je,

- do skrytki schowaj skrobaczkę do szyb i irchową ściereczkę do czyszczenia ich w środku,

- kup na stacji benzynowej specjalny przeciwszronowy preparat do szyb - warto,

- do zamka drzwi wpuść odrobinę odmrażacza, uszczelki posmaruj glikolem lub parafiną techniczną.

 

Weź te drobiazgi

 

Na wszelki wypadek zabierz:

- przewody do rozruchu silnika,

- linkę holowniczą,

- latarkę.

 

O tym musisz pamiętać w czasie jazdy

 

» Po pierwsze, dostosuj prędkość do warunków i zachowaj większy odstęp między pojazdami! Może się zdarzyć, że na drodze pozornie czarnej i suchej jest cieniutka warstwa lodu, której nie widzisz. Wydaje ci się, że możesz sobie pozwolić na większą prędkość i dopiero na zakręcie orientujesz się, że jest ślisko.

» Po drugie, nie wykonuj żadnych gwałtownych manewrów. Hamuj pulsacyjnie. Jeśli twój samochód jest wyposażony w ABS - hamowanie pulsacyjne system wykona za ciebie: nacis­kaj więc pedał hamulca zdecydowanie. Jeśli masz wrażenie, że jest ślisko, nie wykonuj także żadnych gwałtownych ruchów kierownicą. Unikaj nieuzasadnionej zmiany pasów ruchu czy wyprzedzania bez potrzeby.

 » Po trzecie, z dużą rezerwą traktuj innych użytkowników drogi. Rozsądnie jest zatrzymywać się - np. na światłach - kilka metrów za innym samochodem. Jeśli widzisz w lusterku, że auto za tobą nie da rady wyhamować, masz rezerwę. Jeśli zatrzymujesz się na drodze prowadzącej pod górę, także zachowaj dystans do samochodu przed tobą.

» Po czwarte, uważaj, wjeżdżając na mosty, wzgórza, w zakręty - tam nawierzchnia może być  śliska nawet wtedy, gdy inne drogi wydają się być w porządku.

» Po piąte, pamiętaj, że trudniejsze warunki czekają cię w pobliżu jezior, w górskich dolinach, i na drogach przez las. Nawierzchnia może być oblodzona.

» Po szóste, nie ufaj za bardzo termometrom. Jeśli zobaczysz, że temperatura jest dodatnia, nie trać czujności. Przy gruncie może być w tym samym czasie minus jeden i ślisko.

 

Bądź ostrożny

 

Podpowiadamy, jak reagować w niebezpiecznych sytuacjach na drodze:

 

» Energiczne dodanie gazu, gdy ruszamy, powoduje, że koła buksują, a auto nie przyspiesza.

» nasza rada: zmniejsz delikatnie gaz i zmień bieg na wyższy.

» Jedziesz na wprost i niespodziewanie zarzuca tył auta

» nasza rada: nie hamuj! Skręć koła w tę stronę, w którą tył ucieka, czyli zrób tzw. kontrę kierownicą. Delikatnie ujmij, ale nie puszczaj gazu.

» Wjeżdżasz w zakręt, lecz auto jedzie prosto (koła przednie ślizgają się, a próby pogłębienia skrętu nie dają rezultatu).

» nasza rada: nie hamuj! Na moment wyprostuj koła i puść gaz. Ponów skręt, delikatnie dodając gazu.

» Nie radzisz sobie na śliskiej drodze? Czujesz się niepewnie za kierownicą?

» nasza rada: ucz się zimowej jazdy na przygotowanych, bezpiecznych placach, najlepiej pod kierunkiem instruktora techniki jazdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty