Najpierw kontrowersyjny przepis nakazujący wzywanie policji do każdej stłuczki, a teraz problemy z odzykaniem składki ubezpieczenia OC - właściciele samochodów nie mają łatwego życia.
Według starych przepisów przy sprzedaży samochodu wykupiona przez właściciela polisa OC traciła ważność po trzydziestu dniach od sfinalizowania transakcji. Jeżeli okres jej ważności był dłuższy, poprzedni właściciel samochodu mógł wystąpić o zwrot "nadpłaconych" pieniędzy do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupił polisę. Jednak obecne przepisy regulują tę kwestię inaczej - nowy właściciel samochodu może korzystać z polisy do końca okresu jej ważności. Ustawa jest więc korzystna dla kupujących, mniej podoba się sprzedającym. A co robić w sytuacji, gdy polisa OC wykupiona została w roku 2003 (jeszcze na starych zasadach), a samochód sprzedany został już w roku bieżącym. Czy OC ważne jest tylko 30 dni po transakcji, czy do końca okresu, na który zostało wykupione?
- W przypadku sprzedaży samochodu, niezależnie od tego, czy polisa OC została wykupiona w 2004 czy w 2003, zastosowanie mają nowe przepisy prawa ubezpieczeniowego - wyjaśnia Lidia Deja, rzecznik prasowy Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta. - Oznacza to, że kupujący nabywa pojazd wraz z umową ubezpieczenia OC, która, jeżeli nie zostanie przez niego wypowiedziana w ciągu 30 dni, będzie obowiązywała do końca przewidzianego w niej okresu ubezpieczenia.
Nowy właściciel może nie skorzystać z aktualnej polisy i wykupić własną. W takim wypadku osoba, która sprzedała samochód, może liczyć na zwrot niewykorzystanej składki.
Jednak z prezentu w postaci opłaconego OC mało kto rezygnuje. Oznacza to, że osoby, które sprzedały samochód już w bieżącym roku, a ubezpieczenie wykupiły w ubiegłym, mają niewielkie szanse na zwrot niewykorzystanej składki - większość towarzystw ubezpieczeniowych odmówi jej wypłacenia. W tej sytuacji odzyskanie należności za OC możliwe jest tylko od kupca samochodu. Jeżeli jednak wcześniej, jeszcze przed podpisaniem umowy, nie zaznaczyliśmy, że chcemy sprzedać auto bez długoterminowej polisy, szanse na odzyskanie pieniędzy również nie są duże. Na szczęście niektóre firmy ubezpieczeniowe pod naciskiem klientów rozważają możliwość zwrotu składki.
- Tworzy się pewna praktyka firm ubezpieczeniowych, według której sprzedający może odzyskać składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia, jeśli stosowny paragraf o wypowiedzeniu umowy przez nabywcę znalazł się w umowie sprzedaży - mówi Lidia Deja. - Podobna sytuacja jest, gdy nabywca w ciągu 30 dni od daty sprzedaży przyniesie lub przyśle listem poleconym oświadczenie o wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia.
Jeżeli więc w najbliższym czasie planujemy sprzedaż auta, a wykupiona przez nas polisa OC jest ważna jeszcze przez kilka miesięcy, zastanówmy się wcześniej, czy chcemy odzyskać niewykorzystaną składkę. Jeżeli tak, musimy albo dogadać się z kupującym albo zamieścić odpowiednią adnotację w umowie kupna-sprzedaży. Warto też wcześniej skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zorientować się, jakie warunki są wymagane, by móc ubiegać się o zwrot pieniędzy.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?