Przepisy na drodze

Krzysztof Franek
Pamiętajmy o zmianach taryfikatora mandatowego, wymianie praw jazdy i winietach. Inne niż dotychczas obliczanie punktów karnych za wykroczenia drogowe to nie jedyna zmiana, o której powinni pamiętać kierowcy w tym roku.

Pamiętajmy o zmianach taryfikatora mandatowego, wymianie praw jazdy i winietach.Inne niż dotychczas obliczanie punktów karnych za wykroczenia drogowe to nie jedyna zmiana, o której powinni pamiętać kierowcy w tym roku. Jedne z przepisów już obowiązują, a inne czekają na swój termin wejścia w życie.
Sumujemy punkty za wykroczenia
Zacznijmy od tego, co może już nas dotknąć, czyli od kar. Policjanci dysponują nowym taryfikatorem mandatów. Nie jest on generalnie różny od poprzedniego, ale kilka zmian wprowadzono. Teraz kierowcy nadużywający lewej strony do jazdy mogą dostać 2 pkt., podobnie jak za jazdę bez założonego pasa bezpieczeństwa. Przewóz dziecka, niezgodnie z przepisami, "kosztuje" o punkt drożej. Za pasażera, przewożonego niezgodnie z przepisami, można dostać 1 pkt., a motocyklista za jazdę bez homologowanego hełmu - 2 pkt.
Zasadnicza różnica w stosunku do poprzednich praktyk polega na sumowaniu punktów. Wcześniej, jeśli zostało popełnionych kilka wykroczeń naraz, to policjant wpisywał punkty tylko za najsurowiej karane. Teraz jeśli za jednym razem kierowca przejedzie skrzyżowanie na czerwonym świetle, wymusi pierwszeństwo, "przegoni" pieszych na przejściu i w dodatku przekroczy prędkość, może dostać nawet ponad 24 punkty.
Osiągnąwszy ten limit, kierowca musi przystąpić do specjalnego kursu i egzaminu. Gdy powtórnie uzbiera 24 pkt. (wymazywane są po roku od otrzymania), to straci prawo jazdy na rok, a potem czeka go podobna procedura starania się o pozwolenie na kierowanie pojazdem. Teraz też tzw. punkty zerowe za wykroczenia, uznane jako mniej szkodliwe, będą ewidencjonowane.
Przeczytaj też: Wykaz naruszeń przepisów ruchu drogowego...
| Nowy taryfikator mandatówAuto z listkiem
Początkujący kierowcy przechodzą okres próby. Samochód ma być oznaczony zielonym listkiem. Młody kierowca nie może jeździć po mieście szybciej niż 50 km/h, a poza nim 80 km/h. Dopiero po przejściu specjalnego szkolenia otrzyma pełne uprawnienia. Wcześniej tracił uprawnienia dopiero jeśli w ciągu 2 lat "zarobił" ponad 20 pkt. Teraz po pierwszym wykroczeniu otrzyma list ostrzegawczy, a jego okres próbny przedłużony zostanie o kolejne 2 lata. Przy drugim znów przedłuży się okres próbny, a dodatkowo trzeba będzie zaliczyć kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie, lub przestępstwo drogowe spowoduje utratę prawa jazdy i konieczność ubiegania się o nie od nowa według procedur.
Wymień prawo jazdy
Do końca ubiegłego roku należało wymienić wzory prawa jazdy na nowe, jeśli stare były wydane między 1971 r. a końcem 1983 r. Ponieważ podania, złożone z końcem okresu przekroczyły możliwości druku dokumentów, ministerstwo zezwoliło na przedłużenie terminu do końca marca tego roku. Po tej dacie trudno liczyć na pobłażliwość kontrolujących dokumenty. Posiadacze praw, wydanych między 1 stycznia 1984 r. a 30 kwietnia 1993 muszą je wymienić do końca 2004 r., od 1 maja 1993 do 30 czerwca 1999 r. - do 30 czerwca 2006 r., podobnie jak posiadacze praw, wydanych po 1 lipca 1999 r., ale na drukach obowiązujących do 30 czerwca.
Przeczytaj też: Przedłużono termin wymiany praw jazdyWiniety niestety
Do pierwszego płatnego odcinka autostrady z Katowic do Krakowa przybył właśnie drugi, w Wielkopolsce. Ale już od 1 kwietnia mogą zacząć obowiązywać winiety roczne w dwu wysokościach dla aut osobowych: po 90 zł za auta z silnikami do 900 ccm pojemności i 180 zł za auto o większym silniku. Mogą być także winiety 30-dniowe za 36 zł i 7-dniowe po 13 zł, tu już bez różnicy silnika. Za motocykl zapłacimy odpowiednio 72, 15 lub 6 zł. Dla cięższych pojazdów opłaty mają być znacznie wyższe i zróżnicowane według tonażu oraz przeznaczenia (np. autobusy). Auta osobowe, przerobione na ciężarowe lub zaopatrzone w przyczepki, też otrzymają zróżnicowane opłaty.
Drogi, przeznaczone w Polsce do opłat winietowych, mogą liczyć całkowicie do 18 tys. km. Brak dowodu opłaty czy winietki będzie karany mandatami, pobieranymi bezpośrednio na drodze w gotówce przez policję, straż graniczną, pracowników organów celnych i inspektorów transportu drogowego. Być może niektórzy użytkownicy dróg uzyskają zniżki bądź zwolnienie z różnych tytułów, głównie z powodu miejsca zamieszkania w takiej strefie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty