Przed kupnem używanego samochodu sprawdź OC

Wojciech Frelichowski
Przed kupnem używanego samochodu sprawdź OC
Przed kupnem używanego samochodu sprawdź OC
Coraz częściej osoby kupujące auta w komisach są wprowadzane w błąd w zakresie aktualności polisy komunikacyjnej OC - takie są ustalenia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Przed kupnem używanego samochodu sprawdź OC
Przed kupnem używanego samochodu sprawdź OC

Z najnowszej analizy UFG wynika, że może to dotyczyć nawet 10 procent nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów. Dlatego kupując używane auto warto sprawdzić, czy polisa poprzedniego właściciela jest na pewno aktualna.

– Powtarzający się sposób argumentacji nieubezpieczonych może świadczyć o nieznajomości obowiązujących przepisów, a nawet o nierzetelności, niektórych właścicieli autokomisów – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Scenariusz jest prawdopodobnie następujący: nabywca chce kupić pojazd za kilka tysięcy złotych, waha się, właściciel komisu zachęca go i oferuje "aktualne" ubezpieczenie OC od poprzedniego właściciela samochodu. Dochodzi do transakcji. Nowy nabywca wyjeżdża kupionym autem. Nie przychodzi mu jednak do głowy, sprawdzić ważności otrzymanego ubezpieczenia.

Problemy pojawiają się, gdy nowy właściciel auta z komisu spowoduje wypadek. Wtedy okazuje się, że otrzymana polisa została wypowiedziana przez autokomis (co nie zostało na niej odnotowane, a nabywca powiadomiony o tym fakcie), zaraz po zakupie pojazdu od poprzedniego właściciela. Zgodnie z przepisami właściciel pojazdu ma prawo wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Jeżeli zrobi to nabywca, umowa ubezpieczenia poprzedniego właściciela zostaje rozwiązana po 30 dniach od daty zakupu pojazdu.

Kupując używany samochód sprawdź OC

Dlatego UFG radzi, by przy kupnie używanego pojazdu upewnić się, czy sprzedający miał ochronę ubezpieczeniową. Jej aktualność można sprawdzić na stronie internetowej UFG lub gdy pojazd często przechodził w ostatnim czasie z rąk do rąk – bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu.

Fundusz szacuje, że na po polskich drogach porusza się około dwieście tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków, co innych właścicieli pojazdów kosztuje około 50 milionów złotych. Firmy ubezpieczeniowe oferujące to obowiązkowe ubezpieczenie płacą bowiem składkę na UFG. Za brak OC grozi kara. Dla samochodu osobowego jej pełna wysokość wynosi aktualnie 1980 złotych, a od nowego roku przewidziany jest znaczny wzrost. W minionym roku UFG wezwał do zapłaty kary za brak OC ponad 18 tysięcy posiadaczy pojazdów.

Zadania UFG

Do głównych zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należy wypłata odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, gdy sprawca wypadku nie miał polisy OC lub uciekł z miejsca zdarzenia. Po wypłacie świadczeń ofiarom wypadków, spowodowanych przez nieubezpieczone pojazdy, Fundusz występuje do właściciela auta oraz do sprawcy wypadku – o zwrot tych kwot (regres). UFG zajmuje się również nakładaniem kar za brak komunikacyjnego OC.

Wojciech Frelichowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty