Przygotowania do wiosennej jazdy

(ip)
Fot: Piotr Krzyżanowski
Fot: Piotr Krzyżanowski
Z końcem zimy z jezdni znika co prawda śnieg ale za to pojawia się kolekcja nowych dziur. O czym pamiętać na wiosennej drodze i jak zadbać o samochód po zimie radzą eksperci ogólnopolskiej sieci motoryzacyjnej.

Kierowcy nie rozluźniajcie się jeszcze zbytnio za kierownicą. Choć ostatnio

Fot: Piotr Krzyżanowski
Fot: Piotr Krzyżanowski

mamy coraz więcej oznak wiosny, to jednak musimy pamiętać o dostosowywaniu prędkości do warunków, jakie panują na drodze. A te są wciąż jeszcze raczej zimowe.

- Kapryśna aura może być bardzo niebezpieczna. Wahania temperatur mogą powodować, że nawierzchnia drogi, szczególnie rano może być bardzo śliska. Z drugiej strony często mamy do czynienia z mocno oślepiającym słońcem, które odbija się od szyb nadjeżdżających samochodów. Pamiętajmy więc o tym, aby niezależnie od pogody być zawsze czujnym, rozsądnym i ostrożnym na drodze - radzi Witold Rogowski z sieci motoryzacyjnej ProfiAuto.pl - Ciepłe dni mogą nas bardziej pozytywnie nastrajać i dawać nam więcej energii, ale niekoniecznie powinniśmy tę energię wykorzystywać na wciśnięcie gazu "do dechy" na drodze - dodaje.

Wiosenne porządki wewnątrz auta…
W dodatku jednym z efektów mroźnych dni jest pojawienie się wielu nowych dziur w asfalcie. Jadąc zbyt szybko nie jesteśmy w stanie ich ominąć i możemy - w najlepszym wypadku - uszkodzić opony, czy felgi.

- Dlatego też w pod koniec marca, kiedy zima skończy się na dobre, warto udać się do serwisu i sprawdzić stan takich elementów jak: amortyzatory, sworznie, sprężyny zawieszenia, łączniki stabilizatorów, tuleje stalowo-gumowe oraz osłony przegubów. Nie powinniśmy bagatelizować wymiany elementów zawieszenia, ponieważ mają one dość istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo - mówi ekspert ProfiAuto. Samochód z pękniętą sprężyną zawieszenia, czy uszkodzonym amortyzatorem nie będzie trzymał się stabilnie drogi, a jego droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Uszkodzony amortyzator może mieć również wpływ na pogorszenie widoczności w nocy oświetlenie staje się chwiejne lub nieregularne.

Ważną, a często bagatelizowaną kwestią jest też… zapach wewnątrz samochodu. Kiedy odświeżacze i perfumy nie działają (nie mogą wyeliminować brzydkiego zapachu) może być to sygnał, że jego źródłem jest zagrzybiona klimatyzacja. Ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych należy ją koniecznie odgrzybić i zdezynfekować.
 
… i na zewnątrz

Fot: Robert Tomaszewski
Fot: Robert Tomaszewski

Dodatnie temperatury to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią jeździć… czystym autem. Wreszcie możemy porządnie wyczyścić samochód z soli i brudu, który trudno było doczyścić w czasie zimy. Warto pomyśleć nie tylko o gruntownym myciu (także podwozia), ale także woskowaniu - szczególnie jeśli zauważymy, że nasze auto ma matowy lakier, jest bez połysku, i ma widoczne rysy. Kierowcom, którzy nie robią tego, bo po prostu nie mają na to czasu podpowiadamy, że na rynku jest już coraz więcej preparatów do woskowania, które nie tylko dobrze zabezpieczają lakier i nadają mu połysk, ale są też łatwe w użyciu i mniej czasochłonne niż dawniej.

Po specjalny preparat możemy też sięgnąć, kiedy na naszym samochodzie pojawiła się głęboka rysa, a koszt lakierowania jest dla nas zbyt wysoki. Żeby ukryć plamy i rysy, zabezpieczyć samochód przed korozją, czy odświeżyć zmatowiony kolor można skorzystać ze specjalnych kredek maskujących i regeneratorów lakieru. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor.

Osobna kwestia to szyby i lusterka. Z błotem i śladami po owadach możemy poradzić sobie szamponem, ale zarysowania i mikropęknięcia to trudniejsza sprawa. Musimy sięgnąć po preparaty, które zabezpieczają szklane powierzchnie. Takie preparaty niwelują mikropęknięcia na szybie i wygładzają ją. Jednocześnie poprawiają bezpieczeństwo jazdy, bo zapobiegają refleksom słonecznym.
Opony i felgi naszego samochodu są najbardziej narażone na brud z drogi. Szczególnie trudno usunąć brud z felg aluminiowych. Producenci kosmetyków samochodowych opracowali więc specjalny środek także na tę ewentualność. Wystarczy nanieść płyn na felgi i klocki hamulcowe i poczekać, aż rozpuści on brud i pył.

Żeby samochód był nasza wizytówką powinniśmy zadbać też o jego wnętrze. Tutaj znów do naszej dyspozycji jest cała gama środków do pielęgnacji deski rozdzielczej, tapicerki i elementów gumowych.
- Nowoczesne myjnie zabiegając o klientów coraz bardziej zaczynają przypominać SPA dla aut. W takim "salonie piękności" dla samochodu możemy zamówić pakiet zabezpieczający dla nowego samochodu czy pakiet "nowe życie" dla samochodu używanego - podpowiada ekspert ProfiAuto.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty