„Prowadzący – niepijący”

(mp)
Pod hasłem „Piłeś – pohamuj się – nie jedź!” rozpoczęła się dziś kampania, której celem jest uświadamianie młodym kierowcom, że nie powinni prowadzić po wypiciu alkoholu.

Pod hasłem "Piłeś - pohamuj się - nie jedź!" rozpoczęła się dziś kampania edukacyjna Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie. Celem akcji jest uświadamianie młodym kierowcom bawiącym się w lokalach, że nie powinni prowadzić pojazdu po wypiciu alkoholu.

 

Nie ma metody, która pozwala określić bezpieczną ilość alkoholu, umożliwiającą prowadzenie samochodu. Nawet jedno piwo to czasem za dużo, by wsiąść do auta i bezpiecznie jechać.

 

Dlatego zanim zacznie się zabawa w lokalu, warto zastanowić się nad alternatywnym,

„Prowadzący – niepijący”

bezpiecznym środkiem transportu do domu lub po prostu wyznaczyć DRIvera, czyli niepijącego kierowcę.

 

Obecnie działania kampanii są prowadzone w Poznaniu, a niebawem akcja dotrze do kolejnych wojewódzkich miast w kraju. Od 15 marca do 1 kwietnia w 30 wybranych lokalach, na przejściach dla pieszych oraz na wyznaczonych drogach Poznania zacznie obowiązywać Bezpieczny Ruch Imprezowy.

 

Specjalnie przeszkolone - również przez psychologa policyjnego - zespoły promotorów będą edukować bawiących się ludzi na temat opcjonalnych i pewnych sposobów powrotu do domu po spożyciu alkoholu: taksówkami ze specjalnym rabatem lub nocnymi autobusami.

 

Ponadto animatorzy będą zachęcać ludzi do uczestniczenia w zabawie w tzw. wyznaczonego kierowcę. Ideą gry jest wybranie spośród grona znajomych jednej osoby, która tego wieczoru nie pije alkoholu i rozwozi przyjaciół do domu. Każdy wyznaczony kierowca zostanie symbolicznie wyróżniony i nagrodzony.

 

W swoich założeniach program "Prowadzący - niepijący" jest skierowany szczególnie do młodych osób, bawiących się w klubach i pubach. Jednak kontekst problemu jest znacznie szerszy.

 

Z takiego założenia wyszli organizatorzy programu społecznego, którego celem jest także zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drogach i zagrożenie, jakie stanowią pijani kierowcy.

 

W ramach akcji prowadzone też będą happeningowe działania na ulicach Poznania. Na przejściach dla pieszych odbędą się "mini manifestacje" przeciwko prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu. Kolejny element akcji w Poznaniu stanowią poruszające się z wrakami samochodów lawety, obrazujące konsekwencje jazdy samochodem po alkoholu.

 

Animacje w poznańskich lokalach zostały zaplanowane na weekendy, ponieważ jak wskazują statystyki policyjne, nietrzeźwi kierowcy najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych w ostatnich dniach tygodnia (piątek - niedziela). Przez cały czas trwania akcji poznańska policja będzie prowadzić wzmożone kontrole trzeźwości kierowców, zwłaszcza w okolicach nocnych lokali.

 

Akcja edukacyjna będzie prowadzona w 30 lokalach: Zielona Gęś, Pod Minogą, W Starym Kinie, Akademic, Pod Pretekstem, Alcatraz, Colloquium, Corner Pub, Alibi, Bogota, Szejk, Dubliner, Panama Bar, Deja Vu, Charyzma, Terytorium, Fuego, Lizard King, Dom Vikingów, Dragon, Puzon, Van Gogh, Columbus, Guliwer, Stara Piwnica, Piwiarnia, Bee Jays, Sioux, Jazz Sarp, Norma Pub, Smark, Londoner.

 

Działania happeningowe odbywać się będą w czwartki i piątki w godz. 12.00 - 18.00 na następujących skrzyżowaniach Poznania: ul. Królowej Jadwigi - ul. Droga Dębińska, ul. Królowej Jadwigi - ul. Półwiejska, ul. Królowej Jadwigi - ul. Wierzbięcice, ul. Głogowska - Most Dworcowy, ul. Roosvelta - ul. Grunwaldzka, Rondo Kaponiera, ul. Św. Marcina - Al. Niepodległości, Al. Niepodległości  - ul. Fredry, Rondo Rataje, Rondo Śródka .

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty