Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowujemy auto do sezonu jesiennego

(ip)
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Początek jesieni to czas, w którym kierowcy muszą szczególnie zadbać o stan techniczny swoich samochodów. Podobnie jak ludzki organizm, nasze auta jesienią potrzebują dodatkowej troski i wzmocnienia odporności.
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

W okresie jesiennym nasze pojazdy potrzebują przede wszystkim kilku nowych akcesoriów oraz przeglądu. Ma to na celu zapewnienie niezawodności samochodu w czasie trudnych warunków atmosferycznych, jakie występują w Polsce o tej porze roku. Deszczowa aura może mieć bezpośredni wpływ na rozwój korozji. Przykładowo, w przypadku niedrożnego odpływu z podszybia, gdzie często też zalegają mokre liście, stojąca woda może przyspieszyć rozwój rdzy. Wilgoć może także zaszkodzić układowi elektrycznemu naszego pojazdu. - "Jeżeli auto nie odpala nam po deszczu, a zapala np. po postoju w garażu, to sygnał, że należy przyjrzeć się na przewodom wysokiego napięcia" - mówi Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto.pl.

**CZYTAJ TAKŻE

Jesień "sprzyja" wypadkomPraktyczne porady na jesień i zimę

**

Wpływ na rozwój korozji będzie miał też wiek naszego samochodu. Starszy będzie bardziej podatny na rdzewienie ze względu na większą ilość odprysków, czy uszkodzeń powłoki lakierniczej.

Oto siedem jesiennych rad dla kierowców:


Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse


1. Światło

Koniecznie musimy skontrolować oświetlenie naszego pojazdu. Wieczory stają się coraz dłuższe. Korzystne jest zainwestowanie w nowe żarówki, a także ustawienie i sprawdzenie stanu reflektorów. Musimy zadbać o sprawne działanie świateł przeciwmgielnych, stopu i drogowych.

2. Widoczność
Trzeba zwrócić uwagę na stan i jakość wycieraczek. Latem opady są rzadsze i nie zwracamy uwagi na sprawność gum na piórach wycieraczek. Jesienią warto pomyśleć o ich wymianie, aby w przypadku długich i intensywnych opadów, mieć wycieraczki idealnie zbierające wodę, co jednocześnie pozwala na doskonałą widoczność.

3. Zimowe płyny
Musimy pamiętać o płynie w układzie chłodzenia. Należy skontrolować jego temperaturę krzepnięcia i w razie konieczności wymienić go na nowy. Płyn do spryskiwaczy wymieniamy na zimowy. W przypadku spadku temperatury poniżej zera, letni płyn nie spełni swojego przeznaczenia. Może też zamarznąć w pompce do spryskiwacza powodując jej uszkodzenie. Warto także wymienić olej w naszym pojeździe, co zapewni lepszą ochronę silnika w zimniejsze dni. Także jeśli ciężko nam zmieniać biegi w takich warunkach to znak, że trzeba wymienić olej w skrzyni.

4. Opony
Ogumienie to podstawa. Poniżej siedmiu stopni Celsjusza zakładamy już opony zimowe, oraz sprawdzamy ich ciśnienie.

5. Energia
Przed okresem jesienno-zimowym powinniśmy naładować nasz akumulator. W

Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, tym bardziej warto zaopatrzyć się w kable rozruchowe.

6. Klimat
Filtr kabinowy powinien zostać wymieniony, aby uniknąć parowania szyb podczas deszczu. Dywaniki materiałowe zastąpmy gumowymi - ułatwi to ich czyszczenie z wody i błota. Zapobiegnie to też zaparowywaniu szyb, w wyniku parowania wody z nasiąkniętych nią dywaników.

7. Serwis
Przegląd zawsze warto zrobić. Będziemy pewni, że wszystko działa. Zlećmy mechanikowi sprawdzenie zawieszenia, układu kierowniczego i hamulcowego.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty