Przekroczenie prędkości. Będą zmiany w przepisach?

(mm)
Fot. Dariusz Gdesz
Fot. Dariusz Gdesz
Od 18 maja 2015 roku kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, m.in. traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma przewidzieć wyjątki.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Zostaje ono odebrane bezpośrednio przez kontrolującego policjanta na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Obowiązujące przepisy nie przewidują żadnych odstępstw od kary za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, a Trybunał Konstytucyjny uznał ten fakt za niezgodny z ustawą zasadniczą. Teraz sprawą zajęli się senatorowie.

Proponowana zmiana ma sprawić, aby kierowcy nie tracili prawa jazdy, kiedy działają w stanie wyższej konieczności i przekroczyli dozwoloną prędkość. Tak będzie w przypadku kiedy chodzi o ratowanie życia lub zdrowia. Na tym nie koniec. Zgodnie z projektem, w sytuacji wyższej konieczności kierowca nie będzie karany zatrzymaniem prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób.

Zobacz także: Używany Ford Mondeo. Wady i zalety

Polecamy: Redakcyjny test Audi RS6

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty