Projekt ustawy o kierujących pojazdami

Tomasz Belerski
fot. archiwum
fot. archiwum
Do końca maja powinien trafić do Sejmu rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami, który przygotowało Ministerstwo Infrastuktury.

Do końca maja powinien trafić do Sejmu rządowy projekt ustawy o kierujących pojazdami, który przygotowało Ministerstwo Infrastuktury. 

fot. archiwum
fot. archiwum

Ta ustawa jest potrzebna, ponieważ to właśnie źle wyszkolony kierowca stanowi  główne zagrożenie na drogach. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych badań. Statystyka wykazuje, iż mamy trzy razy więcej zabitych na 100 tys. mieszkańców niż pozostałe kraje europejskich. Są to przerażające dane.

Ich analiza pokazuje pewną prawidłowość. Najliczniejszą grupę kierowców, którzy uczestniczą w wypadkach drogowych, stanowią osoby w wieku 18-24 lata, posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata. W ciągu ostatniej dekady udział takich osób w wypadkach wzrósł o 10%.

 

Oznacza to wyraźnie, że kierowcy młodzi stażem i wiekiem nie są należycie przygotowani do uczestnictwa w ruchu drogowym. Jeśli chodzi o ofiary wypadków, to 83% zabitych stanowią także ludzie w wieku 18-24 lat. Dane te wyraźnie wskazują, iż jest źle z całym systemem szkolenia i egzaminowania. Potwierdzają to wyniki kontroli NIK, która w 73% ośrodków szkolenia kierowców stwierdziła nieprawidłowości.

 

Ustawa da możliwość ukończenia kursu na prawo jazdy 16-latkom. Będą oni mogli jeździć pod opieką rodzica czy innej bliskiej osoby dorosłej. Jest to już praktykowane w wielu krajach, np. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie i Łotwie, w Szwecji, w Wlk. Brytanii czy we Włoszech. Gdy młody człowiek skończy osiemnaście lat, wtedy może zdawać normalny egzamin.

 

Kolejne novum zapisanym w projekcie ustawy, to okres próbny dla nowych kierowców. Jest  on stosowany w niektórych krajach, np. w Austrii, Estonii, Francji, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Szwajcarii czy Szwecji. Obowiązywałby wszystkich, którzy uzyskali prawa jazdy kategorii B i A.

 

Tych świeżych kierowców będzie obowiązywało przez 6 miesięcy ograniczenie szybkości poruszania się  po drogach - 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim. Przez dwa lata nowy kierowca będzie ponadto bacznie obserwowany. Jeżeli popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe, będzie miał administracyjnie zabierane prawo jazdy.

 

Ustawa o kierujących pojazdami wejdzie pewno w życie w przyszłym roku. Na razie od 1 kwietnia zostanie zwiększona liczba godzin szkolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty